3/8/16

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς αγώνων του 3ου προκριματικού του Champions League!

O Λεονάρντο Ζαρντίμ απέκλεισε τον Βίτορ Περέιρα, με την Μονακό να επικρατεί με 3-1 της Φενέρμπαχτσε στο "Stade Louis II" και να παίρνει την πρόκριση στα play-offs του Champions League, καθώς ανέτρεψε τη νίκη των Τούρκων με 2-1 στο πρώτο ματς της Κωνσταντινούπολης.
Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Βαλέρ Ζερμέν και Ρανταμέλ Φαλκάο, με τον πρώτο να πετυχαίνει δύο γκολ και τον δεύτερο να έχει ασίστ και γκολ.

Η Σέλτικ λυτρώθηκε στο 92' με πέναλτι του Μουσά Ντεμπελέ και πήρε τη νίκη-πρόκριση στην Γλασκώβη με 2-1 επί της Αστάνα. Με πέναλτι μάλιστα είχε ανοίξει και το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Λι Γκρίθιφς, ενώ είχε ισοφαρίσει στο 62' ο Ιμπραΐμι (με 1-1 το ματς θα πήγαινε παράταση).

Eντυπωσιακή πρόκριση στα play-offs του Champions League πήρε το ΑΠΟΕΛ, καθώς μέχρι το 90' ήταν στο 0-0 με την Ρόσενμποργκ στην Κύπρο και οι Νορβηγοί έπαιρναν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι νίκησαν με 3-0!
Η λύτρωση για τους Κύπριους ήρθε στο 91' από έναν Έλληνα, τον Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ από την εξαιρετική σέντρα του Βάντερ.
Οι Νορβηγοί βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση (είχαν νικήσει 2-1 στο πρώτο ματς), αλλά τελικά στο 96' ο Βάντερ έκανε το 2-0 και στο 99' ο Τομάς Ντε Βινσέντι το 3-0.
Η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα play-offs ήταν η Βικτόρια Πλζεν, η οποία με γκολ του Κρμέντσικ στο 85' με εξαιρετική κεφαλιά πήρε ισοπαλία με 1-1 στο Αζερμπαϊτζάν και απέκλεισε την Καραμπάχ χάρη στο εκτός έδρας γκολ (0-0 το πρώτο ματς στην Τσεχία).
Με γρήγορο γκολ του Ρογκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η Ντίναμο Ζάγκρεμπ νίκησε τη Ντίναμο Τιφλίδας με 1-0 στην Γεωργία, έτσι προκρίθηκε με δύο νίκες και συνολικό σκορ 3-0.
Με χατ-τρικ του Βάντερσον, η Λουντογκόρετς νίκησε με 4-2 στην παράταση τον Ερυθρό Αστέρα και τον απέκλεισε στο Βελιγράδι (2-2 κδ), με τους Σέρβους μάλιστα να παίζουν με παίκτη περισσότερο από το 44'!
Η μεγάλη έκπληξη ήρθε από την πρωταθλήτρια Ιρλανδίας, Ντάνταλκ, η οποία απέκλεισε την ΜΠΑΤΕ Μπόρισοβ, νικώντας την με 3-0

Λύτρωση στο 92' για Σέλτικ,nοκ-άουτ Άντερλεχτ & Σαχτάρ.

Η Ροστόβ έκανε την έκπληξη, καθώς απέκλεισε την Άντερλεχτ, νικώντας 2-0 στις Βρυξέλλες, με σκόρερς τους Κριστιάν Νομπόα και Σερντάρ Αζμούν (2-2 το πρώτο ματς στην Ρωσία).
Ακόμη μεγαλύτερη έκπληξη ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα, καθώς η Γιουνγκ Μπόιςαπέκλεισε την Σαχτάρ στα πέναλτι. Με δύο γκολ του Ιάπωνα, Γιούγια Κούμπο, οι Ελβετοί επικράτησαν 2-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στα πέναλτι επικράτησαν με 4-2.

Οι ρεβάνς του 3ου προκριματικού:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ:

Τρίτη
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 1-1 (29' Μουαρέμ / 85' Κρμέντσικ) [0-0]
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Ρόσενμποργκ (Νορβηγία) 3-0 (91' Γιαννιώτας, 96' Βάντερ, 99' Ντε Βινσέντι) [1-2]
Ντίναμο Τιφλίδας (Γεωργία) - Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-1 (8' Ρογκ) [0-2]
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-4 [παρ.] (17' Ντόναλντ, 62' πέν. Λουίς Ιμπάνιες / 24' Ζόναταν Καφού, 40', 92' και 97' Βάντερσον) [2-2]
Ντάνταλκ (Ιρλανδία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) 3-0 (45' και 60' ΜακΜίλαν, 90' Μπένσον) [0-1]

Τετάρτη
Κοπεγχάγη (Δανία) - Άστρα Τζούρτζου (Ρουμανία) 3-0 (15' και 45' Κορνέλιους, 34' Σανταντέρ) [1-1]
Χαπόελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-0 (80' Τζέντεκ) [0-0]
Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Παρτιζάνι Τιράνων (Αλβανία) 2-0 (76' Σοριάνο, 81' Βαμπέρτο) [1-0]
Σέλτικ (Σκωτία) - Αστάνα (Καζακστάν) 2-1 (45'+3 πέν. Γκρίφιθς, 92' πέν. Ντεμπελέ / 62' Ιμπραΐμι) [1-1]
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) - Τρέντσιν (Σλοβακία) 0-0 [1-0]

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ:

Τετάρτη
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 2-0 (31' Στάντσιου) [1-1]
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία) - Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 2-0 [4-2 πέν.] (54' και 60' Κούμπο) [0-2]
ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Άγιαξ (Ολλανδία) 1-2 (4' Αθανασιάδης / 45'+1 πέν. και 87' Κλάασεν) [1-1]
Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Ροστόβ (Ρωσία) 0-2 (27' Νομπόα, 47' Αζμούν) [2-2]
Μονακό (Γαλλία) - Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-1 (2' και 65' Ζερμέν, 18' πέν. Φαλκάο / 53' Εμενίκε) [1-2]

*σε αγκύλη το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα
**στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών περιμένουν στα play-offs οι Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία), Πόρτο (Πορτογαλία), Βιγιαρεάλ (Ισπανία), Γκλάντμπαχ (Γερμανία) και Ρόμα (Ιταλία)
***η κλήρωση για τα play-offs θα διεξαχθεί την Παρασκευή 5 Αυγούστου στη μία το μεσημέρι
****τα πρώτα ματς των play-offs θα διεξαχθούν 16-17 Αυγούστου και οι ρεβάνς 23-24 Αυγούστου