22/1/16

4η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Ζαλγκίρις Κάουνας - Ολυμπιακός 75-55

Παίζοντας πιεστική άμυνα και σε συνδυασμό με τα πολλά άστοχα τρίποντα (5/25) των Πειραιωτών, η ανώτερη Ζαλγκίρις διέσυρε τον Ολυμπιακό με 75-55. Τραγική εμφάνιση και δεύτερη σερί ήττα στο TOP-16 για τους "ερυθρόλευκους" που προβληματίζουν.

Για την 4η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ο Ολυμπιακός υπέστη διασυρμό στο Κάουνας, γνωρίζοντας "βαριά" ήττα από την Ζαλγκίρς με 75-55. Κάκιστη εμφάνιση και δεύτερη σερί ήττα για τους "ερυθρόλευκους" στο TOP-16, ύστερα από εκείνη στο ΣΕΦ από την Μπάμπεργκ και πλέον οι Πειραιώτες βρίσκονται σε δύσκολη θέση στην προσπάθεια τους για πρόκριση στα playoffs.

Η Ζαλγκίρις έπαιξε σκληρή και πιεστική άμυνα αλά Ολυμπιακός, βγάζοντας εκτός ρυθμού τους Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν τραγικοί στην επίθεση, "σπάζοντας" τα καλάθια τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα στην ρακέτα (5/25τρ-20%, 11/29δ-37%, 18/26β-69%), με τους Λιθουανούς να κάνουν... θραύση κοντά στο καλάθι (24/44δ-54%, 2/6τρ-33%, 21/22β-69%), δοκιμάζοντας ελάχιστα σουτ από τα 6.75 μέτρα. Με αυτόν τον τρόπο ο νέος κόουτς των Λιθουανών, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, σημείωσε την πρώτη του νίκη σε επίπεδο Euroleague ως προπονητής.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (8/13), υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (31-31), ενώ η τραγική εμφάνιση των Πρωταθλητών Ελλάδας φαίνεται και στο χαμηλό ranking (44) που μέτρησαν, όντας η δεύτερη χειρότερη τους παρουσία, ύστερα από την "βαριά" ήττα προ διετίας στο Μιλάνο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 13' με σκορ 19-24, αλλά στη συνέχεια υπέστη αγωνιστική καθίζηση, με τους Λιθουανούς να παίρνουν το προβάδισμα, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη στο δεύτερο ημίχρονο. Όλοι οι παίκτες των "ερυθρολεύκων" ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, με τον Τζόνσον-Όντομ να είναι ο μόνος που πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (11) στο ματς.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Με τρίποντο ο Πρίντεζης μείωσε σε 10-8 στο 4', η Ζαλγκίρις έπαιρνε σκορ συνέχεια με βολές, με τον Σπανούλη από μέση απόσταση να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (10-12) στο 7'. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς μετρώντας 8/8 βολές, τελειώνοντας την περίοδο με 11/12 βολές, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με σκορ 17-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Χάκετ και Χάντερ, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, καταφέρνοντας να προηγηθεί με +5 (19-24) στο 13', με τον Ιταλό γκαρντ να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του. Οι Πειραιώτες είχαν βελτιώσει την άμυνα τους, αλλά στη συνέχεια οι Λιθουανοί αντέδρασαν, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 26-24 στο 17'. Οι "ερυθρόλευκοι" στη συνέχεια παρουσίασαν αδυναμίες στα μετόπισθεν και είχαν πρόβλημα στην επίθεση, καθώς τα "έσπασαν" από την περιφέρεια (2/13τρ-15%), σπαταλώντας και βολές (5/10-50%), με το ημίχρονο να βρίσκει την Ζαλγκίρις να προηγείται με 33-27, με επί μέρους σκορ 16-9 στην δεύτερη περίοδο.
Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο είχε πρόβλημα στην επίθεση, καθώς αναλωνόταν σε λάθη και σε κακές επιλογές, με την Ζαλγκίρις να παίζει σκληρή και πιεστική άμυνα, βρίσκοντας παράλληλα ρυθμό στο παιχνίδι της. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να φέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 24' (40-29) με τον Λεκαβίτσιους, με τους Πειραιώτες να μετρούν 2/17 τρίποντα στο ματς. Με το Μότουμ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +12 (45-33), αλλά με δύο τρίποντα από τους Τζόνσον-Όντομ και Μάντζαρη, οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν σε 47-41 στο 29', με το σκορ στο 30' να "γράφει" 53-45.
Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με σκοπό να γυρίσει το ματς, αλλά η Ζαλγκίρις στο 34' συνέχισε να προηγείται με +10 (55-45), με τους Πειραιώτες να επιμένουν στο σουτ από την περιφέρεια και τους Λιθουανούς να κάνουν... θραύση μέσα στην ρακέτα, όντας στο +15 (60-45) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τον Σεϊμπούτις στο 35'. Οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν να τα "σπάνε" από την περιφέρεια (5/24τρ), κάνοντας και λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, με τον Σεϊμπούτις με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +20 (67-47) στο 38'. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Λιθουανούς στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με 75-55
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55.
Ανά δεκάλεπτο: 17-18, 16-9, 20-18, 22-10.
Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Βενέ, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2, Σεϊμπούτις 11 (1), Μότουμ 9, Γιανκούνας 18, Βουγιούκας 13, Σαγιούς, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 6, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1), Χάκετ 7.