19/12/15

10η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - ΠΑΟΚ 62-78

Ο ΠΑΟΚ μετά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Εurocup, νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με σκορ 62-78. Ο "Δικέφαλος" ήταν στο +16 (27-43) στο πρώτο ημίχρονο.
Μετά το ματς κόντρα στην Λιέτουβος Ρίτας, ο ΠΑΟΚ τα κατάφερε στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο το Λαύριο. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε με 62-78 και έτσι έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά την πρόκριση στους "32" του Eurocup.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη για τους "ασπρόμαυρους" στους 10 αγώνες που έχουν δώσει για το πρωτάθλημα ενώ το Λαύριο (έκανε το ντεμπούτο του ο Ντεμάριους Μπολντς) έχει επτά ήττες. Να σημειωθεί πως με αφορμή τα σημερινά (19/12) γενέθλια του Μπάνε Πρέλεβιτς, φίλοι του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο γήπεδο φώναξαν "Μπάνε γερά και χρόνια σου πολλά".
O πρωταγωνιστής:
Ο Μαργαρίτης έπαιξε σημαντικό ρόλο ώστε ο ΠΑΟΚ να αρχίσει πολύ καλά το παιχνίδι και γενικώς έδωσε ώθηση στον "Δικέφαλο" προκειμένου να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ελληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς έχοντας 20 πόντους.
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο ήταν σταθερά... μακριά από το Λαύριο, πήρε διαφορά 21 πόντων (41-62) και στο 20' κέρδιζε με 44-64. Κάπου εκεί είχαν μπει για τα καλά οι βάσεις για το "διπλό".
Ο αριθμός:
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 27-45 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έχοντας μέχρι εκείνη την στιγμή 17/21 δίποντα.
Στο 2' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 1-4 (τα καλάθια οι Μαργαρίτης και Βασιλειάδης) ενώ στο 5' ο "Δικέφαλος" ήταν στο +9 (3-12 με οχτώ πόντους από τον Μαργαρίτη). Οι "ασπρόμαυροι" είχαν βρει ρυθμό, δεν άφηναν το Λαύριο να κάνει το παιχνίδι του και έτσι πήραν αέρα 13 πόντων (3-16) στο 7'. Στο 8' το σύνολο του Μαρκόπουλου ήταν στο +12 (6-18 με τον Μάρκοβιτς μετά να χρεώνεται με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία), στην συνέχεια κέρδιζε με 7-20 ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο πάγκος του ΠΑΟΚ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και στο 10' το σκορ ήταν 12-20.
Στο 12' ο Σχορτσανίτης έκανε το 14-24, ο Τέπιτς διαμόρφωσε το 14-26 ενώ ο Μπλοντς "έγραψε" το 16-26. Στο 14' παρέμενε η διαφορά των 10 πόντων (18-28) για τους φιλοξενούμενους, το 18-30 έγινε από τον Μαργαρίτη και το 18-32 από τον Τέπιτς. Το Λαύριο μείωσε σε 23-32, ο ΠΑΟΚ "πάτησε" ξανά γκάζι (23-38 στο 17') και ο Μαργαρίτης (14 πόντους) έδωσε ένα +17 (23-40) στον "Δικέφαλο". Τελικά στο ημίχρονο το σύνολο του Μαρκόπουλου που ήταν πολύ καλό, νικούσε με 27-43 (νωρίτερα κέρδιζε με 23-43).
Στο 21' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 27-45, ο Γιανγκ έκανε το 29-45 και στο 22' ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 29-50. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -16 (34-50), μετά μείωσαν σε 36-53 και με μια εύστοχη βολή (από τον Σχορτσανίτη) "γράφτηκε" το 36-54 στο 25'. Στο 26' το σκορ ήταν 41-56, Χάτσερ "χτύπησε" δύο συνεχόμενες φορές από τα 6.75 (41-59 και 41-62 στο 27') και στο 30' ο "Δικέφαλος" είχε διαφορά 20 πόντων (44-64).
Μπορεί στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ να ήταν άστοχος αλλά οι γηπεδούχοι δεν φρόντιζαν να το εκμεταλλευτούν ιδιαίτερα (45-64 στο 33'). Το Λαύριο μείωσε σε 49-64, ο Δέδας "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" με εύστοχο τρίποντο (49-67) ενώ ο Ελληνας καλαθοσφαιριστής μετά έκανε το 49-70 λίγο πριν το 35'. Ο νικητής του αγώνα είχε κριθεί (49-72) αφού ο ΠΑΟΚ είχε πάρει μεγάλη διαφορά και το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους "ασπρόμαυρους" να είναι στο +16 (62-78).
Τα δεκάλεπτα: 12-20, 27-43, 44-64, 62-78.
Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 13, Κρούμπαλι 4, Τσίρος 3 (1), Γιαννακόπουλος 6 (1), Μπάρλος, Μπολντς 14 (1), Μπάκας, Νικολακόπουλος 2, Περράκης 13 (3), Κακλαμανάκης, Καπώνης 5, Μπέμπης 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 9 (1), Βασιλειάδης 9 (1), Μαργαρίτης 20, Σχορτσανίτης 5, Χάτσερ 15 (2), Λιάπης 2, Κακαρούδης, Τσόχλας 3, Δέδας 6 (2), Κώττας 2, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 2.