24/4/15

1ος τελικός Eurocup : Γκραν Κανάρια - Χίμκι 66-91

To άγχος της πρωτάρας, συν την καλή άμυνα της Χίμκι, στην τελευταία περίοδο (που συνδυάστηκε με μεγάλη ευστοχία από τα 6.75)... έβγαλαν τους Ρώσους στο 66-91 επί της Γκραν Κανάρια, στον πρώτο τελικό του Eurocup.
Με επί μέρους 16-1, η Χίμκι βρέθηκε στο 55-75, επτά λεπτά πριν το τέλος του πρώτου τελικού με την Γκραν Κανάρια (66-91) και έκανε ένα... άλμα για την κατάκτηση του τίτλου και τη θέση στη Euroleague. Το δεύτερο ματς είναι την προσεχή Τετάρτη, στη Μόσχα. Για την ιστορία, το σκορ της τελευταίας πράξης ήταν 32-12.
Ο Ταϊρίς Ράις ήταν ο ηγέτης των πρώτων λεπτών, καθώς ήταν σε όλες τις φάσεις στην εξέλιξη του 2-0 σε 2-8 (3.04), με τον Ντέιβις να είναι ο αποδέκτης των ασίστ του. Ο ίδιος έφτασε τους 10π., στο 11-14, με τους γηπεδούχους να τρέχουν στο μεσοδιάστημα ένα 7-0, πιέζοντας, κλέβοντας και τρέχοντας. Οι ψηλοί των Ρώσων ήταν ο λόγος του 16-21, με τον Όλιβερ να ευθύνεται για το 19-21 του 10', που είχε 7/15 σουτ για τους μεν και 10/17 για τους δε.
Όταν προστέθηκε στην εξίσωση ο Μόνια, αλλά και τα τρίποντα (εμπειρία που δεν έζησε η Χίμκι στην πρώτη περίοδο), η διαφορά για την ομάδα του Κουρτινάιτις έφτασε στο +11 (24-25, 15.39''). Αν δεν έκανε και 5 λάθη -στο β' δεκάλεπτο, οπότε οι Ισπανοί μέτρησαν 2/6 διπ. και 2/8 τριπ.- η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη του +8 (30-38), στο ημίχρονο.
Το τρίτο φάουλ του Ντέιβις (που ήταν η κατ' αρχάς απειλή των Ρώσων), διευκόλυνε το έργο των γηπεδούχων που με ηγέτη τον Ταβάρες και... άξιο συμπαραστάτη τον Μπαέζ μείωσε στο καλάθι (47-49, 26.16'', με τον δεύτερο να 'χει φτάσει τους 18π.). Παρεμπιπτόντως, η Γκραν Κανάρια ισορρόπησε και την κατάσταση στα ριμπάουντ (μετά τα 10 vs. 23 έως το 20', άρπαξαν 5 αμυντικά και 6 επιθετικά, με τη Χίμκι να αρκείται στα 3 αμυντικά). Ο Ντέιβις επέστρεψε για να σώσει την κατάσταση, ο Ράις πρόσθεσε ένα τρίποντο την πιο κατάλληλη στιγμή (47-52) και αμέσως μετά, ο Αμερικανός σέντερ αποσύρθηκε με 4 φάουλ.
Η τελευταία πράξη "άνοιξε" με τρία διαδοχικά τρίποντα των φιλοξενούμενων (δύο από τον Βιάλτσεφ και ένα από τον Μόνια) και το επί μέρους 16-1 έως το 55-75 (33'). Τι έκανε η Γκραν Κανάρια στο μεσοδιάστημα;
Ως επί το πλείστον, λάθη και τις χειρότερες δυνατές επιλογές. Ο Κούριτς σκόραρε το πρώτο εντός πεδιάς της παρέας του, στην τέταρτη περίοδο, στο 34' (58-75), με τη συνέχεια να μην επιφυλάσσει κάποιο... σπριντ των γηπεδούχων, εξ ου και το 66-91.
Δεκάλεπτα: 19-21, 30-38, 54-59, 66-91.
Γκραν Κανάρια: Όλιβερ 7 (5 λάθη), Νιούλεϊ 2, Ουρτασούν, Μπέλας 3, Μπαέζ 18 (7 ριμπ.), Κένταλ 1, Παουλί 3, Ταβάρες 4, Κούριτς 23, Ο'Λίρι 5
Χίμκι: Ράις 13 (5 λάθη, 5 ασίστ), Ογκουστίν 9, Κόπονεν 18, Βιάλτσεφ 18, Ιλνίτσκι 5, Μόνια 9, Ντέιβις 17 (6 ριμπ.), Σελεκέτο 2.