17/3/16

Τα αποτελέσματα των 2ων ματς των "16" του Champions League!

Με το γκολ Αντρέ Σέρλε η Βόλφσμπουργκ πήρε δεύτερη νίκη επί της Γάνδης (1-0) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Ρεάλ νίκησε και στη Μαδρίτη με 2-0 την Ρόμα, έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για 6η σερί χρονιά. Οι Ιταλοί έχασαν 5 σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ και να αλλάξουν τα δεδομένα.

Με... ουρανοκατέβατο γκολ του Γκαϊτάν στο 85' η Μπενφίκα ισοφάρισε σε 1-1 την Ζενίτ και τελικά νίκησε στην Αγία Πετρούπολη (1-2), παίρνοντας την πρόκριση στους "8" του Champions League. Εξαιρετικοί Σάμαρης και Φέισα.
Για δεύτερη σερί χρονιά η Παρί Σεν-Ζερμέν απέκλεισε την Τσέλσι στους "16" του Champions League, νικώντας και στο Λονδίνο με 2-1. Ασίστ και γκολ ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς που έφτασε τα 50 τέρματα στην Ευρώπη.
Η Ατλέτικο επικράτησε με 8-7 στα πέναλτι της Αϊντχόφεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για 3η σερί χρονιά. 0-0 στο 90άλεπτο και την παράταση, όπως φυσικά και στο πρώτο ματς της Ολλανδίας.
Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της έπειτα από το 0-0 με την Ντινάμο στην Αγγλία, καθώς είχε νικήσει με 3-1 στο Κίεβο.
Η Μπαρτσελόνα μετά το 2-0 στο Λονδίνο, νίκησε με 3-1 την Άρσεναλ στην Βαρκελώνη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για 9η σερί χρονιά. Τα γκολ οι Νεϊμάρ, Σουάρες, Μέσι και Ελνενί.
Η Γιουβέντους προηγήθηκε με 2-0 στο Μόναχο, αλλά η Μπάγερν ισοφάρισε στο 91' και νίκησε με 4-2 στην παράταση, έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League, σε ένα ιστορικό ματς.

Οι ρεβάνς των "16":

Τρίτη 8/3

Βόλφσμπουργκ - Γάνδη 1-0 (74' Σέρλε )[3-2]
Ρεάλ - Ρόμα 2-0  (64' Κρ. Ρονάλντο, 68' Χάμες Ροντρίγκες )[2-0]

Τετάρτη 9/3
Ζενίτ - Μπενφίκα 1-2 (69' Χουλκ / 85' Γκαϊτάν, 95' Ταλίσκα) [0-1]
Τσέλσι - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-227' Ντιέγκο Κόστα / 16' Ραμπιό, 67' Ιμπραχίμοβιτς)[1-2]

Τρίτη 15/3
Ατλέτικο - Αϊντχόφεν 0-0 (8-7 πέν.) [0-0]
Μάντσεστερ Σίτι - Ντινάμο Κιέβου 0-0 [3-1]

Τετάρτη 16/3
Μπαρτσελόνα - Άρσεναλ 3-1 (18' Νεϊμάρ, 65' Λουίς Σουάρες, 88' Μέσι / 51' Ελνενί) [2-0]
Μπάγερν - Γιουβέντους 4-2 (παρ.)  (73' Λεβαντόβσκι, 91' Τόμας Μίλερ, 108' Τιάγκο Αλκάνταρα, 110' Κομάν / 5' Πογκμπά, 28' Κουαδράδο) [2-2]

*όλα τα ματς ξεκινούν στις 21:45, εκτός από το Ζενίτ - Μπενφίκα (19:00)
**στην αγκύλη το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (με λινκ για την ανασκόπηση)