19/1/16

3η Αγωνιστική (4ος Όμιλος) "ΦΑΣΗ 32" EuroCup : ΠΑΟΚ - Όλντενμπουργκ 68-81

Ο ΠΑΟΚ, που έπαιξε δίχως τον Σχορτσανίτη, ήταν κάκιστος και ηττήθηκε από την Όλντενμπουργκ με 68-81 χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.
Ο ΠΑΟΚ ήθελε πάση θυσία την νίκη απέναντι στην Ολντενμπουργκ προκειμένου να αποκτήσει το προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Ωστόσο ο "Δικέφαλος" δεν τα κατάφερε, ήταν κάκιστος και ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 68-81.

Σε σχέση με τα τελευταία του παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε με... άλλη ομάδα (βρέθηκε να χάνει με 23 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο) και "πλήρωσε" το γεγονός πως δεν έπαιξε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο. Οι "ασπρόμαυροι" πλέον έχουν δύο ήττες σε τρία ματς ενώ οι Γερμανοί έχουν δύο νίκες και μια ήττα.
Για τον ΠΑΟΚ ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Ολντενμπουργκ, στο οποίο το "διπλό" είναι απαραίτητο (για τον "Δικέφαλο" τον κακό είναι πως στο ματς της Τρίτης έχασε με μεγάλη διαφορά).
O πρωταγωνιστής:
Ο Κρις Κράμερ έδωσε ώθηση στην Ολντενμπουργκ στο πρώτο ημίχρονο (είχε 10 πόντους) προκειμένου αυτή να ξεφύγει στο σκορ (28-43 στο 20'). Τελείωσε το ματς με 12 πόντους έχοντας οχτώ κλεψίματα και πέντε ασίστ (ο πολυτιμότερος των Γερμανών βάσει ranking).
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Ολντενμπουργκ προηγήθηκε με 23 πόντους (45-68 και 48-71) κάνοντας έτσι σαφές στον ΠΑΟΚ πως ήταν το "αφεντικό" του αγώνα και πως ο "Δικέφαλος" δεν θα μπορούσε να κάνει την μεγάλη ανατροπή.
Ο αριθμός:
Ο ΠΑΟΚ είχε 12 λάθη στο ημίχρονο του αγώνα και αυτό έπαιξε ρόλο ώστε η Ολντενμπουργκ να έχει πάρει αέρα 15 πόντων στο ημίχρονο (28-43). Ο "Δικέφαλος" τελείωσε τον αγώνα με 23 λάθη.
Στο 2' το σκορ ήταν 2-3 και ο Μαργαρίτης έκανε το 4-3. Η Ολντενμπουργκ προηγήθηκε με 4-8, ο Μάρκοβιτς μείωσε σε 7-8 ενώ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο 5' (9-8 με Μαργαρίτη).  Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 (9-12), ο Μάρκοβιτς κέρδισε αντιαθλητικό (10-12) και λίγο μετά το 7' η Ολντεμπουργκ κέρδιζε με 10-14 (ο ΠΑΟΚ είχε έξι λάθη ενώ φαινόταν να έχει πρόβλημα δίχως τον Σχορτσανίτη ο οποίος δεν είχε ξεκινήσει στο ματς λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο). Ο Ντούβνιακ στο 9' "έγραψε" το 15-16 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-16.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 17-16 αλλά η Ολντενμπουργκ βρήκε τις λύσεις μετά (17-21). Οι Γερμανοί πήραν διαφορά πέντε πόντων (19-24) και έφτασαν στο +9 (19-28), με τον ΠΑΟΚ να δείχνει... χαμένος στο γήπεδο. Ο Χάτσερ "χτύπησε" από τα 6.75 (22-28), το 24-30 έγινε από τον Δέδα και ο Χάτσερ "έφερε" τον "Δικέφαλο" στο -4 (26-30). Η Ολντενμπουργκ προηγήθηκε με 28-35 και στο 18' "γράφτηκε" το 28-36. Στο 19' ο Μαργαρίτης είχε κάνει το τρίτο του φάουλ, η διαφορά "ανέβηκε" κι άλλο (28-40) και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχανε με 28-43 (με τρίποντο στην λήξη).
Η Ολντενμπουργκ βρέθηκε στο +17 (28-45) και στο +20 (30-50) στο 22', με τον Μαρκόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ ήταν... αλλού (ήταν τραγική η εμφάνισή του μέχρι εκείνο το σημείο) και αυτό το εκμεταλλεύονταν οι Γερμανοί (30-52 και 33-55). Ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 37-55, στο 27' ο Χάτσερ "έγραψε" το 39-55 και ο Δέδας ήταν ο "υπεύθυνος" για το 42-57. Οι φιλοξενούμενοι "απάντησαν" (43-62) ενώ στο 45-62 χρεώθηκε με τεχνική πονή ο Δέδας γιατί διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του σε εύστοχο δίπντο. Τελικά στο 30' ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω με 45-65.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περίοδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 23 πόντους (45-68 και 48-71) ενώ μετά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 55-73. Το ματς στην συνέχεια είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το μοναδικό που μπορούσε να "κυνηγήσει" ο "Δικέφαλος" ήταν να "ψαλιδίσει" την διαφορά. Στο 34' το σκορ ήταν 55-76, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 60-79 και τελικά ηττήθηκε με 68-81
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-43, 45-65, 68-81.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 2, Λιάπης, Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 2, Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Κώττας, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 17 (3).
Ολντενμπουργκ (Ντρίγεντσιτς): Κράμερ Κ. 12 (2), Μασάντο 6 (2), Κράμερ Ν. , Σμόλντερς 9, Πρέπελιτς 6, Λόκχαρτ, Πόλντινγκ 10 (2), Αλεξάντροφ 9 (3), Σβέλθεμ 3 (1), Κβάλε 15, Ντάγκινς 11.