22/10/16

3η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - Τρίκαλα 86-56

Την δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του σημείωσε το Λαύριο DHI που ήταν εντυπωσιακό απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries νικώντας με 86-56 για την 3η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League.

Το Λαύριο θέλησε να βάλει από το ξεκίνημα το δικό του γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν και να προσφέρουν θέαμα στο κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της πόλης.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά που έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στο 9' (21-11) και δεν έπεσε ξανά σε μονοψήφιο νούμερο. Με τον Κέβιν Πάντερ πρωταγωνιστή στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο ανέβασε τη διαφορά στο +22 (39-17) στο 17 με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (40-21) να δείχνει την εικόνα της αναμέτρησης.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά τους και με εντυπωσιακά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6,75μ. προηγήθηκαν ακόμα και με +36 (61-25) στο 26' με τρίποντο του Αθανασούλα. Ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να συντηρούν τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους και να φτάνουν στην επικράτηση με 86-56.

Το Λαύριο DHI τελείωσε το παιχνίδι έχοντας το εντυπωσιακό 62% από τη γραμμή του τριπόντου (15/24) τη στιγμή που οι Θεσσαλοί είχαν μόλις 13% (3/23) ενώ σούταραν εντός παιδιάς με 52%.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-21, 71-40, 86-56.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 12(1), Γιανγκ 10(2), Αθανασούλας 11(3), Κοκ 4, Μπολντς 3(1), Τζόνσον 16(2), Πάντερ 19(4), Στεφανίδης, Περράκης 3(1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης 4(1).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 10, Μπάρλοου 17(2), Καλογιαννίδης, Χάουτον 6, Λίποβι 2, Μακ Μίλαν 6, Καραθανάσης 2, Καλλές, Βαρυτιμιάδης 2.