25/4/15

24η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Απόλλων Πατρών 74-68

Ο Κόροιβος επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών (74-68) στην παράταση, με τον Σάσα Βασίλιεβιτς και τον Γκιγιέρμο Ρούμπιο να αποτελούν τους κορυφαίους της ομάδας του Χάρη Μαρκόπουλου.
Μετά την εξασφάλιση της παραμονής, την περασμένη εβδομάδα, ο Κόροιβος πήρε τη νίκη (επί του Απόλλωνα Πατρών, με 74-68) που του επιτρέπει να κάνει όνειρα να "αναρριχηθεί" ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου χρειάστηκε μεν το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση των Πατρινών, αλλά αυτό απασχολούσε λιγότερο από κάθε τι άλλο, σε ένα απόγευμα όπου οι περίπου 1.500 φίλοι του Κοροίβου βρήκαν αφορμή για να (ξανα)πανηγυρίσουν για την ομάδα της πόλης τους.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Σάσα Βασίλιεβιτς πέτυχε 21 πόντους στο παιχνίδι, ευστοχώντας στα 4/6 τρίποντα που έβαλε η ομάδα του. Μαζί, μάλιστα, με τον Γκιγιέρμο Ρούμπιο, που έκανε νταμπλ νταμπλ (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά για τον Κόροιβο.

Ο αριθμός:

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (42% έναντι 40%) και τρίποντα (31% έναντι 30%), οπότε η νίκη τους ήταν μάλλον φυσικό επακόλουθο, όσων έγιναν στο παρκέ.

Ο Απόλλων Πατρών έλεγχε το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, κυρίως γιατί είχε σε καλή βραδιά τους ψηλούς του. Κι αν οι κοντοί ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (3/13 τρίποντα στο πρώτο μισό), ο Σκορδίλης έκανε τη δουλειά του στον απόλυτο βαθμό. Αποτέλεσε, βλέπετε, τον βασικότερο λόγο για τον οποίο η ομάδα του Νίκου Βετούλα έμεινε μπροστά στο σκορ.
Όταν όμως, οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους περιφερειακούς, όλα άλλαξαν. Ο Κόροιβος επέστρεψε από το -6 (17-23) του 14ου λεπτού και χάρη στο δίδυμο των Βασίλιεβιτς - Μπαόυερς, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα (30-29), παρά το γεγονός πως οι παίκτες του σούταραν με 13% (1/8) από τη γραμμή των 6μ75.
Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο - πόντο στο δεύτερο ημίχρονο, με το προβάδισμα να αλλάζει ουκ ολίγες φορές χέρια. Από τη μία ο Βασίλιεβιτς, από την άλλη ο Σκορδίλης έκαναν ό,τι μπορούσαν για να βάλουν μπροστά την ομάδα τους. Ο σέντερ του Απόλλωνα Πατρών ήταν όμως απελπιστικά μόνος, αφού τα ποσοστά των συμπαικτών του ήταν -ως επί το πλείστον- πολύ άσχημα, με το 12/27 δίποντα και 8/25 τρίποντα του 35ου λεπτού να δικαιολογεί εν μέρει την ισοπαλία (54-54).
Το αυτό συνέβη στα επόμενα πέντε λεπτά του αγώνα, με τον Κόροιβο να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για νίκη, παρά την προσπάθεια του Απόλλωνα Πατρών να πάρει το "διπλό". Ο Ελ Αμίν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων λίγο πριν το τέλος, στη συνέχεια της φάσης πάτησε την πλάγια γραμμή και με 3.1'' να μένουν για το φινάλε, ο Κόροιβος είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.
Ο Χάρης Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ, αλλά το σύστημα που έδειξε στο πινακάκι του δεν απέδωσε, μιας και ο Βασίλιεβιτς δέχθηκε τάπα, από δύο παίκτες των Πατρινών, με την εκπνοή. Έτσι, ο Κόροιβος και ο Απόλλων Πατρών θα έλυναν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο (61-61κ.α.).
Εκεί, η αστοχία των φιλοξενούμενων συνέχισε να αποτελεί πρόβλημα στο οποίο δεν έβρισκε απάντηση ο Νίκος Βετούλας, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να πάρει το προβάδισμα. Κι όχι μόνο αυτό, μιας και το διατήρησε με σχετική άνεση μέχρι την ολοκλήρωση της παράτασης, με το τελικό +6 (74-68) να μοιράζει χαμόγελα στους φιλάθλους του Κοροίβου που βρέθηκαν στο κλειστό της Αμαλιάδας, απόψε.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 43-45, 61-61κ.α., 74-68.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (20/43 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 16/30 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 λάθη, 7 τάπες, 7 κλεψίματα): Ματζέτ 5 (1), Μάρσαλ 9 (1), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 21 (4), Κανονίδης 1, Φιλιππάκος, Κιρκ 6, Ρούμπιο 18 (11 ριμπ.), Γαλιώτος 2.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (14/33 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 10/19 βολές, 44 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 19 λάθη, 2 τάπες, 5 κλεψίματα): Σκορδίλης 13, Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 10 (2), Πεν 14 (3), Φιτσπάτρικ 10 (2), Μπατής 3 (1), Ελ Αμίν 4 (1), Νιφόρας, Γεωργαλλής, Σιγκούνας 5, Ότζο 5 (1).