13/3/16

22η Αγωνιστική Α1 : ΑΕΚ - Ολυμπιακός 93-100 2η Παρ. ( 87-87 1η Παρ.) (77-77 κ.α.)

Ο Ολυμπιακός πέρασε... ζόρικα στο ΟΑΚΑ, αλλά τα κατάφερε στη δεύτερη παράταση απέναντι στην ΑΕΚ (100-93)! Οι "ερυθρόλευκοι" διατηρούν τον πρώτο λόγο για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Από μία χαμένη ευκαιρία για τις δύο ομάδες σε κανονική διάρκεια και πρώτη παράταση.
H σωστή αντίδραση ήταν το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό μετά την ήττα από την Μπάμπεργκ ωστόσο οι Πειραιώτες χρειάστηκαν το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο για να ξεπεράσουν το εμπόδιο της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ!
Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με σκορ 93-100 (77-77 κ.α., 87-87 α’ παρ.,) ενώ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης παράτασης. Συγκεκριμένα ο Χάντερ μείωσε σε 87-85, ο Μπράουν αστόχησε για τρεις όμως μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και οι Πειραιώτες έκαναν φάουλ στον Παπαντωνίου. Παρ όλα αυτά ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε 0/2 βολές κι έτσι έχασε την ευκαιρία να στείλει τη διαφορά στο +4, στα 22’’!
Τα τρίποντα του Μάντζαρη έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό που άντεξε στην πίεση και πέρασα νικηφόρα από το ΟΑΚΑ πριν από τον «τελικό» με τη Ζάλγκιρις. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ έχασε την επαφή με τον Άρη στη μάχη για την τρίτη θέση. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έχει πλέον ρεκόρ 16-6 ενώ ο Άρης βρίσκεται στο 17-5, μετρώντας μάλιστα δυο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

MVP:

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν σταθερά καλός στο ματς με την ΑΕΚ. Μόνιμη επιθετική απειλή για την «Ένωση», τελείωσε το ματς με 26 πόντους (12/17 βολές, 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 9 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 40:04 συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Ο Χάντερ μείωσε σε 87-85 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης παράτασης, ο Μπράουν αστόχησε για τρεις όμως μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και οι Πειραιώτες έκαναν φάουλ στον Παπαντωνίου. Παρ’ όλα αυτά ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε 0/2 βολές στα 22’’ κι έτσι έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει τη διαφορά στο +4. Έτσι το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση, εκεί όπου τα τρίποντα του Μάντζαρη, ο τραυματισμός του Μπράουν και οι κακές επιλογές της ΑΕΚ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού.

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Η ΑΕΚ κατέβασε 47 ριμπάουντ, τα 20 επιθετικά, αντί των 37 ριμπάουντ του Ολυμπιακού (9 επιθετικά).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με βασικούς τους Παπαντωνίου, Μπράουν, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή απέναντι στον Ολυμπιακό που παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας από 2/2 τρίποντα (10-8) ενώ ο Χέρστον ηγήθηκε επιθετικά της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κάνοντας το 14-13 στο 5:36 κι έχοντας 8 πόντους με 1/1 δίπ., 2/2 τρίπ. σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία οι Πειραιώτες έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν 16-21 με 2/2 βολές του Βασίλη Σπανούλη έπειτα από το φάουλ του Γκριν όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-21 με το τρίποντο του Κατσίβελη και το καλάθι του Μαυροειδή. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, οι δυο ομάδες ήταν αποτελεσματικές την επίθεση ενώ έγιναν δυνατές μάχες στην άμυνα.
Τα φάουλ του Χάντερ, τα 3/3 τρίποντα του Κατσίβελη.
Ο Τζόνσον-Όντομ έδωσε λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (27-28), την ώρα που ο Στρόμπερι έβγαλε άμυνες και ο Οθέλο Χάντερ αποχώρησε με τρίτο φάουλ έχοντας προλάβει να αγωνιστεί μόλις 3:50! Έτσι οι Πειραιώτες έπαιξαν με τον Πρίντεζη στο «4» και τον Αγραβάνη στο «5», με τον Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο και στον Ουόρικ. Από κει και πέρα, ο Κατσίβελης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 33-29 (13:55) και έφτασε τα 3/3 τρίποντα στο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε πριν από το ματς 3/30 τρίποντα σε όλο το πρωτάθλημα! Οι παίκτες του Ζντοβτς πήραν δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (8) και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-39.
Προβάδισμα με Σπανούλη ο Ολυμπιακός.
Ο Μαλίκ Χέρστον ξεκίνησε φουριόζος στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας μπροστά στον Παπανικολάου και στέλνοντας τη διαφορά στο +6 (47-41, 21:41) για την ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πήρε πόντους από τον Παπαπέτρου και ισοφάρισε σε 52-52 ενώ ο Σπανούλης έδωσε το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους, κάνοντας το 55-56 στα 2:25 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε εκ νέου για το 55-58 και υποχρέωσε τον Ζντοβτς να καλέσει τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του να μπλοκάρει επιθετικά. Στο μεταξύ ο Πρίντεζης φορτώθηκε με 4ο φάουλ λίγο πριν από τη λήξη της περιόδου ενώ οι Πειραιώτες άντεξαν στην πίεση της ΑΕΚ και προηγήθηκαν με το υπέρ τους 61-62 στο 30’.
Άστοχοι οι Σπανούλης, Τζόνσον-Όντομ και παράταση!
Ο Σπανούλης το πήρε… πάνω του στην τέταρτη περίοδο, μοίρασε ασίστ και πέτυχε κρίσιμους πόντους για τους φιλοξενούμενους, που βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και έτσι υποχρέωσαν την ΑΕΚ σε κακές επιλογές στην επίθεση. Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων έκανε το 68-73, ο Χάκετ έστειλε τη διαφορά στο +7 (68-75, 35:27) ενώ οι Μαυροκεφαλίδης και Μπράουν αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις. Παρ όλα αυτά η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 74-76 με το αριστερό ντράιβ του Χέρστον στα 2:10 για το τέλος του αγώνα! Ο Χάκετ κέρδισε φάουλ από τον Χέρστον και έκανε το 74-77 με 1/2 βολές. Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν άστοχος πίσω από τα 6μ.75, όχι όμως και ο Μπράουν ο οποίος ισοφάρισε σε 77-77 στα 28.9’’ μέσα σε… πανδαιμόνιο! Ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ, ο Σπανούλης ντρίμπλαρε τον Παπαντωνίου όμως αστόχησε για τρεις από την κορυφή, ο Τζόνσον-Όντομ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ ωστόσο αστόχησε ελεύθερος από τα 5 μέτρα και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο!
Έχασε τεράστια ευκαιρία ο Παπαντωνίου.
Εκεί ο Τζέι Κόβαν-Μπράουν σκόραρε αρχικά για τρεις (80-77) ενώ διαμόρφωσε το 84-80 με δύσκολη προσπάθεια μπροστά στον Χάντερ! Ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη για τις δυο ομάδες ενώ ο Σπανούλης μείωσε σε 84-83 με 2/2 βολές. Στην επόμενη φάση ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 4/18 σουτ εντός παιδιάς, σκόραρε «μεγάλο» τρίποντο για το 87-83 στα 1:21 για το τέλος της παράτασης! Ο Χάντερ μείωσε σε 87-85, ο Μπράουν αστόχησε για τρεις όμως μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και οι Πειραιώτες έκαναν φάουλ στον Παπαντωνίου, όμως ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε 0/2 βολές στα 22’’! Ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 87-87 με 2/2 βολές στα 9.7’’ και ο Ζντοβτς κάλεσε τάιμ άουτ για την επίθεση της ΑΕΚ. Ο Χέρστον αστόχησε για τρεις και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.
Μάντζαρης for threee και νίκη για τον Ολυμπιακό.
Η δεύτερη παράταση ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ αφού ο Μπράουν αποχώρησε υποβασταζόμενος έπειτα από σύγκρουση με τον Μάντζαρη, ο οποίος διαμόρφωσε το 87-90 με τρίποντο. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 88-90 με 1/2 βολές ενώ ο Γκριν έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση έπειτα από την ασίστ του «Λου», κάνοντας το 91-90 με τρίποντο! Ο Σπανούλης έκανε το 91-91 με 1/2 βολές, ο Κατσίβελης έχασε την μπάλα ενώ ο Μάντζαρης διαμόρφωσε το 91-94 με το δεύτερο τρίποντό του στον αγώνα. Ο Χάντερ έστειλε τη διαφορά στο +5 (91-96) στα 57.4’’ για το τέλος της δεύτερης περιόδου. Εν τέλει οι Πειραιώτες κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος και έφυγαν νικηφόρα από το ΟΑΚΑ (93-100)
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77 κ.α., 87-87 α’ παρ., 93-100.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Χέρστον 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 22 (2), Μπράουν 24 (4), Μαυροειδής 10, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3, Κάρτερ 1, Κατσίβελης 9, Καλαμπόκης.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 26 (2), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 14 (1), Όντομ 7 (1), Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7 (1), Στρόμπερι, Αγραβάνης 2, Ουόρικ 9, Χάκετ 5.