6/11/16

5η Αγωνιστική Α1 : Kύμη - Τρίκαλα 78-67

Ο Τζόρνταν Μόργκαν με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ οδήγησε τους νεοφώτιστους στη δεύτερη νίκη τους στην Stoiximan.gr Basket League
H Kύμη Seajeats έπαιζε με την πλάτη, ήξερε πως δεν έχει κανένα περιθώρια ήττας και τελικά την... πλήρωσαν τα Τρίκαλα Aries. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 78-67 και πήραν βαθιά ανάσα (όπως και μια διαφορά που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη στη συνέχεια), κάτι που εν πολλοίς το οφείλουν στον Τζόρνταν Μόργκαν. Ο Αμερικανός κυριάρχησε απόλυτα, είχε 24 πόντους και 14 ριμπάουντ.
Από την άλλη τα Τρίκαλα έμειναν στο καλό τους ξεκίνημα, αλλά από τη στιγμή που ο Μπάρλοου δεν είχε βοήθεια, ήταν αδύνατο να διεκδικήσουν κάτι καλό στο κλειστό της Χαλκίδας.

Ο MVP:

Ο Τζόρνταν Μόργκαν ήταν σε μεγάλη μέρα και οδήγησε την Κύμη σε μια πολύτιμη νίκη. Είχε 24 πόντους με 8/10 βολές και 8/13 δίποντα, ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, σε 30 λεπτά συμμετοχής. Τι άλλο να κάνει δηλαδή για να πάρει τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης...

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Η Κύμη κυκλοφόρησε την μπάλα, είχε σωστές επιλογές, δεν τα περίμενε όλα από τα τρίποντα. Κι αυτό ήταν που τη βοήθησε να φτάσει με άνεση στην επικράτηση. Οι 18 ασίστ των γηπεδούχων λένε πολλά για τον τρόπο που προσέγγισαν το ματς και εν τέλει το κέρδισαν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Η Κύμη βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει άμεσα στην εντυπωσιακή εκκίνηση που έκαναν τα Τρίκαλα. Το 6-18 στο 4' δεν τους πτόησε, έμειναν ψύχραιμοι και μέσα σε λίγα λεπτά γύρισαν εντελώς το ματς... Από τη στιγμή που πέρασαν μπροστά οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, ειδικά από τη στιγμή που μπλοκαρίστηκε ο Μπάρλοου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Τα Τρίκαλα αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και με τον ασταμάτητο Κέλσεϊ Μπάρλοου έκανα το 4-11 στο 3' και το 6-18 στο 5'... Η Κύμη συνήλθε γρήγορα από το αρχικό... σοκ και δίχως να περάσει χρόνος επανήλθε. Μείωσε αρχικά σε 16-21 στο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 24-24 με τον Τουντζιαράκη στο 12'.
Η είσοδος του Κοστόφ προσέφερε το προβάδισμα με 30-27 και εκεί η Κύμη πήρε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Ο Τζόρνταν Μόργκαν έκανε εξαιρετική δουλειά και με συμπαραστάτες τους Αγεκμπόνιε και Ελ Αμίν, έδωσαν στους νεοφώτιστους διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο (40-31).
Η Κύμη έφτασε και στο +11 (42-31) στο 21' και παρά την προσπάθεια των Τρικάλων να ανακάμψουν (44-37), το ματς είχε πάρει το δρόμο του. O Τσούπκοβιτς έδωσε κι αυτός βοήθειες κι έγινε το 55-44 στο 29', για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 58-46.
Ο Μόργκαν είχε πάρει... φωτιά και έγραψε το 68-49 στο 33' και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μείωσουν την διαφορά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67.
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 14 (2), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 8 (1), Κοστόφ 6 (1), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 24, Ελ Αμίν 9 (2).
Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Κάφεϊ 11 (2), Λίποβι 7 (1), Μπιρούτα 3 (1), Τσαγκαράκης 7 (2), Άτιτς 2, Μπάρλοου 19 (1), Καλλές 5, Χότον 10, Βαρυτιμιάδης.