18/3/16

11η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Ολυμπιακός- Ζάλγκιρις Κάουνας 74-59

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Ζάλγκιρις με 74-59 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης. Ζητούμενο το "3 στα 3" στα επόμενα ματς. Πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 17 πόντους.

Για την 11η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, νικώντας στο ΣΕΦ την Ζάλγκιρις Κάουνας με 74-59 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης για τα playoffs . Πλέον, το ρεκόρ των Πειραιωτών είναι στο 5-6 (νίκες-ήττες) και στόχος τους είναι να κάνουν το "3 στα 3" ώστε να πάρουν το εισιτήριο στα προημιτελικά, με συνδυασμό αποτελεσμάτων. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους στο ματς ο για ακόμη μία φορά εξαιρετικός Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους.
Βρήκε ρυθμό, αλλά μετά έχασε σουτ και προβάδισμα.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Χάντερ. Ο Πρίντεζης έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση, ενώ ο Σπανούλης σε κάθε ευκαιρία διεμβόλιζε την αντίπαλη άμυνα, τελειώνοντας τις φάσεις με μπασίματα διαμορφώνοντας το 13-8 στο 6', με τον αρχηγό να πατά γερά στο παρκέ.
Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, αλλά σκόραραν κυρίως με ατομικές ενέργειες, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με μόλις 1 ασίστ. Οι "ερυθρόλευκοι" έβγαζαν πάθος και σκληράδα στην άμυνα, πηγαίνοντας το ματς στις επαφές, αλλά στην συνέχεια ήταν απελπιστικά άστοχοι, χάνοντας και εύκολα σουτ, με την Ζάλγκιρις να αντιδρά. Οι Λιθουανοί τιμώρησαν την αδράνεια των γηπεδούχων και στο τέλος της περιόδου πήραν και το προβάδισμα με σκορ 14-15.
Ο Παπανικολάου έδωσε ώθηση στην επίθεση.
O Oλυμπιακός στην δεύτερη περίοδο βρήκε ρυθμό, με τον Χάκετ να δίνει ώθηση στην ομάδα, τόσο με τις άμυνες που έβγαζε, όσο και με το περιφερειακό του σουτ. Οι Πειραιώτες άρχισαν να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Στρόμπερι στο τρανζίσιον να διαμορφώνει το 21-15 στο 12', να ευστοχεί ακολούθως σε τρίποντο και να βγάζει και άμυνες, όντας πολύτιμη η παρουσία του στο παρκέ. Οι υπόλοιποι όμως ήταν άστοχοι στην επίθεση, με την Ζαλγκίρις να τιμωρεί αυτήν την αδράνεια, μειώνοντας σε 24-23.
Ο Παπανικολάου άρχισε να ποστάρει μέσα στην ρακέτα (28-24), ο Ολυμπιακός έβγαζε άμυνες, αλλά αδυνατούσε να τις αξιοποιήσει στο ανοιχτό γήπεδο, όντας άστοχος και κάνοντας λάθη. Η ασίστ του Μάντζαρη στον Ουόρικ που κάρφωσε και ακολούθως η δεύτερη σερί τελική του πάσα στο ανοιχτό γήπεδο στον Παπανικολάου που τέλειωσε την φάση, έδωσε ρυθμό στους Πειραιώτες (34-28) στο 18', καθώς νωρίτερα έβγαζαν μία νευρικότητα στο παιχνίδι τους. O Παπανικολάου με τρίποντο συνέχισε να αποτελεί εγγύηση για την "ερυθρόλευκη" επίθεση, μη χάνοντας σουτ και φτάνοντας τους 9 πόντους στο πρώτο μέρος, με τον Πρίντεζη να διαμορφώνει το 39-30, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Τα τρίποντα και η άμυνα κράτησαν την Ζάλγκιρις.
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τους Σπανούλη-Παπανικολάου να φέρνουν την διαφορά στο +13 (43-30) στο 22', ενώ ο Μάντζαρης με μπάσιμο έδωσε προβάδισμα με +15 (47-32) για τους Πειραιώτες στο 24'. Ο Παπαπέτρου πέρασε στο "3" αντί του Παπανικολάου, ευστοχώντας από την περιφέρεια, ενώ από το ίδιο σημείο βρήκε στόχο και ο Πρίντεζης, με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει την διαφορά στο +18 (53-35) στο 26'.
Ο Ολυμπιακός έβγαζε καλές άμυνες, έχοντας περάσει... χειροπέδες στους Λιθουανούς, οι οποίοι είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους σε 9 λεπτά στην τρίτη περίοδο, αδυνατώντας να βρουν τρόπο να σκοράρουν. Οι Πειραιώτες παράλληλα είχαν υπεροχή στα ριμπάουντ, μη αφήνοντας περιθώρια στους Λιθουανούς, οι οποίοι έβαλαν... γκολ ύστερα από αρκετή ώρα, με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Σαγιούς, μειώνοντας σε 56-39. Το 58-41 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.
Εκτόξευσε την διαφορά και στο +21.
Στην τελευταία περίοδο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε ένα σχήμα με αρκετές αλλαγές, χρησιμοποιώντας τους Τζόνσον-Όντομ, Χάκετ, Στρόμπερι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να μην έχουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Η Ζάλγκιρις έβρισκε λύσεις στην επίθεση, μειώνοντας σε 62-47 στο 34' (απο το 62-41 στο 31') με τον Γιανκούνας. Σπανούλης, Χάντερκαι Πρίντεζης επέστρεψαν στο παρκέ, με τον Πρίντεζη να φέρνει την διαφορά και πάλι στο +18 (65-47) με νέο τρίποντο στο 35'.
Στο ίδιο λεπτό, ο Τζόνσον-Όντομ με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο +19 (68-49), με την Ζάλγκιρις να αρχίζει να πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο, μειώνοντας σε 68-54. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει τυπική διαδικασία στα τελευταία λεπτά, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην νίκη στο τέλος με σκορ 74-59.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-30, 58-41, 74-59.
Ανά δεκάλεπτο: 14-15, 23-15, 19-11, 16-18.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 4 (1), Χάντερ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 8, Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 9, Πρίντεζης 17 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Ουόρικ 2, Χάκετ 9 (1), Παπαπνικολάου 11 (1).
Ζάλγκιρις (Γιασικεβίτσιους): Ραντλ 3, Βενέ, Λεκαβίτσιους 2, Πότσιους 2, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7 (1), Γιανκούνας 12, Βουγιούκας 14, Σάγιους 2, Βετσβάγκαρς 3 (1), Χάνλαν 6, Ουλανόβας 6.