28/3/15

22η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Απόλλων Πάτρών 68-46

Χωρίς αντίπαλο ο ΠΑΟΚ!
Ο ΠΑΟΚ έχοντας πάρει διαφορά 18 πόντων με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών και τον κέρδισε με 68-46.
Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος την προηγούμενη αγωνιστική είχε κερδίσει εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό.
Ο "δικέφαλος" επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα Πατρών με 68-46, μια νίκη που ήταν απαραίτητη για την προσπάθεια αναφορικά με την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
Παράλληλα ο Σούλης Μαρκόπουλος έγινε ο τέταρτος προπονητής στην ιστορία της Α1 που φτάνει τις 300 νίκες μετά τους Γιάννη Ιωαννίδη, Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Ντούσαν Ίβκοβιτς!
Πλέον, εφόσον ο Αρης ηττηθεί από την ΑΕΚ την Κυριακή (29/03, 13:00), ο ΠΑΟΚ θα είναι μόνος τρίτος πίσω από Ολυμπιακό και Παναθηναικό. Ο "δικέφαλος" στο σημερινό ματς κόντρα στους Πατρινούς, ουσιαστικά "καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο καθώς στο τέλος αυτού είχε πάρει διαφορά 18 πόντων (38-20).

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης τελείωσε το ματς με 10 πόντους και όλους τους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Ηταν αυτός που έδωσε πολλές βοήθειες στον ΠΑΟΚ έτσι ώστε να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ και να βάλει τις βάσεις για την νίκη στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Μάλιστα στο 21-10 είχε προλάβει να πετύχει τους 10 πόντους του.

Ο αριθμός:

Ο ΠΑΟΚ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κέρδιζε με 36-17 έχοντας πάρει πολλές βοήθειες με σουτ έξω από τα 6.75. Ο "δικέφαλος" μέχρι εκείνο το σημείο είχε 6/8 εύστοχα τρίποντα.

O αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 6-4 ενώ με εντυπωσιακό κάρφωμα ο Βον έκανε το 8-4. Με τρίποντο και φάουλ του Μαργαρίτη, έγινε το 12-4 και ο Κάρτερ έδωσε ένα +10 (16-6 στο 5') στον "δικέφαλο". Ο Μαργαρίτης ήταν "καυτός" (10 πόντους) και στο 7' ο ΠΑΟΚ είχε από... κάτω του τον Απόλλωνα με διαφορά 11 πόντων (21-10) ενώ ο Κάρτερ (9 πόντους) "έγραψε" το 23-8. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο "δικέφαλος" κέρδιζε 26-13.
Στο 22' η διαφορά "πήγε" στο +16 (31-15) για τον ΠΑΟΚ και ο Λάνγκφορντ στο 14' "έγραψε" το 33-17. Ο "Δικέφαλος" μάλιστα πήρε αέρα 19 πόντων (36-17) μετά από τρίποντο του Τσόχλα στο 15' και ο Σιναντίνοβιτς ήταν "υπεύθυνος" για το 38-17. Ο "δικέφαλος" στη συνέχεια μπλόκαρε επιθετικά αλλά παρ' όλα αυτά ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να μειώσει αρκετά και το ημίχρονο έληξε με 38-20.
Ο Οντομ "ξεκόλλησε" τον "δικέφαλο" στο 23' διαμορφώνοντας το 40-22 ενώ στο 25' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 40-25. Ο Σιγκούνας διαμόρφωσε το 42-27 αλλά ο Κάρτερ "απάντησε" (44-27). Με βολές του Λάνγκφορντ έγινε το 46-29 (στο 28') ενώ με ένα σερί 0-4, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -13 (46-33). Το 46-34 "γράφτηκε" από τον Σκορδίλη και ο Τσόχλας στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε ένα +15 (49-34) στον ΠΑΟΚ.
Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (53-34) μετά από τρίποντο του Δέδα και ο Χαριτόπουλος με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα 20 πόντων (55-35) στον "δικέφαλο" στο 33'. Ο Λάνγκφορντ έκανε το 62-37 και ουσιαστικά αποτελούσε... τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα αφού η ομάδα του Μαρκόπουλου είχε "τελειώσει" με την υπόθεση νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-20, 49-34, 68-46.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 14 (1), Λιάπης, Κάρτερ 11 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 4, Μαργαρίτης 10, Κώττας, Όντουμ 6, Βον 4, Σιναντίνοβιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος.
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 7, Αργυρόπουλος 14 (1), Φιτζπάτρικ, Μπατής 2, Ελ-Αμίν 6, Πελεκούδας, Μολφέτας 1, Νιφόρας 4, Κούτρας, Γοργόνης 4, Γεωργαλής, Σιγκούνας 8.