12/11/16

6η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέας Πάτρας - Λαύριο 64-61

Ο Κίκι Κλαρκ με τρίποντο στα 14'', έκρινε ουσιαστικά το ματς στην Πάτρα, με τον Προμηθέα να νικά το Λαύριο με 64-61.

O Προμηθέας έκανε τα εύκολα-δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο στα 14'' από τον Κίκι Κλαρκ, για να πάρει τη μεγάλη νίκη με 64-61. Ο Αμερικανός έγραψε το 62-59 στο πιο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης και υπέγραψε την τρίτη νίκη των Πατρινών στην Stoiximan.gr Basket League.
Ο Προμηθέας είχε προηγηθεί με 38-21 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά κάπου εκεί το Λαύριο αφυπνίστηκε και γύρισε το ματς. Ισοφάρισε σε 59-59 στα 30'', όμως ο Κλαρκ είπε την τελευταία κουβέντα.
MVP:
O Κίκι Κλαρκ δικαιούται τον τίτλο μόνο και μόνο διότι πέτυχε το τρίποντο της νίκης για τον Προμηθέα. Αλλά ήταν συνολικά ο καλύτερος των γηπεδούχων. Είχε 15 πόντους με 2/3 βολές, 5/8 δόποντα και 1/5 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ, σε 31 λεπτά συμμετοχής.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, όμως στην επανάληψη το ματς πήρε διαφορετική τροπή. Κρίθηκε λοιπόν στις λεπτομέρειες, στο ένα σουτ. Το έβαλε ο Κίκι Κλαρκ, που ως τότε δεν είχε βάλει τρίποντο. Το ένα και μοναδικό του εύστοχο από τα 6.75 έγειρε και την πλάστιγγα υπέρ του Προημηθέα.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Οι δύο ομάδες... έσπασαν τα καλάθια. Ο Προμηθέας νίκησε έχοντας 21/56 εντός παιδιάς (14/29 δίποντα, 7/27 τρίποντα), το Λαύριο έχασε με 21/59 εντός παιδιάς (20/49 δίποντα, 1/10 τρίποντα). Με άλλα λόγια, ο τυφλός κέρδισε τον μονόφθαλμο στην Πάτρα.
Ο Προμηθέας πήρε εξ αρχής την κατάσταση στα χέρια του. Ο Φαγιέ με 9 πόντους οδήγησε τους Πατρινούς στο 11-4 στο 6' και στο 15-8 στο 8'. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν για σεμινάριο, το Λαύριο ήταν πολύ άστοχο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 15-12.
Οταν μπήκαν στην εξίσωση του ματς και οι Τζόνσον - Κλαρκ για τον Προμηθέα, η διαφορά πήρε διαστάσεις. Το σκορ έγινε 38-21 στο 18', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 38-24. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο, ο Μπολντς είχε τους 12 από τους 21 πόντους των φιλοξενουμένων.
Το Λαύριο πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Γιανγκ και τον Τζόνσον στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι η κατάσταση άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-35 στο 26' και σε 47-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.  Ο Γιαννακόπουλος μείωσε σε 54-53 στο 34' και έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι, αφού ο Προμηθέας έδειχνε αγχωμένος από την εξέλιξη που πήρε το παιχνίδι. Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ, το Λαύριο ισοφάρισε σε 59-59 με τονβ Χάμιλτον στα 30'' και όλα κρίθηκαν σε μια λεπτομέρεια.
Ο Κίκι Κλαρκ πήρε την μεγάλη απόφαση και με τρίποντο στα 14'', έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Προμηθέα. Εκανε το 62-59 κι από εκεί και πέρα όλα ήταν στο χέρι των γηπεδούχων. Ο Περάκης έκανε το 62-61, ο Μουρ με 2/2 βολές το 64-61 στα 2'' και ο Τζόνσον δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-41, 64-61
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 15(1), Πέττας, Φαγιέ 9(3), Τζόνσον 10, Μουρ 9, Αντερσον 6(2), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 6(1), Σαρικόπουλος 5
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 2, Γιανγκ 17, Αθανασούλας 4, Κοκ 1, Μπονλτς 17(1), Τζόνσον 16, Στεφανίδης, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Κακαλαμανάκης