25/1/16

15η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 80-66

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε μέχρι και 30 πόντους (49-19) στο 18', παίρνοντας τη νίκη στο τέλος επί του Παναθηναϊκού με 80-66, καλύπτοντας και την διαφορά του ΟΑΚΑ. MVP ο Σπανούλης (17π, 8ασ).
O Oλυμπιακός πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν σαρωτικός, καταφέρνοντας να εκτοξεύσει το προβάδισμα του και στο +30 (49-19) στο 18', έχοντας για μπροστάρη τον Σπανούλη. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, μείωσε σε 68-59 στο 36', αλλά στο τέλος οι Πειραιώτες έφτασαν δίκαια στη νίκη με σκορ 80-66. Με αυτόν τον τρόπο κάλυψαν και την διαφορά από την ήττα τους από το "τριφύλλι" στο ΟΑΚΑ (73-69) και πλέον οι "ερυθρόλευκοι" υπερτερούν στην ισοβαθμία.

O MVP της αναμέτρησης:

Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο κορυφαίος του ντέρμπι στο ΣΕΦ, κάνοντας την διαφορά στο παιχνίδι όπου τον χρειάστηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο όταν άρχισε να μειώνεται η διαφορά και σημείωσε 16 πόντους με 1/2 βολές, 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα σε 22:35.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, με τον εντυπωσιακό Ολυμπιακό να επιβάλλει στο απόλυτο τον ρυθμό του, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +30 (49-19) στο 18'. Οι Πειραιώτες σε αυτό το διάστημα ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι (11/17δ-64%, 7/14τρ-50%), έχοντας για κορυφαίους τους Σπανούλη (16π) και Στρόμπερι (10π). Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 68-59 στο 36', αλλά στο τέλος οι "ερυθρόλευκοι" χειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη.

Ο αριθμός του αγώνα:

Το γεγονός πως ο κυρίαρχος Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-19 στο 30', δείχνοντας αχόρταγος στο παρκέ, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 50% ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια (7/14). Και όλα αυτά ύστερα από ένα ματς κόντρα στην Ζαλγκίρις που ηττήθηκε σημειώνοντας μόλις 55 πόντους, όντας απελπιστικά άστοχος πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Χάντερ , ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς. Ο Στρόμπερι ξεσήκωσε το κοινό τελειώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο τον αιφνιδιασμό των γηπεδούχων, ενώ ακολούθως ο Σπανούλης πήρε... φωτιά. Πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με τζαμπ-σουτ διαμόρφωσε το 9-4 στο 5'. Οι Πειραιώτες έλεγχαν τα ριμπάουντ στην άμυνα και σε κάθε ευκαιρία έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, με το επί μέρους σκορ των "ερυθρολεύκων" να φτάνει το 9-2 (11-4), αναγκάζοντας το "τριφύλλι" να πάρει τάιμ-άουτ.
Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Ραντούλιτσα, αλλά στη συνέχεια πήρε μπρος ο εξαιρετικός Στρόμπερι με πέντε σερί πόντους, ενώ ακολούθως ο Μάντζαρης με βολές έφερε την διαφορά στο +12 (18-16) στο 8' (16-2 επί μέρους σκορ). Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ο Σπανούλης τέλειωνε τις φάσεις, ενώ ακολούθως ο Μιλουτίνοβ έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό. Ο Σέρβος σέντερ μάζευε επιθετικά ριμπάουντ, ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" ήταν "ζεστός" από την περιφέρεια φτάνοντας τους 10 πόντους στο ματς, με τον Χάκετ να διαμορφώνει το επιβλητικό 27-9 (+18) στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά στο +30 για τον Ολυμπιακό με 16 πόντους από τον Σπανούλη.

