21/12/15

10η Αγωνιστική Α1 : Νέα Κηφισιά - Ολυμπιακός 73-75

Σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη, το οποίο κρίθηκε στο άστοχο τρίποντο του Λόουερι στην εκπνοή του αγώνα, ο Ολυμπιακός... δραπέτευσε από το "Ζηρίνειο", παίρνοντας τη νίκη με 75-73, με την Κηφισιά να προσπαθεί στο τέλος να γυρίσει το παιχνίδ
Για την 10η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην Κηφισιά, η οποία του έβαλε δύσκολα , αλλά στο τέλος οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με σκορ 73-75, σε ένα ματς που είχε δραματική εξέλιξη. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +10 (58-68) στο 36', αλλά στη συνέχεια ο ασταμάτητος Λόουερι, βάζοντας μεγάλα σουτ, κατάφερε να γυρίσει το ματς, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 73-72 στα 41'' πριν την λήξη. Στο τέλος, όμως, οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν την νίκη, με τον Λόουερι να αστοχεί σε τρίποντο νίκης που προσπάθησε δευτερόλεπτα πριν την λήξη.
Ο πρωταγωνιστής του αγώνα:
Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Αν και τελείωσε το ημίχρονο με μόλις 1 πόντο (1/2 βολές, 0/3 δίποντα) σε 12:52 συμμετοχής, δείχνοντας εκτός κλίματος, στη τρίτη περίοδο πήρε μπρος, σημειώνοντας 10 πόντους με 1/3 βολές, 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους (4/8δ) και 4 ριμπάουντ, ενώ στην τελευταία περίοδο πήρε το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ.
Ο αριθμός της αναμέτρησης:
Η αστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια. Στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 1/12 σουτ από την περιφέρεια, ενώ στο 30' είχε 2/17, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 3/21 τρίποντα, έχοντας ποσοστό 14%.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (58-68) στο 36', αλλά σε εκείνο το σημείο η Κηφισιά έκανε ολική επαναφορά. Με σερί τρίποντα και με μεγάλα σουτ, έχοντας για πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό Λόουερι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 73-72 στα 41'' πριν το τέλος. Στη συνέχεια όμως, οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι με την μπάλα να βρίσκεται στα χέρια του Χάκετ. Το ματς, βέβαια, κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, καθώς ο Λόουερι αστόχησε στο τρίποντο νίκης που δοκίμασε στην εκπνοή του παιχνιδιού, αλλά το σουτ ήταν έρμπολ.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι στις πρώτες του προσπάθειες, υποπίπτοντας σε λάθη, με την Κηφισιά να προηγείται με 6-2 στο 4' με τον δραστήριο Γλυνιαδάκη. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλή άμυνα, μη αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να βρουν ρυθμό, με τον Στρόμπερι να παίρνει πάνω του τις περισσότερες επιθέσεις, φέρνοντας το ματς στα ίσα (8-8) στο 6'. Η Κηφισιά ακολούθως προηγήθηκε με 13-8 χάρις στους Αμερικανούς της, με το 16-14 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου, στην οποία δεν σημειώθηκε τρίποντο.
Ο Τσαϊρέλης ισοφάρισε σε 16-16 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τον Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον ψάχνοντας την πεντάδα που θα δώσει ρυθμό στον Ολυμπιακό. Ο Χάκετ σημίωσε το πρώτο τρίποντο για τους Πειραιώτες στο ματς, ύστερα από πέντε άστοχα σουτ, ενώ ακολούθως ο Στρόμπερι στον αιφνιδιασμό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (20-22) στο 14'. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να χάνουν σουτ από την περιφέρεια (1/12τρ), ο Χάκετ έδινε σκορ με σουτ από μέση απόσταση (26-28 στο 17'), ενώ ο άστοχος Πρίντεζης έδειχνε εκτός κλίματος, με την Κηφισιά να παίρνει και πάλι το προβάδισμα (34-30). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Παπαπέτρου έφερε το σκορ στα ίσα (34-34), σε ένα πρώτο μέρος που η Κηφισιά είχε δυσκολέψει τους Πρωταθλητές, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Γλυνιαδάκη με 12 πόντους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Στρόμπερι έφτασε τους 11 πόντους στο ματς, πηγαίνοντας για ντράιβ κάθε φορά που έβρισκε διάδρομο, με τον Ολυμπιακό να πατάει.. γκάζι και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Πρίντεζης στο 24' σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο ματς, βάζοντας και δεύτερο συνεχόμενο ακολούθως, ενώ ο Μάντζαρης από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 42-45 στο σκορ. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ, σε ένα ματς που είχε υψηλό ανταγωνισμό, με τους ερυθρόλευκους στη συνέχεια να ξεφεύγουν για πρώτη φορά στο ματς με +6 (44-50) στο 28'. Ο Πρίντεζης πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο και οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό, με το 50-56 να είναι το σκορ στο 30'.
Ο Σον Τζέιμς προσπαθούσε να βρει ρυθμό και άρχισε να σκοράρει στην τέταρτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό παράλληλα να εκτοξεύει την διαφορά στο +10 (52-62) στο 33', παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους στο +10 (58-68) με το μπάσιμο του Μάντζαρη στο 36', αλλά στη συνέχεια η Κηφισιά απάντησε με τρία σερί τρίποντα με τους Γκίκα και Αλ Αμίν, μειώνοντας σε 67-68 στο 38', βάζοντας... φωτιά στο ματς. Ο Λόουερι ακολούθως με σουτ έφερε το σκορ στα ίσα (69-69), οι φιλοξενούμενοι σπαταλούσαν βολές, με τον Πρίντεζη να δίνει... ανάσα (69-72) από το low-post στο 1'33'' πριν το τέλος.
Ο εντυπωσιακός Λόουερι ήταν ασταμάτητος, καθώς με δύο σερί εύστοχα σουτ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 73-72 στα 41'' πριν το τέλος. Απάντησε γρήγορα με ντράιβ ο Χάκετ (73-74), ο Γλυνιαδάκης στην επόμενη επίθεση αστόχησε, αν και του έγινε φάουλ στην προσπάθεια του από τον Παπαπέτρου, το οποίο και δεν δόθηκε, με τον Πρίντεζη στην εξέλιξη της φάσης να παίρνει το κρίσιμο ριμπάουντ στην άμυνα. Στα 7'' πριν το τέλος ο Χάκετ έβαλε την μία από τις δύο βολές και όταν έχασε την δεύτερη ο Λόουερι στην επίθεση δοκίμασε τρίποντο ώστε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά το σουτ ήταν έρμπολ. Με αυτό τον δραματικό τρόπο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να... δραπετεύσει από το "Ζηρίνειο", παίρνοντας τη νίκη με σκορ 73-75.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75.
Ανά δεκάλεπτο: 16-14, 34-34, 16-22, 23-19.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 7 (1), Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1), Αθηναίου.