26/6/16

Τουρκία - Ελλάδα 70-75 (ΦΙΛΙΚΟ).

Η Εθνική νίκησε με 70-75 την Τουρκία στο Αμντί Ιπεκτσί, με τους δύο Γιάννηδες (Μπουρούση και Αντετοκούνμπο) να καθαρίζουν στο τέλος και τον Καλάθη να κάνει σπουδαίο ματς... Αποκάλυψη ο 20χρονος Ελληαμερικανός.
H Eθνική είχε και καλές και κακές στιγμές στο ματς με την Τουρκία, όμως πέρα από τη νίκη (70-75), μπορεί να κρατήσει δύο πράγματα. Το ένα είναι ο χαρακτήρας που έδειξε στα τρία τελευταία λεπτά, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και οι Γιάννης Μπουρούσης, Γιάννης Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Το δεύτερο, αφορά στον Τάιλερ Ντόρσεϊ, που έδειξε ότι δεν είναι... παιδάκι και έχει τον τρόπο να βοηθήσει την ομάδα όταν προσαρμοστεί πλήρως...
Ας δούμε όμως όλη την εξέλιξη του δεύτερου φιλικού με την Τουρκία, που επέτρεψε να βγουν πολύ πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Η ελληνική ομάδα άρχισε με τους Καλάθη, Γιάννη Αντετοκούνμπο, Χαραλαμπόπουλο, Αγραβάνη και Κουφό και με γρήγορο ρυθμό, μα πάνω απ' όλα καλή άμυνα, προηγήθηκε με 9-13 στο 6'. Είχε τον έλεγχο, λοιπόν, στο ξεκίνημα, όμως οι μαζεμένες αλλαγές χάλασαν τη χημεία και οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν. Με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 17-13, για να αντιδράσει η Εθνική χάρη στον Μπουρούση και να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-19.
Ντόρσεϊ και Καλάθης.
Το 17-21 έγινε αμέσως για την ελληνική ομάδα, αλλά οι Τούρκοι απάντησαν και πάλι και προηγήθηκαν με 25-21 στο 12'. Κάπου εκεί η Εθνική ξαναβρήκε το ρυθμό της, με το σύνθημα να το δίνει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του με μακρινά σουτ έδωσαν ώθηση στην Ελλάδα που προηγήθηκε με 25-26, για να πάρει τη σκυτάλη ο Καλάθη. Τρεις δικές του ασίστ (οι δύο στον αιφνιδιασμό) έκαναν το σκορ 29-36, με τον Κουφό και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχουν θετική παρουσία.

Εν τέλει το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-38, με την Εθνική να κάνει λάθη σε άμυνα και επίθεση, που επέτρεψαν στους Τούρκους να μην χάσουν την επαφή τους με το σκορ.
Η Εθνική δεν είχε καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό είχε να κάνει με τις πολλές δοκιμές. Το 44-49 στο 25' έγινε αμέσως 49-49 με τον Οσμάν να κάνει ζημιά στην ελληνική ομάδα. Όμως οι ζον πρες άμυνες έδωσαν λύσεις με κάποια κλεψίματα και εύκολα τελειώματα από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο έβαλαν και πάλι σε θέση οδηγού την Ελλάδα. (51-56 στο 29', 52-56 δεκάλεπτο).
Έχασε το μυαλό της...
Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το 52-59 στο 31', αλλά κάπου εκεί η Εθνική μας έχασε το μυαλό της και έπαψε να παίζει άμυνα. Αφησε τους Τούρκους να βρουν ρυθμό έξω από τα 6.75 και μέσα σε 4 λεπτά, ο Μπατούκ και ο Μαχμούτογλου άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Το σκορ στο 35' έγινε 67-64 και οι Τούρκοι θα είχαν ξεφύγει περισσότερο αν ο Παπαπέτρου δεν έβαζε προσωπικά καλάθια.
Μίλησαν οι ηγέτες.
Ο Κατσικάρης αποφάσισε να βάλει... κανονική πεντάδα, η μπάλα πέρασε στον Μπουρούση, ο οποίος ανέλαβε δράση και αμέσως το σκορ έγινε 67-68. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεργάστηκε άψογα με τον Κουφό για το 67-70 και ο ίδιος έκανε το 67-72 στο 39'.
Η Εθνική όμως δεν καθάρισε το ματς και έδωσε την ευκαιρία στον Μαχμούτογλου την ευκαιρία να μειώσει σε 70-72 στα 52''. Η φοβερή συνεργασία Καλάθη, Γιάννη Αντετοκούνμπο έγραψε το 70-74, ο Οσμάν αστόχησε στη συνέχεια  και ο Γιάννης με 1/2 βολές έκανε το τελικό 70-75.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-38, 52-56, 70-75.
Τουρκία (Αταμάν): Αρσλάν 9, Ασίκ 2, Γκιουλέρ, 2, Οσμάν 15, Ερντέν 4, Μαχμούτογλου 12, Σαβάς, Γκεγίκ 5, Μουχάμεντ 3, Μπατούκ 6, Κορκμάζ 2, Σιπαχί 3, Ερσέκ 2.
Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου 3, Μπουρούσης 4, Καλάθης 5 (7ρ, 7α), Μάντζαρης, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 9, Χαραλαμπόπουλος 5, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο Γ 17 (3ρ, 6 α), Κουφός 11 (5ρ), Αντετοκούνμπο Θ. 2, Ντόρσεϊ 12.