Ο εντυπωσιακός Στρόμπερι σημείωσε ένα ακόμη τρίποντο, ενώ ο Όντομ διαμόρφωσε το 34-11 στο 13', με τους "πράσινους" να αναλώνονται σε λάθη και να αδυνατούν να αντιδράσουν. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, αλλά ο Αθηναίου απάντησε με τρίποντο (37-13), με τους Πειραιώτες να μετρούν 4/8 πίσω από τα 6.75 μέτρα. Ο Ολυμπιακός συνδύαζε την ουσία με το θέαμα, με τον Χάκετ να δίνει έξοχη ασίστ στον Πρίντεζη, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στο +26 (39-13) στο 15', με την άμυνα του "τριφυλλιού" να είναι κατώτερη των περιστάσεων.
Ο Αθηναίου είχε πάρει... φωτιά από τη περιφέρεια, ενώ ο Χάντερ έδωσε προβάδισμα 28 πόντων (44-16) στο 17' για τον Ολυμπιακό που μετρούσε 6/10 (60%) τρίποντα στο ματς. Το "τριφύλλι" είχε παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, εμφανίζοντας αδυναμίες σε άμυνα-επίθεση, απέναντι στους αχόρταγους Πειραιώτες που δεν σταματούσαν να παίζουν με την ίδια θέληση στο ματς. Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο (16π, 3/5τρ) εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (49-19) στο 18' μέσα σε αποθέωση. Φελντέιν και Φώτσης ροκάνισαν την διαφορά με δύο σερί τρίποντα, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 53-29.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έριξε την διαφορά από το +30 στο +9.

Ο Διαμαντίδης μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος, καθώς με δύο σερί τρίποντα (τέσσερα σερί για τους "πράσινους" και με τα δύο από το πρώτο μέρος), συν το καλάθι του Φελντέιν στον αιφνιδιασμό, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 53-37 στο 22'. Ο Ολυμπιακός έδειχνε νωχελικός στην τρίτη περίοδο, αφήνοντας ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο, με τον Φώτση να είναι και πάλι εύστοχος, με τον Διαμαντίδη με βολές να μειώνει σε 55-42 (24') (επί μέρους σκορ 23-6). Ο Χάκετ απάντησε με τρίποντο, αλλά από το ίδιο σημείο ευστόχησε και πάλι ο... σεληνιασμένος Φώτσης, μειώνοντας σε 58-45 στο 25'.
Το "τριφύλλι" είχε υπομονή στο παιχνίδι του, με τον Διαμαντίδη να μοιράζει ασίστ στους συμπαίκτες του και τον Γκιστ να μειώνει σε 61-51 στο 29'. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το διάστημα δεν είχε παιχνίδι στο χαμηλό ποστ και αναλωνόταν σε συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, βγάζοντας και μία νευρικότητα στο παιχνίδι του σε άμυνα-επίθεση Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει αυτοπεποίθηση και με τον Γκιστ να παίρνει... φωτιά, το "τριφύλλι", μείωσε σε 63-54. Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου ευστόχησε από τα 6.75 μέτρα, διαμορφώνοντας το 66-54 στο 30'.

Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν την νίκη αλλά και την διαφορά από το ΟΑΚΑ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έδειχνε να συνέρχεται, με τον Παναθηναϊκό παράλληλα να προσπαθεί να μειώσει ακόμη περισσότερο την διαφορά. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 68-54 στο 35', αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Φελντέιν, ο οποίος πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με εντυπωσιακό ντράιβ, μείωσε σε 68-59, ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Σε εκείνο το σημείο όμως απάντησε ο "καυτός" Χάκετ με δύο σερί τρίποντα, διαμορφώνοντας το 74-59 στο 36', σε ένα σημείο που οι "ερυθρόλευκοι" είχαν μπλοκάρει σε άμυνα και επίθεση.
Ο Διαμαντίδης αποχώρησε (36') με πρόβλημα στον αστράγαλο, ο Φελντέιν είχε βρει ρυθμό στο σκοράρισμα, ευστοχώντας και πάλι από την περιφέρεια, με το Ολυμπιακό να παίζει και με τον χρόνο, θέλοντας να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα του στο σκορ. Στο 1'30'' πριν το τέλος, ο Μάντζαρης με βολές διαμόρφωσε το 79-65, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει στόχο από την περιφέρεια, με τους Πειραιώτες στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με σκορ 80-66, καλύπτοντας και το σκορ από την ήττα τους στο ΟΑΚΑ (73-69)Λ
Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66.
Ανά δεκάλεπτο: 27-9, 26-17, 13-25, 14-12.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2).