26/8/15

Οι ρεβάνς των αγώνων των play-offs και τα τέσσερα γκρουπ δυναμικότητας του Champions League!

Το ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με την Αστάνα και δεν μπόρεσε να προκριθεί στους ομίλους του Champions League. Εύκολα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Λεβερκούζεν, "άντεξε" στο Βελιγράδι η ΜΠΑΤΕ, πρόκριση για ΤΣΣΚΑ στο "θρίλερ" της Μόσχας.Οι Βαλένθια, Μάλμε, Ντίναμο, Σαχτάρ και Μακάμπι εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Champions League μέσω της διαδικασίας των play off!

Η Αστάνα έγινε η πρώτη ομάδα από το Καζαχστάν που βρίσκεται στους ομίλους του Champions League καθώς απέκλεισε το ΑΠΟΕΛ με το ισόπαλο 1-1 της Κύπρου. Χατ-τρικ για τον Ρούνεϊ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να επικρατεί επιβλητικά με 4-0 της Μπριζ. Άνετα με 3-0 η Λεβερκούζεν του Κυριάκου Παπαδόπουλου, επί της Λάτσιο. Ανατροπή και νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί της Σπόρτινγκ (3-1), ανατροπή και νίκη της Παρίζαν επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (2-1), αλλά η πρόκριση στους Λευκορώσους.
Έστειλε για "ασπιρίνες" τη Λάτσιο.
Η Λεβερκούζεν με τον Έλληνα διεθνή αμυντικό, Κυριάκο Παπαδόπουλο, στη σύνθεσή της, μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά συνάντησε τη σθεναρή αντίσταση της Λάτσιο. Το "γόρδιο δεσμό" της ιταλικής άμυνας, έλυσε ένας Τούρκος. Ο Τσαλχάνογλου στο 40ό λεπτό άνοιξε το σκορ και ο Μεχμέντι, τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 2-0. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ομάδα της Ρώμης με την αποβολή του Μαουρίσιο, στο 68ο λεπτό. Ο Μπελαραμπί "σφράγισε" την πρόκριση, διαμορφώνοντας το 3-0. Ξανά στους ομίλους η Λεβερκούζεν, ξανά στους ομίλους ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.
Ο "νόμος" Ρούνεϊ στο Μπριζ.
Εάν υπήρχαν κάποιες αμφιβολίες για την πρόκριση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μπριζ, τις "διασκέδασε" όλες ο Γουέιν Ρούνεϊ. Στο 20', στο 49' και στο 57' απογοήτευσε και τους πιο αισιόδοξους Βέλγους. Εύκολα κι απλά, η Γιουνάιτεντ αξιοποίησε στο έπακρο την "κληρονομιά" του "Όλντ Τράφορντ" και του Μέμφις Ντεπάι. Ο Ερέρα απλά ανέβασε το δείκτη του σκορ, στα τέσσερα τέρματα.
Πικρή νίκη για Παρτίζαν.
Η Παρτίζαν ξεκίνησε δυναμικά απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ, αλλά οι Λευκορώσοι απέδειξαν ότι ξέρουν να αξιοποιούν την εμπειρία τους. Το γκολ του Στάσεβιτς, ήταν ικανό για να δώσει την πρόκριση στη ΜΠΑΤΕ και να "κόψει'' τα πόδια των Σέρβων. Η Παρτίζαν έφθασε στην ισοφάριση στο 74ο λεπτό,  στη νίκη με το γκολ του Σάπονιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αλλά νίκη, χωρίς αντίκρυσμα. Η ΜΠΑΤΕ είναι αυτή που βρίσκεται στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Ο Μακσίμοβιτς "πλήγωσε" το ΑΠΟΕΛ.
Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δύνατα στο "ΓΣΠ", έχασε αρκετές ευκαιρίες, είδε τον Λεάλ να σημαδεύει το δοκάρι, αλλά δεν μπορούσε να φθάσει στο γκολ. Αυτό έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν με τη συμπλήρωση μισής ώρας ματς, ο Στίλιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του γκολκίπερ της Αστάνα, Έριτς. Ωστόσο, ο Μακσίμοβιτς στο 84ο λεπτό κι ενώ το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να πετύχει το γκολ της πρόκρισης, σκόραρε κι έστειλε του Κοζάκους, στους ομίλους του Champions League.
Ανατροπή και πρόκριση για ΤΣΣΚΑ.
Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να είναι αγκαλιά με την πρόκριση. Ο Τεόφιλο Γκουτιέρες από το 36ο λεπτό είχε δώσει το προβάδισμα στην ομάδα της πορτογαλικής πρωτεύουσας. Ωστόσο, ο Ντουμπιά είχε τη δική του άποψη. Γκολ στο 49', γκολ στο 72'. Σε μία παραπαίουσα Σπόρτινγκ, ο Μουσά στο 85ο λεπτό ήρθε να δώσει τη νίκη-πρόκριση με 3-0 για την ΤΣΣΚΑ. Ο Ζοάο Μάριο αποβλήθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ανατροπή για την Μάλμε.
Την ανατροπή πέτυχε στην έδρα της η Μάλμε, η οποία επικράτησε 2-0 της Σέλτικ και προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League. H Μάλμε ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας τον Ρόσενμπεργκ στην ενδεκάδα της, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και άφησε εκτός την πρωταθλήτρια Σκωτίας! Η πρωταθλήτρια Σουηδίας πήρε γκολ με δύο κεφαλιές από εκτελέσεις κόρνερ, του Ρόσενμπεργκ στο 53΄και του Καρβάλιο στο 54'. Η Σέλτικ μπορεί να διαμαρτύρεται για ακυρωθέν γκολ του Μπίτον, τη στιγμή που στην ίδια φάση ένας αμυνόμενος έκανε χέρι και έπρεπε ή να μετρήσει το γκολ ή να υποδειχθεί το πέναλτι.
Ευκολα η Ντίναμο Ζάγκρεμπ.
Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ είχε το προβάδισμα με το 2-1 της Αλβανίας, ωστόσο μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ματς με τη Σκεντέρμπεου στην έδρα της! Με έναν επιθετικό μονόλογο, νίκησε 4-1 και πανηγυρίζει τη συμμετοχή της στους ομίλους! Η Ντίναμο προηγήθηκε με τον Σουντάνι στο 9', ο Εσκεντρίνια ισοφάρισε προσωρινά στο 10', όμως άμεσα στο 15' ο Χόντζιτς έκανε το 2-1. Στο 55' ο Τάραβελ σκόραρε το 3-1 και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε πάλι ο Σουντάνι στο 80'. Στο 48' είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη ο Γκονσάλο.
Νίκη παρηγοριάς για τη Μονακό.
Νίκη παρηγοριάς για τη Μονακό, αφού αν και νίκησε 2-1 τη Βαλένθια στο Πριγκιπάτο, αποκλείστηκε από τους ομίλους λόγω της ήττας της με 3-1 στο Μεστάγια στο πρώτο παιχνίδι! Η ομάδα του Λεβάντε προηγήθηκε στο σκορ με τον Νεγρέδο στο 4', αλλά η γηπεδούχος επανέκαμψε με τα τέρματα των Ράγκι στο 17' και Έλντερσον στο 75'. Όμως, παρά την πίεση που άσκησε στα τελευταία λεπτά, δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και έμεινε εκτός.
 Στους ομίλους με "Χ"  η Μακάμπι Τελ Αβίβ.
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε την πρόκριση στους ομίλους παρά το 1-1 με τη Βασιλεία, εκμεταλλευόμενη τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ μετά το 2-2 στην Ελβετία, την προηγούμενη εβδομάδα! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζούφι στο 11', όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ με τον Ζάχαβι στο 24'. Στα τελευταία λεπτά άντεξαν στην πίεση και πέτυχαν το στόχο τους!
Συναρπαστικό παιχνίδι στην Ουκρανία, πρόκριση για την Σαχτάρ.
Συναρπαστικό παιχνίδι στην Ουκρανία, όπου η Σαχτάρ προκρίθηκε μεν στους ομίλους με το 2-2, ωστόσο, τα χρειάστηκε στο τέλος, όταν στην τελευταία φάση, ο Πέτσος εκτέλεσε το φάουλ, ο Πγιάτοφ απέκρουσε ασταθώς και εξ' επαφής ο Πρόσενικ σημάδεψε το δοκάρι! Τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Μάρλος και Γκλάντκι σκόραραν για τους γηπεδούχους και οι Σχάουμπ και Χόφμαν για τους φιλοξενούμενους! Αξίζει να σημειωθεί πως η Ραπίντ έπαιξε με δέκα παίκτες τα τελευταία λεπτά, λόγω αποβολής του Σονλέιτνερ.

