3/1/16

12η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - ΠΑΟΚ 65-75

Μετά τον αποκλεισμό από τον Φάρο στο Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ δίχως τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη "αντέδρασε" και κέρδισε τον Κόροιβο εκτός έδρας με σκορ 65-75.
O ΠΑΟΚ απέναντι στον Κόροιβο ήθελε να αφήσει πίσω του τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Φάρο και τα κατάφερε, έστω κι αν δεν είχε στην διάθεσή του τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη.

Ο "Δικέφαλος" επικράτησε της ομάδας του Χάρη Μαρκόπουλου (ήταν αυτός ήταν ο ηττημένος στην "μάχη" με τον πατέρα του, Σούλη) με σκορ 65-75 και έτσι επέστρεψε στις επιτυχίες. Με αυτό το "διπλό" οι "ασπρόμαυροι" "ανέβηκαν" στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.
Ο πρωταγωνιστής:
Θα δώσουμε τον τίτλο στον Τσόχλα γιατί πέτυχε σημαντικούς πόντους στην τελευταία περίοδο και με καλάθια του "έσπρωξε" τον ΠΑΟΚ στην νίκη. Εννοείται πως βοήθησαν πολύ για το "διπλό" οι Χάτσερ, Τέπιτς και Μάρκοβιτς.
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Μετά το 61-60 ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι και προηγήθηκε με 63-68. Ο "Δικέφαλος" έφτασε στο +10 (63-73) και εκεί κάπου όλα τελείωσαν.
Ο αριθμός:
Ο Κόροιβος έκανε ένα εντυπωσιακό σερί στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 4-15 υπέρ του ΠΑΟΚ, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-15 καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 15-0. Στην δεύτερη περίοδο, πάντως, χρειάστηκαν να περάσουν περίπου πέντε λεπτά για να σκοράρουν οι γηπεδούχοι (τους "ξεκόλλησε" ο Χαριτόπουλος κάνοντας το 22-20).
Ο αγώνας:
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (4-4) και ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 4-6. Ο Ντούβνιακ "έγραψε" το 4-8 και ο Μάρκοβιτς έκανε το 4-11 (στο 3'30''). Η διαφορά για τους "ασπρόμαυρους" "πήγε" στους 9 πόντους (4-13), έφτασε στο +11 (4-15) και ο Χάρις "ξεκόλλησε" τον Κόροιβο (6-15). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -5 (10-15) με καλάθια του τελευταίου και ο Ντέιβις μείωσε σε 13-15 (8'). Ο Τρότερ ισοφάρισε σε 15-15, ο Βασιλόπουλος διαμόρφωσε το 17-15 (13-0 σερί ο Κόροιβος μετά το 4-15) και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-15.
Ο Λιάπης με δύο βολές "ξεμπλόκαρε" τον ΠΑΟΚ (19-17), ο Τέπιτς "έφερε" το ματς στα ίσα (19-19) και ο Μάρκοβιτς έκανε το 19-20. Μετά από περίπου πέντε λεπτά στη δεύτερη περίοδο, ο Κόροιβος σκόραρε (22-20) και ο Βασιλόπουλος διαμόρφωσε το 24-22. Ο Μάρκοβιτς μείωσε (24-23), με βολές του Κακαρούδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 24-25 (17') και με τρίποντα του Δέδα "γράφτηκε" το 26-31. Ο Χάρτνινγκ έκανε το 27-31, ο Χαριτόπουλος "έγραψε" το 29-31 και ο Δέδας πάλι "χτύπησε" με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κερδίζει στο ημίχρονο με 29-34.
Ο Σλαφτσάκης με τέσσερις σερί πόντους του έκανε το 33-34, ο Χάτσερ "απάντησε" (33-36) και ο Σλαφτσάκης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 35-36. Το 37-36 "γράφτηκε" από τον Ντέιβις και ο Χάρις διαμόρφωσε το 39-36 (23'). Ο Χάτσερ μείωσε σε 41-39 και ο -πολύ καλός- Σλαφτσάκης (10 πόντους) σκόραρε ξανά (43-39). Ο Κόροιβος βρέθηκε στο +6 (45-39), ο Μαργαρίτης μείωσε σε 45-42 και ο Χάτσερ (12 πόντους) ισοφάρισε (45-45 στο 27'). Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (49-47), ο Τέπιτς έκανε το 49-49 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 51-51.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Χάτσερ δεν ξεκίνησε στην πεντάδα του ΠΑΟΚ γιατί είχε ένα πρόβλημα τραυματισμού, ο Κόροιβος στο 31' ήταν μπροστά με 56-53 και σε εκείνο το σημείο ο Αμερικανός επέστρεψε στο ματς. Ο Μαρκόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή (57-53), ο ΠΑΟΚ μετά ισοφάρισε σε 57-57 και ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 59-60. Ο Κόροιβος πήρε το προβάδισμα (61-60) στο 34' αλλά ξανά ο Τσόχλας έδωσε την λύση (61-62) ενώ με μια βολή έκανε το 61-63. Ο Τέπιτς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 63-65 και το 63-68 (στα 2'39'' πριν το τέλος) έγινε από τον Μάρκοβιτς. Με καλάθι και φάουλ του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 63-71, ο Χάτσερ έκανε το 63-73 και έβαλε για τα καλά τις βάσεις για την νίκη του "Δικεφάλου" ο οποίος νίκησε με 65-75.
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75.
Κόροιβος (X. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 15 (1), Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 12, Πουλιανίτης 2, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ 1, Χαριτόπουλος 9 (1), Τρότερ 10 (1), Γεωργάκης.
ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16, Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 14 (2), Χάτσερ 14 (1), Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (1), Δέδας 11 (3), Kώττας.