18/5/16

Θέσεις 3-4 Α1 : Άρης - ΑΕΚ 67-77 (1ος Αγώνας).

Η ΑΕΚ έχασε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη πριν από το παιχνίδι με τον Άρη ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (52-36, 25'06") όμως πέτυχε τεράστιο διπλό στο "Παλέ" με 67-77 κι έκανε το 1-0 στους μικρούς τελικούς !
H AΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο του ματς με τον Άρη στο "Nick Galis Hall", επικρατώντας με σκορ 67-77 και κάνοντας το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League!
Κι όλα αυτά ενώ η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (52-36. 25'06") ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τέθηκε off πριν από το τζάμπολ αφού υπέστη βλάβη χόνδρου στο δεξί γόνατο και θα υποβληθεί σε νέες εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.
Το δεύτερο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για το προσεχές Σάββατο (21/5: 19:00) στο ΟΑΚΑ.
Ο MVP:
Ο Τζέι Κόβαν-Μπράουν ηγήθηκε επιθετικά της ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η "Ένωση" ολοκλήρωσε το comeback. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους (2/2 βολ., 3/8 δίπ., 4/10 τρίπ.), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 30'07" συμμετοχής.
Ο Άρης ξεκίνησε με βασικούς τους Ουότερς, ΜακΝιλ, Μούρτο, Ουάιτ και Κοέν απέναντι στην ΑΕΚ που παρατάχθηκε στο "Nick Galis Hall" με τους Μπράουν, Κατσίβελη, Χέρστον, Σάκοτα και Μαυροειδή. Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν σημείο αναφορά στο παιχνίδι του Άρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την "Ένωση", κάνοντας το 10-5 στο 3'52" κι έχοντας 6 πόντους (4/4 βολ., 1/1 δίπ.), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια ο Μούρτος έστειλε τη διαφορά στο +12 (17-5, 5'50") ενώ ο Κάρτερ σκόραρε τέσσερις σερί πόντους για την ΑΕΚ που μείωσε στο 23-13 του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τρέξουν και να πάνε το παιχνίδι στα 4/4 του γηπέδου, την ώρα που η ΑΕΚ πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι με post-up ώστε να εκμεταλλευτεί την απουσία του Χάγκινς. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ζντοβτς ήταν πολύ  κακή στο αμυντικό τρανζίσιον, δείχνοντας απίστευτη αδυναμία να διαβάσει τα μις-ματς από την περιφέρεια. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την κακή δημιουργία των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με +16 (37-21, 15'26") με το κάρφωμα του Μούρτου ενώ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-28 έχοντας 14/14 βολές αντί 4/6 της ΑΕΚ, 50% στα δίποντα (10/20) και μόλις 1 λάθος αντί των 7 της "Ένωσης"!
Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 5-0 και μείωσε 43-33 με το τρίποντο του Σάκοτα ωστόσο ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 7-1 και ο Ουότερς έστειλε ξανά τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, κάνοντας το 50-34 (23'52") με τρίποντο. Παρ' όλα αυτά, τα λάθη των γηπεδούχων, η αλλαγή πλάνο στο pick-n-roll και οι πρωτοβουλίες του Μιλόσεβιτς επέτρεψαν στην "Ένωση" να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Βόσνιος έριξε, αρχικά, τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (52-43) κι εν συνεχεία μείωσε σε 55-50 με γκολ-φάουλ! Ο Άρης άντεξε την πίεση της ΑΕΚ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 57-50 με τις βολές του Βασίλη Ξανθόπουλου.
Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με συνεχόμενους πόντους ενώ τα back2back τρίποντα των Σάκοτα, Μιλόσεβιτς έκαναν το 61-66 στα 2'54" για τη λήξη κι έβαλαν πίεση στον Άρη! Ο Μπράουν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έκανε το 67-71 (38'05"), δείχνοντας αποφασισμένος να... κουβαλήσει την ΑΕΚ στο μπρέικ ενώ ακολούθησαν 0/2 βολές από τον Μούρτο. Ο Σάκοτα έστειλε τη διαφορά στο +6 με 2/2 βολές (67-74) ενώ οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με σκορ 67-77!
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-28, 57-50, 67-77.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κοέν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 11.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ 1, Σάκοτα 15 (3), Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 13 (2), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 2, Μωραϊτης, Μαυροειδής 6.

ΑΡΗΣ - ΑΕΚ 0-1

1ος Αγώνας: Άρης - ΑΕΚ 67-77
2ος Αγώνας: ΑΕΚ - Άρης, Σάββατο 21/5: 19:00
3ος Αγώνας: Άρης - ΑΕΚ, Τετάρτη 25/5, 19:00
*4ος Αγώνας: ΑΕΚ - Άρης, Σάββατο 28/5: 19:00