22/3/14

22η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Νέα Κηφισιά 92-83

Ο… παλιός είναι αλλιώς
Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον "αγκαλιά" με την τέταρτη θέση καθώς κέρδισε εντός έδρας την Κηφισιά με σκορ 92-83 στην παράταση.
Aποστολή εξετελέσθη... Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο "Παλατάκι" την Κηφισιά με σκορ 92-83 στην παράταση και έτσι είναι πλέον είναι "αγκαλιά" με την τέταρτη θέση (και έναν βαθμό πίσω από τον τρίτο Πανιώνιο) αφού άφησε πίσω τους δύο βαθμούς τους νεοφώτιστους που βρίσκονται στην πέμπτη θέση. Ο "Δικέφαλος" αγωνίστηκε δίχως τον Πέιν (εξαιτίας γαστρεντερίτιδας) και οι φιλοξενούμενοι δίχως τον Κρόκερ (πρόβλημα στο γόνατο).
Η Νέα Κηφισιά, πάντως έχει παράπονα από τη διαιτησία σε όλη την διάρκεια του ματς, με αποκορύφωμα τα βήματα που χρεώθηκε ο Νίκος Λιακόπουλος έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης και ουσιαστικά έκριναν τον αγώνα.
Να σημειωθεί πως στο ημίχρονο βραβεύτηκαν και καταχειροκροτήθηκαν τα μέλη της ομάδας του 1994 (ήταν παρόντες όλοι πλην του Κόρφα, του Μπέρι, του Τσέκου και του Σάβιτς) από τον κόσμο των "ασπρόμαυρων" (ο ΠΑΟΚ έπαιξε με επετειακή φανέλα, ίδια με αυτή που φορούσε ο "Δικέφαλος" το 1994 στην κατάκτηση του Κυπέλλου Κόρατς).
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Κώστας Χαραλαμπίδης πέτυχε 29 πόντους και ήταν ιδιαίτερα καλός και ψύχραιμος στην παράταση. Στο σύστημα αξιολόγησης είχε 27 βαθμούς.
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Στο 85-83 ο Λιακόπουλος χρεώθηκε με βήματα στα 6'' πριν το τέλος, μετά δόθηκε τεχνική στην Κηφισιά για διαμαρτυρίες καθώς δεν δόθηκε φάουλ σύμφωνα με τους φιλοξενούμενους και έτσι εκεί "τελείωσε" το ματς.
Ο αριθμός:
Η Κηφισιά ήταν αρκετά άστοχη στα δίποντα. Είχε ποσοστό 39% και σίγουρα αυτή η αστοχία δεν την βοήθησε στην προσπάθεια για το "διπλό".
Ο ΠΑΟΚ μετά το 0-3 ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 6-3, με τους φιλοξενούμενους μέχρι εκείνη την στιγμή να μην έχουν πάρει ούτε ένα ριμπάουντ. Η Κηφισιά από εκεί και πέρα αντέδρασε, πήρε διαφορά πέντε πόντων (12-17) αλλά σε εκείνο το σημείο "ξύπνησε" ο "Δικέφαλος". Με δύο σερί τρίποντα και δύο καλάθια των Τσαιρέλη και Μπόγρη το σκορ έγινε 22-17 (σερί 10-0) στο 9' και στο 10' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 24-21 (ο Μπόγρης είχε 10 πόντους και ο Τσαρέλης 9).
Με τρίποντο του Κούπερ έγινε το 30-26 στο 12' αλλά με σερί 0-5, η Κηφισιά πήρε κεφάλι στο σκορ (30-31). Εχοντας μεγάλη ευστοχία από τα 6.75 (7/10 τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ 32-34 ενώ ο Γκάρετ ήταν ο "υπεύθυνος" για το 32-36. Ο Μαργαρίτης μείωσε σε 35-36 (5/6 τρίποντα ο ΠΑΟΚ) ενώ με καλάθι και φάουλ του Χαραλαμπίδη "γράφτηκε" το 38-36. Ο Τσαιρέλης έκανε το 40-36 και το 42-36 και ο Δέδας το 45-36 (13-0 σερί για ΠΑΟΚ) στο φινάλε του ημιχρόνου (πρώτος σκόρερ ο Τσαιρέλης με 13 πόντους).
Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου πήρε διαφορά 10 πόντων (48-38 και 51-41 αργότερα) ενώ στο 25' το σκορ ήταν 53-43. Ο "Δικέφαλος" πήρε ένα +12 (57-45) μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Τσαλδάρη στον Χαραλαμπίδη ενώ ο Κασελάκης "έγραψε" το 59-45 στο 27'. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε μια κοιλιά στην απόδοσή του, αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 59-52.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα των Βασίλιεβιτς και Χαραλαμπίδη (62-55). Η Κηφισιά μείωσε σε 62-59 στο 32', στη συνέχεια ισοφάρισε (62-62) ενώ ο Μαργαρίτης με βολές διαμόρφωσε το 63-62. Ο τελευταίος έκανε το 65-62, ο Χαραλαμπίδης το 67-62 στο 35' και με βολές του Μπόγρη έγινε το 69-64. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 69-68, ο Τσαιρέλης έκανε το 70-68 και ο Κακιούζης ισοφάρισε (70-70 στο 37'). Στο 39' έγινε το 72-70 μετά από βολές του Τσόχλα ενώ στα 59'' πριν το τέλος ο Βασίλιεβιτς "έγραψε" το 72-72 (με βολές). Στα 41'' ο Χαραλαμπίδης ευστόχησε σε βολές (74-72), Λιακόπουλος ισοφάρισε (74-74 στα 29'') μετά από άστοχα σουτ των Δέδα και Βασίλιεβιτς ο αγώνας πήγε σε παράταση.
Στις αρχές της παράτασης ο Χαραλαμπίδης έκανε το 76-74 και μετά με βολές το 78-75 (πριν είχε αστοχήσει σε μια βολή ο Κακιούζης). Ο Λιακόπουλος μείωσε σε 78-77 και ο Σιούτης έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο (78-80). Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 80-80 στο 43', ο Βασίλιεβιτς διαμόρφωσε το 80-82 και ο Τσόχλας το 82-82. Ο Μαργαρίτης έδωσε το προβάδισμα (84-82), στη συνέχεια χρεώθηκε με φάουλ ο Τσόχλας σε προσπάθεια του Λιακούπουλου (διαμαρτυρίες από πλευράς ΠΑΟΚ) και ο τελευταίος ευστόχησε σε μία βολή στα 20'' πριν το τέλος (84-83). Ο Χαραλαμπίδης ευστόχησε σε μια βολή μετά (85-83 στα 13'' πριν το τέλος). Ο Λιακόπουλος χρεώθηκε με βήματα στα 6'' (τεχνική ποινή στην Κηφισιά που ζήτησε φάουλ) και ο Χαραλαμπίδης έγραψε τον επίλογο του αγώνα (89-83 στα 5'' πριν το τέλος).
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-36, 59-52, 74-74 (κ.α.), 92-83.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 6 (1), Χαραλαμπίδης 29 (3), Τσόχλας 4, Τσαιρέλης 14 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (2), Καλλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης 9 (1), Λιάπης.
Ν. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 13 (3), Λιακόπουλος 17 (1), Σιούτης 6 (2), Ψαθάς 3 (1), Γκάρετ 12, Γουντς 4, Τσαλδάρης, Αντεγκμπόγιε 8 (2), Κακιούζης 12 (1), Μπάρλος 8 (1).