6/2/16

17η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών - Καβάλα 66-59

Ο Απόλλων Πατρών επέστρεψε στις νίκες, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής, μετά την εντός έδρας νίκη επί της Καβάλας με 66-59. Πάλεψαν μέχρι τέλους οι "Αργοναύτες", που προδόθηκαν από την αστοχία τους στα τρίποντα όπου είχανε 3/16.
Μετά από ένα μικρό διάλειμμα, ο Απόλλων Πατρών επέστρεψε στις νίκες. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Καβάλας να ηττηθεί από την ομάδα του Κώστα Μέξα με 66-59, η οποία ξέφυγε ακόμη περισσότερο από τις δύο τελευταίες θέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα, πλην όμως "λαχτάρισαν" στο τελευταίο δεκάλεπτο βλέποντας ους "Αργοναύτες" να κάνουν την αντεπίθεσή τους.
Οι προσπάθειες των παικτών του Στιβ Γιατζόγλου (με πρώτο και καλύτερο τον Λίον Ουίλιαμς, που είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ) έμειναν όμως ημιτελείς. Αφενός εξαιτίας του 18% (3/16) στα σουτ τριών πόντων, αφετέρου γιατί έμειναν άποντοι στα τελευταία 1'19'' της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο ο Απόλλων Πατρών πέτυχε εφτά σερί πόντους.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Ντεβόν Σάντλερ έκανε τη διαφορά σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, έχοντας 15 πόντους (με 5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/5 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 22'30'' συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Στο τελευταίο 1'19'', διάστημα στο οποίο η Καβάλα δεν σκόραρε, την ώρα που δέχθηκε εφτά πόντους. Κάπως έτσι το "Χ" (59-59) του 38'41'' μετατράπηκε σε +7 (66-59) για τους "μελανόλευκους".

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Το νταμπλ νταμπλ που έκαναν δύο παίκτες. Ο Τόνι Γουντς (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ) από την πλευρά του Απόλλωνα Πατρών, κι ο Λίον Ουίλιαμς (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ) για την Καβάλα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Στον χαμηλό ρυθμό. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα προστάτευσαν το καλάθι τους, περιόρισαν τα επιθετικά ατού της Καβάλας και έχοντας συνέπεια στην επίθεση μπόρεσαν να χτίσουν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα (17-7 στο 8'). Κάτι που δεν άλλαξε στην πορεία (30-20 στο 14'), όσο κι αν προσπαθούσε ο Στιβ Γιατζόγλου να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης, με τρικ που χρησιμοποίησε.
Το +11 (38-27) του ημιχρόνου αποτέλεσε το καλύτερο εφόδιο για τους "μελανόλευκους" εν όψει της επανάληψης, κάτι που πάντως δεν απέτρεψε την Καβάλα από το να παλέψει. Έτσι έκανε άλλωστε και μια εβδομάδα νωρίτερα στην Αμαλιάδα, όταν πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Είναι χαρακτηριστικό πως οι "Αργοναύτες" πέτυχαν τους οκτώ πρώτους πόντους του τέταρτου δεκαλέπτου, για να ισοφαρίσουν (49-49 στο 32') με συνοπτικές διαδικασίες. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά λίγο αργότερα έφτασαν στο σημείο να έχουν το προβάδισμα (54-55 στο 35') μεταφέροντας την πίεση στην πλευρά των γηπεδούχων.
Στο σημείο που κρίνονταν όλα όμως, οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν αυτοί που έκαναν το κάτι παραπάνω. Με το σκορ στο "Χ" (59-59) και 1'19'' να μένει για το τέλος, οι γηπεδούχοι απέδειξαν πως δεν επρόκειτο να διαπραγματευτούν τη νίκη. Οι Ντεβόν Σάντλερ (βολές στο 1'01''), Τόνι Μέιερ (δίποντο στα 21'') και Δημήτρης Βεργίνης (τρίποντο στα 2'') πέτυχαν τους τελευταίους πόντους του αγώνα, για να δημιουργήσουν το +7 (66-59) που φέρνει τον Απόλλωνα Πατρών "αγκαλιά" με την εξασφάλιση της παραμονής.
Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-27, 49-41, 66-59.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Αργυρόπουλος 2, Πάλμλαντ 8 (1), Μέιερ 8 (2), Σάντλερ 15 (1), Γουντς 10 (13 ριμπ.), Άντερσον 4, Βεργίνης 6 (1), Τζαουάρα 5 (1), Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 8.
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 12 (1), Ουίλιαμς 20 (11 ριμπ.), ΜακΚι 8 (2), Γιαννακίδης, Κρομά 9, Σταμπουλής 2, Κοστόφ 8 (4/11 σουτ, 13 ριμπ.), Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής.