21/11/16

7η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - Ολυμπιακός 64-80

Ο Ολυμπιακός έκανε το "7 στα 7" στην Stoiximan.gr Basket League, νικώντας εύκολα το Λαύριο εκτός έδρας με 80-64, "εκτελώντας" τους γηπεδούχους με τρίποντα. Ξεχώρισε ο Πρίντεζης, καλή εμφάνιση από Γιανγκ.
Για την 7η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε εύκολα το Λαύριο με σκορ 64-80. Τέταρτη σερί επικράτηση (Απόλλων, Μπαρτσελόνα, Παναθηναϊκός, Λαύριο) για τους "ερυθρόλευκους" μέσα σε οκτώ μέρες.
Ο ΜVP της αναμέτρησης:
Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Δίχως να πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής (14:49), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να τον ξεκουράζει, ο Έλληνας φόργουορντ έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του στο ξεκίνημα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση μετρώντας 11 πόντους (3/5δ, 1/2τρ, 2/4β) και 5 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση από τον Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος ήταν θετικός και χρήσιμος στον χρόνο που αγωνίστηκε.
Ο αριθμός του αγώνα:
Στο 25' ο Ολυμπιακός είχε 8/15 τρίποντα (53%) στην αναμέτρηση, "εκτελώντας" τους γηπεδούχους με συνεχόμενα προσπάθειες από την περιφέρεια, σουτ τα οποία και εκτόξευσαν το προβάδισμα του στο σκορ. Ακολούθως το ποσοστό του έπεσε (10/23-43% σε όλο το ματς).
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός με "βομβαρδισμό" τριπόντων εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +18 (13-31) στο 14', ελέγχοντας ακολούθως τον ρυθμό του παιχνιδιού έως και το τέλος της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε και στο +23 (41-64) στο 28', έπεσε στο +7 (60-67) στο 34', αλλά οι Πειραιώτες στο τέλος έφτασαν εύκολα στη νίκη.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με αποφασιστικότητα, έχοντας μπροστάρηδες στην επίθεση τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, οι οποίοι στο 5' έφεραν στο +9 (4-13) τους Πειραιώτες. Οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με σκορ 8-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε... φωτιά από την περιφέρεια. Με συνεχόμενα τρίποντα των Λοτζέσκι, Γκριν και Παπανικολάου, οι Πειραιώτες εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +18 (13-31) στο 14', με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Κοκ με ορισμένα εντυπωσιακά καρφώματα έφερε ενθουσιασμό στο κοινό, μειώνοντας στο 22-34 στο 17', με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους Πειραιώτες με σκορ 26-41, έχοντας 5/11 σουτ (45%) από την περιφέρεια στην αναμέτρηση.
Οι Πειραιώτες στην τρίτη περίοδο συνέχισαν να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια, με τον Μάντζαρη να είναι "ζεστός" από τα 6.75 μέτρα και τον Γιανγκ να φωνάζει "παρών", εκτοξεύοντας την διαφορά στο +22 (36-58) στο 25'', με τον Ολυμπιακό να μετρά 8/15 τρίποντα (53%). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +20 (46-66).
Στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο προσπάθησε να γυρίσει το ματς, βρήκε ρυθμό και κατάφερε να μετρήσει ένα επί μέρους σκορ 14-1, μειώνοντας σε 60-67 στο 35', φέρνοντας ανησυχία στους Πειραιώτες. Στη συνέχεια, όμως, οι "ερυθρόλευκοι"... ξύπνησαν, αντέδρασαν, έλεγξαν και πάλι το ματς, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη
Τα δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80.
Λαύριο (Σερελής): Χάμιλτον 8, Στεφανίδης 2, Αθανασούλας 2, Κοκ 6, Μπολντς 9, Πούντερ 18, Τσίρος 3, Περράκης 7, Γιαννακόπουλος 9, Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 5 (5ρ, 2κοψ), Σπανούλης 5, Πρίντεζης 11 (5ρ), Παπανικολάου 9 (5ρ), Μάντζαρης 8, Γκριν 7 (4ασ), Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 9, Μιλουτίνοβ 3, Χάκετ 7 (3ασ), Λοτζέσκι 11.