27/8/15

Ολλανδία - Ελλάδα 80-92 (ΦΙΛΙΚΟ).

Η Εθνική Ανδρών βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο κι εν τέλει επικράτησε της Ολλανδίας με 80-92 στην πρεμιέρα του 27ου Διεθνούς Τουρνουά "Ακρόπολις" . Ρεκόρ καριέρας από Αντετοκούνμπο!
H Ενθνική Ανδρών θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία στην τελευταία αγωνιστική του Γ' ομίλου στο Eurobasket 2015 (10/9). Σήμερα οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο ΟΑΚΑ, εκεί όπου η Ελλάδα επικράτησε με 80-92 στην πρεμιέρα του Διεθνούς Τουρνουά "Ακρόπολις".
Οι 22 πόντοι που σημείωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποτελούν προσωπικό ρεκόρ για τον φόργουορντ των Bucks με το εθνόσημο! Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ήταν οι 20 πόντοι στο Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών 2013, στο 65-56 επί της Γερμανίας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Εθνική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα κι "έτρεξε" σερί 16-0 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (40-64), διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα απέναντι στην Ολλανδία. Αύριο (28/08, 21:15) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα παίξει με την Τουρκία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη & Κουφό απέναντι στην Ολλανδία, με τον κόουτς Κατσικάρη να αρχίζει τον φόργουορντ των Bucks στο "3", κάτι που δεν είχε δοκιμάσει πολλές φορές στα προηγούμενα φιλικά προετοιμασίας. Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά, προηγήθηκε 2-10 (2'06") με το τρίποντο του Καλάθη ενώ όλοι οι πόντοι σε αυτό το διάστημα προήλθαν από ασίστ! Η πιεστική άμυνα της ελληνικής ομάδας απέδωσε καρπούς, ο Πρίντεζης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 4-16 ενώ ο Ζήσης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, για το 9-21 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Η Εθνική δημιούργησε πολύ καλά, έβαζε την μπάλα στο καλάθι, πετυχαίνοντας εύκολους πόντους σε αυτό το διάστημα.
Παρ' όλα αυτά, το αμυντικό πρόβλημα της Ελλάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο κράτησε την Ολλανδία κοντά στο σκορ. Τα λάθη και οι κακές 1on1 φάσεις στο low-post επέτρεψαν στους Ολλανδούς να μαζέψουν τη διαφορά, με τον Κλουφ να καρφώνει εντυπωσιακά για το 35-37 στα 3'55" για τη λήξη του ημιχρόνου! Η Εθνική έπαιξε πιεστική άμυνα, πίεσε σε όλο το γήπεδο αλλά μετά από μεγάλη πάσα ο Ουίλιαμς σκόραρε και κέρδισε το φάουλ από τον Μάντζαρη (38-41). Εν τέλει η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-48, με τους Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό να σκοράρουν από 8 πόντους έκαστος.
Η Εθνική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα κι "έτρεξε" σερί 16-0 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (40-64), με τον Σάφτενααρ να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους της Ολλανδίας με 2/2 βολές (25'28")! Οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Αντετοκούνμπο έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16) ως εκείνο το σημείο, κάνοντας το 42-68 (26'42"). Η χαλάρωση στο τελευταίο δίλεπτο επέτρεψε στην Ολλανδία να μειώσει σε 55-74, που ήταν και το σκορ στο 30'.
Χρειάστηκε να περάσουν 2'50" για να σκοράρει η Ελλάδα τους πρώτους της πόντους στην τελευταία περίοδο, με 2/2 βολές του Πρίντεζη. Ο ρυθμός άνοιξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με την Εθνική Ανδρών να φτάνει στη νίκη με 80-92, στην πρεμιέρα του Διεθνούς Τουρνουά "Ακρόπολις".
Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 55-74, 80-92.
Ολλανδία: Ουίλιαμς 8, Γ. Ντε Γιονγκ 7, Κλοφ 17, Χεράζι, Άκερμπουμ 16, Σάφτενααρ 9, Ν. Ντε Γιονγκ 6, Σμόλντερς 8, Νορέλ 6, Σλάγκτερ 3.
Ελλάδα: Μπουρούσης 10 (8ρ), Ζήσης 10 (6ασ), Σπανούλης 9 (5ασ), Καλάθης 10, Περπέρογλου 6, Σλούκας 2, Αντετοκούνμπο 22 (6ρ), Καϊμακόγλου, Κουφός 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης.