26/3/16

24η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - Απόλλων Πατρών 80-64

Το Λαύριο νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα στην έδρα του με 80-64 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε πανηγυρικά και μαθηματικά την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.
Iστορική στιγμή για την ομάδα του Λαυρίου, καθώς για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Πατρών με 80-64  και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Μπράντον Γιανγκ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, καθώς σε 31 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 14 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ, μετρώντας 2/4 τρίποντα από την περιφέρεια και 4/6 δίποντα. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε το Λαύριο στην νίκη παραμονής στην κατηγορία.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με το σκορ στο 19-19, το Λαύριο έκανε ένα 10-0 σερί, προηγήθηκε με 29-19 στο 13' και από εκεί έως και το τέλος της αναμέτρησης διατήρησε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα σε διψήφιο αριθμό.
Ο αριθμός του αγώνα:
Το κάκιστο ποσοστό του Απόλλωνα από την περιφέρεια. Η ομάδα της Πάτρας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 7% από την περιφέρεια, με μόλις 1/13 τρίποντα. Ο Βεργίνης είχε 0/4 πίσω από την γραμμή των 6.75.
Το ματς:
Ο Απόλλων βρήκε ρυθμό από νωρίς στο παιχνίδι του και με τους δραστήριους Μέιερ και Ντίλαρντ προηγήθηκε στο σκορ με 6-10 στο 5'. Το Λαύριο στην συνέχεια αντέδρασε, με τον Ντίλαρντ με τρίποντο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (13-12). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τον Γιαννακόπουλο να διαμορφώνει το 19-17 στην πρώτη περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετά σουτ από την περιφέρεια (1/8), σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που προσπαθούσαν να σκοράρουν με φάσεις κοντά στο καλάθι.
Στην δεύτερη περίοδο, το Λαύριο βρήκε ρυθμό, έβγαλε άμυνες και σκόραρε στον αιφνιδιασμό, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +10 (29-19) στο 13' και στο +14 (33-19). Η Πάτρα κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 34-29 με τρίποντο του Ντίλαρντ, με το 44-35 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Το Λαύριο συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, με τον Σακελλαρίου με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +15 (52-37) στο 23'. Στο 29 ο δραστήριος Γιανγκ "έγραψε" το 61-44 για τους γηπεδούχους, με το 64-50 να είναι το σκορ του αγώνα στο 30'.
Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα, με το τρίποντο του Κέσελ να διαμορφώνει το 72-55 στο 34' στο σκορ. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Λαύριο να παίρνει την πολύτιμη και ιστορική νίκη με σκορ 80-64.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-34, 64-50, 80-64.
Ανά δεκάλεπτα: 19-17, 25-18. 20-15, 16-14.
Λαύριο (Σερέλης): Σακελλαρίου 9 (2), Νίξον 7 (1), Περράκης 3 (1), Μπάρολος 8, Μπολντς 7 (1), Γιανγκ 14 (2), Κρούμπαλι 10, Κέσελ 12 (2), Γιαννακόπουλος 8 (1), Κακλαμανάκης, Μπιρούτα 2.
Απόλλων Πατρών (Μέξας): Πάλμπλαντ 2, Τζαουάρα 2, Ντίλαρντ 19, Μέιερ 8, Σάντλερ 5, Αργυρόπουλος 3, Βεργίνης 3, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 12, Γουντς  10