Τα ματς των play-offs:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ:

ΤΡΙΤΗ
Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) - Σκεντερμπέου (Αλβανία) 4-1 (9', 81' Σουνταντί, 15' Χόντζιτς, 55' Τάραβελ / 10' Εσκερντίνια) [1-2]
Μάλμε (Σουηδία) - Σέλτικ (Σκωτία) 2-0  (23' Ρόσενμπεργκ, 54 αυτ. Μπογιατά) [2-3]
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Βασιλεία (Ελβετία) 1-1 (24' Ζάχαβι / 11' Τσούφι) [2-2]

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Αστάνα (Καζαχστάν) 1-1 (60' Στίλιτς / 84' Μακσίμοβιτς) [0-1]
Παρτίζαν (Σερβία) - (ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ)(Λευκορωσία) 2-1 (74' αυτ. Ζάβενρτσικ, 93' Σάπονιτς / 25' Στάσεβιτς [0-1]

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ:

ΤΡΙΤΗ
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) - Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)  2-2 (10' Mάρλος, 27' Γκλάντκι / 13' Σχάουμπ, 22' Χόφμαν) [1-0]
Μονακό (Γαλλία) - Βαλένθια (Ισπανία) 2-1 (17' Ράτζι, 21' Έλντερσον / 4' Νεγρέδο)  [1-3]

ΤΕΤΑΡΤΗ
Λεβερκούζεν (Γερμανία) - Λάτσιο (Ιταλία) 3-0 (40' Τσαλχάνογλου, 48' Μεχμέντι, 88' Μπελαραμπί)[0-1]
Μπριζ (Βέλγιο) - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 0-4 (20', 49', 57' Ρούνεϊ, 63' Ερέρα) [1-3]
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) - Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) 3-1 (49', 72' Ντουμπιά, 85' Μουσά / 36' Τεόφιλο Γκουτιέρες) [1-2]