8/10/16

1η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας -Ολυμπιακός 66-88

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 88-66, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, σε ένα ματς που οι δύο ομάδες σούταραν 67 τρίποντα.
Για την πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός σαν σε... προπόνηση νίκησε εύκολα τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με σκορ 66-88, ελέγχοντας από την αρχή έως και το τέλος τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ένα συνεχές προβάδισμα ασφαλείας
Οι Πειραιώτες έπαιξαν καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο σημειώνοντας 17 πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ δοκίμασαν αρκετές φορές το χέρι τους τόσο από την γραμμή των βολών (22/30-73%), όσο και από την περιφέρεια (12/34-35%), δίχως να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι πίσω από τα 6.75 μέτρα. Παράλληλα, είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (22/10).
Ο ΜVP:
Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση, σημειώνοντας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο ματς. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν "καυτός" από την περιφέρεια και έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του, μετρώντας 4/7 τρίποντα και 3/4 δίποντα, σε 23 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Έρικ Γκριν με 16 πόντους.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, όταν και οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι, με δύο σερί τρίποντα, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +11 (7-18) στο 7'. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού έως και το τέλος της αναμέτρησης.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Το στατιστικό που ξεχώρισε είναι το γεγονός πως οι δύο ομάδες σούταραν πολλά τρίποντα στην αναμέτρηση και συγκεκριμένα 67, με τους Πειραιώτες να μετρούν 34 και τους γηπεδούχους 33. Μάλιστα, στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός δοκίμασε περισσότερα σουτ από την περιφέρεια (12/34-35%), αντί για δίποντα (15/26-57%), με τους "ερυθρόλευκους" να "πυροβολούν" έξω από τα 6.75 μέτρα σε κάθε ευκαιρία.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεν είχε ρυθμό, καθώς οι δύο ομάδες αναλωνόντουσαν σε αρκετά φουλ, σκοράροντας κυρίως με βολές και τρίποντα. Στο 7' τα περιφερειακά σουτ με τους Λοτζέσκι και Πρίντεζη έφεραν τον Ολυμπιακό στο +11 (7-18), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 10-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέλαβε δράση ο "καυτός" Λοτζέσκι, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 12 πόντους, με 4/5 τρίποντα. Στο 15' ο Αμερικανός σουτέρ εκτόξευσε την διαφορά στο +12 (18-32) για τους πρωταθλητές Ελλάδας, ο Γκριν φτάνοντας τους 8 πόντους ανέβασε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +16 (21-37) στο 17', με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 27-45.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Παπανικολάου με τρίποντο να "γράφει" το +23 (33-56) στο 27', με το 39-61 να είναι το σκορ της αναμέτρησης στο 30'. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τελευταία περίοδο, Γκριν και Λοτζέσκι συνέχισαν να είναι εύστοχοι στην επιθέσεις τους, τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Κόροιβος δοκίμασε τους Έφηβους του, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να παίρνουν την νίκη στο τέλος με σκορ 66-88.
Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-45, 39-61, 66-88.
Ανά δεκάλεπτο: 10-21, 17-24, 12-16, 27-27.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος):  Γκότσερ 13 (4), Χολ 14, Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας, Μπράουν 14 (1), Ρίτσαρτ 5 (1), Σπυριδωνίδης 2, Μιλουτίνοβιτς 14 (3), Αποστολίδης, Μπεκρής 2, Κάτζος, Αθανασόπουλος.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):  Μπιρτς 6 (6ριμπ, 2κλεψ), Σπανούλης 4 (4ασ), Πρίντεζης 10 (7ριμπ), Παπανικολάου 8 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης 6 (2τριπ, 4ασ), Γκριν 16 (1τριπ, 3ριμπ, 2ασ), Τολιόπουλος 3 (1τριπ), Παπαπέτρου 6 (2τριπ, 3ριμπ), Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοφ 2 (3ριμπ), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 18 (4τριπ, 7ριμπ, 3ασ).