28/3/14

12η Aγωνιστική Top-16 Euroleague E' Όμιλος : Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 84-62

Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (μαζί και τη συγκέντρωσή του) και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 84-62. Παίζει την πρόκριση την Πέμπτη (3/4) με τη Μάλαγα.

Όσο καλά έπαιξε μέχρι το 17ο λεπτό, τόσο άσχημη ήταν η συνέχεια για τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Η ομάδα του Αλβέρτη ηττήθηκε με σκορ 84-62 από την Μπαρτσελόνα για την 12η αγωνιστική του TOP-16 και πλέον έχει απολογισμό 6-6.
Ο μεγάλος τελικός για τον Παναθηναϊκό είναι την ερχόμενη Πέμπτη (3/4) με αντίπαλο τη Μάλαγα στο ΟΑΚΑ, όταν και με τη βοήθεια του κόσμου του θα προσπαθήσει να πάρει μία σπουδαία σε σημασία νίκη.
Με νίκη την ερχόμενη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός προκρίνεται στα πλέι οφ μετά και την ήττα της Φενέρμπαχτσε από τη Μιλάνο. Η τελευταία προκρίθηκε ως 2η από τον όμιλο των "αιωνίων" και πλέον μένουν τσεκαριστούν τα δύο τελευταία εισιτήρια, καθώς και η Μπαρτσελόνα είναι πλέον και μαθηματικά 1η.
Η κατάταξη: Μπαρτσελόνα 12-0, Μιλάνο 9-3, Παναθηναϊκός 6-6, Ολυμπιακός 6-6, Μάλαγα 5-7, Φενέρμπαχτσε 5-7, Λαμποράλ 3-9, Εφές 2-10.
Ο Παναθηναϊκός έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ, καθώς είχε 32 έναντι 43 της Μπαρτσελόνα (15 επιθετικά), έκανε 4 περισσότερα λάθη, ενώ δεν ήταν τόσο δημιουργικός όσο στα προηγούμενα παιχνίδια (19-9 οι ασίστ). Οι 13 και οι 11 πόντοι των Ούκιτς και Διαμαντίδη δεν ήταν αρκετοί, ενώ στα ευχάριστα ήταν η επιστροφή των Γκιστ και Κάρι.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, υπήρξε μία άτυπη κροατική μονομαχία ανάμεσα στον Τόμιτς και τον Ούκιτς. Οι δύο Κροάτες βρέθηκαν να κρατούν τις δύο ομάδες τους επιθετικά, σκοράροντας όλους τους πόντους με το σκορ στο 6-7 στο 3'. Ο Αλβέρτης είχε ξεκινήσει με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Μπράμο, Φώτση και Διαμαντίδη, ενώ ο Πασκουάλ είχε στο παρκέ τους Ναβάρο, Χουέρτας, Παπανικολάου, Λόρμπεκ και το Τόμιτς.
Ο Λάσμε που έχασε δύο εξ επαφής λέι απ με το 2ο φάουλ του πέρασε στον πάγκο και ο Μπατίστ πήρε τη θέση του. Το ριμπάουντ ήταν ένα πρόβλημα για τους "πράσινους" που είχαν τα μισά από την Μπαρτσελόνα (8-4) ενώ δεν μπορούσε να εκμεταλλευτούν και τα 0/5 τρίποντα των γηπεδούχων. Με τους Κάρι και Ράιτ συνέχισε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 15-11, ενώ έχασε πολλές ευκαιρίες να ξεφύγει περισσότερο. Τελικά, ο Παπανικολάου με το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδας του, έγραψε το 14-15 του δεκαλέπτου.
Έχασε τη συγκέντρωση του.
Εξακολουθώντας να παίζει με πάθος και ενέργεια στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 22-18 στο 13ο λεπτό, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία των γηπεδούχων. Το μεγάλο του πρόβλημα ήταν τα ριμπάουντ (σε μία επίθεση, η Μπαρτσελόνα ανανέωσε τρεις φορές την επίθεση της) και τελικά με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (23-22).
Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατήσει χαμηλό το τέμπο, ωστόσο κάθε φορά που άφηνε αιφνιδιασμό στην Μπαρτσελόνα το πλήρωνε. Αυτό συνέβη και στο 16' όταν η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 31-27 και ο Αλβέρτης κάλεσε τάιμ άουτ αμέσως για να της ανακόψει το ρυθμό. Το 3ο λάθος του Διαμαντίδη έστειλε την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά στο +6 (33-27) και με τους Τόμιτς-Πούλεν γράφτηκε το 38-29 στο 18'. Η αυτοσυγκέντρωση των "πράσινων" χάθηκε και το 42-32 στο τέλος του ημιχρόνου επήλθε μοιραία με το Ναβάρο να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στο φινάλε του πρώτου μισού.
Από εκεί που σταμάτησε η Μπαρτσελόνα.
Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο β' ημίχρονο σαν μην μεσολάβησε η 15λεπτή διακοπή. Ο Ναβάρο με πέντε προσωπικούς του πόντους, έγραψε το 47-32 και το τρίποντο του Μπράμου στη συνέχεια δεν βρήκε ποτέ στόχο. Το μαρκάρισμα του Φώτση απέναντι στον Λόρμπεκ δεν βγήκε και τελικά η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (54-38) στο 24'.
Οι "πράσινοι" δεν είχαν λύσεις στο λόου ποστ εν αντιθέσει με την Μπαρτσελόνα, ενώ ήταν και άστοχοι στα τρίποντα (2/9 σουτ). Η πληγή των ριμπάουντ δεν μπορούσε να κλείσει (30-20 και 12 επιθετικά για τους Ισπανούς) και το νέο σερί της Μπαρτσελόνα άγγιξε το 8-0 (64-43). Το 64-46 του 30ού λεπτού δεν άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους "πράσινους" που δεν είχαν δημιουργία (15-8 οι ασίστ) και δεν έπαιρναν σκορ από όλους τους παίκτες.
Δεν μπορούσε να το γυρίσει...
Στο δ' δεκάλεπτο, ο Αλβέρτης κράτησε τους Διαμαντίδη, Ούκιτς στον πάγκο και έπαιξε με τους Κάρι και Ράιτ στην περιφέρεια του Παναθηναϊκού για κάποια λεπτά, δίνοντας τους χρόνο συμμετοχής εν όψει και της συνέχειας. Ο Αμπρίνες σε δύο περιπτώσεις πυροβόλησε από τα 6.75μ. (69-48, 72-52) μετά από πικ εν ρολ και παρά τις επιθετικές ανάσες του Γκιστ, τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει στο παιχνίδι.
Οι Καταλανοί με τους Αμπρίνες και Πούλεν να σκοράρουν διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά σε υψηλά επίπεδα και με τρίποντο του τελευταίου εκτοξεύτηκε και στους 25 πόντους. Ένα σουτ του Διαμαντίδη έξω από τα 6.75μ. έγραψε το τελικό 84-62 με τους "πράσινους" να γεύονται την πίκρα μίας βαριάς ήττας.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-32, 64-46, 84-62.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 8, Ντόρσεϊ 5, Σάδα 2, Χουέρτας 4, Αμπρίνες 15, Ναβάρο 8, Παπανικολάου 6, Όλεσον 3, Λόρμπεκ 15, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 3, Τόμιτς 11.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 6, Κάρι 2, Μπατίστ 7, Φώτσης 3, Ούκιτς 13, Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 9, Ματσιούλις 2, Ράιτ.