13/3/15

10η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 64-73

Όλα πήγαν στραβά για τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι, δεν έπαιρναν ριμπάουντ και έτσι όχι μόνο ηττήθηκαν (73-64) στο ΣΕΦ από τη Φενέρ, αλλά έχασαν και τη διαφορά της νίκης στην Πόλη!

Δεν γινόταν χειρότερα για τον Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι και άτυχοι –αφού τραυματίστηκε και ο Σπανούλης- με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 73-64 από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ και παράλληλα να χάσουν τη διαφορά της νίκης τους στην Πόλη, μπαίνοντας σε… περιπέτειες για το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας!

Μόλις τρεις παίκτες των Πειραιωτών σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λαφαγέτ να ήταν πρώτος σκόρερ με 14, ενώ τον Σπανούλη να μόλις 5 πόντους, αλλά να μοιράζει 10 ασίστ.

Από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεχώρισε ο «καυτός» έξω από τα 6,75μ. Γκάουντλοκ (6/7 τρ.) με 24 πόντους, ενώ ο Μπιέλιτσα πρόσθεσε άλλους 16.

Το ματς:

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα το ματς να μην είχε ρυθμό στα πρώτα πέντε λεπτά και το σκορ να ήταν χαμηλό (8-8). Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια, αλλά ήταν αποτελεσματικός μέσα από τη ρακέτα, ενώ από την άλλη, η Φενέρ ήταν στο «παιχνίδι» χάρη στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κανείς από τους δύο δεν έδειχνε τη διάθεση να τρέξει, με το σκορ να ήταν απόλυτα ισορροπημένο (19-19).

Ο Ολυμπιακός είχε «κολλήσει» για τα καλά στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τη Φενέρ να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πηγαίνει στο +6 (19-25). Η δυσκολία που είχαν στην επίθεση οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φάνηκε, καθώς χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι (22-25). Όμως, το χειρότερο ήταν τα ριμπάουντ, καθώς οι φιλοξενούμενοι με τις δεύτερες ευκαιρίες που τους παρουσιάζονταν κατάφεραν να φτάσουν ακόμα και στο +7 (25-32). Ο Λαφαγέτ – ο οποίος αντικατέστησε τον Σπανούλη λόγω μικροτραυματισμού- σήμανε την… αντεπίθεση των Πειραιωτών κάνοντας το 33-33 με δικούς τους πόντους, αλλά η περιφέρεια των Τούρκων τους πήγε στο +6 (33-39). Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν δύο βολές του Χάντερ που διαμόρφωσαν το 35-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι… παθογένειες του πρώτου ημιχρόνου στην επίθεση, συνεχίστηκαν και στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου για τον Ολυμπιακός (37-43). Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν καλή άμυνα και έτσι πήραν την απαιτούμενη ενέργεια για το 43-43. Παρ’ όλα αυτά, ο Γκάουντλοκ είχε πάρει «φωτιά» έξω από τα 6,75μ., διατηρώντας μπροστά τη Φενέρ (48-51), ενώ τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (50-55).

Ούτε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην επίθεση, με τη Φενέρ από την άλλη να το εκμεταλλεύεται και να πηγαίνει στο +9 (51-60) στα πρώτα τρία λεπτά. Για άλλη μία φορά, ο Λαφαγέτ έδειχνε να το… πιστεύει (56-60), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και σε συνδυασμό με την αστοχία των «ερυθρόλευκων» έφτασαν στο +12 (56-68), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Πλέον, το... ποτάμι δεν είχε γυρισμό για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που γνώρισε την ήττα με 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 50-55, 64-73.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Ντάνστον 12, Σπανούλης 5 (10 ασίστ), Παπαπέτρου, Σλούκας 9, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης 0, Μάντζαρης 4, Καββαδάς 0, Λαφαγιέτ 14, Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 24 (6), Ζήσης 1, Χίκμαν 7, Μπιέλιτσα 16 (9 ρ.), Ερντέν 3, Μπογκντάνοβιτς 5, Τσετίν, Σαβάς 4, Ζόριτς, Βέσελι 7, Πρλέτζιτς 5.