19/11/16

7η Αγωνιστική Α1 : AEK - Προμηθέας Πάτρας 76-60

Αν και δεν έπαιξε "λαμπερό" μπάσκετ, η ΑΕΚ επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας (76-60) και παρέμεινε πρώτη και αήττητη στην βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League.
Koυρασμένη. Αυτό ήταν η ΑΕΚ, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης με τον νεοφώτιστο Προμηθέα. Στο δεύτερο, τα πράγματα άλλαξαν. Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν σπουδαία άμυνα, δέχθηκαν μόλις 20 πόντους και επικράτησαν με 76-60. Έμειναν πρώτοι στη βαθμολογία της Stoiximan.gr Basket League και τώρα κοιτάζουν τον αγώνα της επόμενης Κυριακής με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Εκεί, μία από τις δυο ομάδες θα μείνει μόνη πρώτη, αν φυσικά οι Πειραιώτες κερδίσουν αύριο το Λαύριο εκτός έδρας.
Ο MVP:
Το βραβείο θα πρέπει να μοιραστεί ανάμεσα στους Βασιλειάδη (19 πόντοι, 4/5 τρίποντα), Μαυροειδή (15 πόντοι σε 27 λεπτά), Μιλόσεβιτς (13 πόντοι, 5/7 σουτ, 7 ριμπάουντ σε 20 λεπτά) που έκαναν εξαιρετική δουλειά. Ο Μαυροειδής κράτησε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος, ο Βασιλειάδης "καθάρισε" τον αγώνα και ο Μιλόσεβιτς ήταν σπουδαίος και στο εμπρός μέρος του γηπέδου και στην άμυνα, αλλά και στα ριμπάουντ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στην τρομερή ενέργεια της ΑΕΚ στην άμυνα στο δεύτερο μέρος. 20 πόντους έβαλε ο Προμηθέας, που είχε 40 στις δυο πρώτες περιόδους. Ανώτεροι σε όλα οι κιτρινόμαυροι, όταν κατάλαβαν ότι στο... ρελαντί δεν μπορούν να κερδίσουν, πάτησαν το γκάζι όσο χρειαζόταν και πήραν το ματς.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Το +25 του Μίλαν Μιλόσεβιτς! Μεγαλύτερο από κάθε άλλου στην αναμέτρηση. Στον χρόνο δηλαδή που βρέθηκε στο παρκέ, η ΑΕΚ επικράτησε με 25 πόντους του Προμηθέα. Εκπληκτικό νούμερο για έναν πολύ χρήσιμο αθλητή που είναι πάντα συνεπής, πάντα σοβαρός και πάντα συγκεντρωμένος.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Με τον Σαρικόπουλο να κάνει ζημιά κοντά στο καλάθι, ο Προμηθέας πήρε από νωρίς το προβάδισμα και μαζί τον έλεγχο του αγώνα. Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη, ο Μαυροειδής έδωσε μάχες και τις κέρδισε για να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, όμως ο Φαγιέ πέτυχε δυο διαδοχικά τρίποντα για το 17-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας είχε ρίξει το τέμπο, οι γηπεδούχοι πάλευαν να τρέξουν και να δώσουν άλλο ρυθμό, όμως κάθε φορά που πλησίαζαν, ο Κλαρκ απαντούσε.
Το 38-40 του ημιχρόνου άφηνε υποσχέσεις για μεγάλη μάχη στο δεύτερο μέρος, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο μία ομάδα κατέβηκε στο παρκέ. Η ΑΕΚ, η οποία έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα και βρέθηκε μέχρι και το +12 (57-45), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αστοχούσαν σε ελεύθερα σουτ, ακόμη και σε λέι-απ. Το "ξεφούσκωμα" του Προμηθέα ήταν αρκετό για να τον βάλει σε μια τρύπα από την οποία δύσκολα μπορούσε να ξεφύγει. Οι παίκτες του Βετούλα πάλεψαν όταν βρέθηκαν στο -14, πίεσαν, αλλά δεν είχαν ούτε το ταλέντο, ούτε τις δυνάμεις για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μία αξιοπρεπή εμφάνιση απέναντι στην αήττητη μέχρι στιγμής ΑΕΚ.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς, Βασιλειάδης 19 (4/5 τρίποντα σε 30 λεπτά), Λαρεντζάκης 2, Γουίλιαμς 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 3 (1/3 τρίποντα), Μιλόσεβιτς 13 (5/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος, Ντίξον 9 (4/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 21 λεπτά), Ιβάνοβιτς 5(1), Μαυροειδής 15 (5/8 δίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ σε 27:30), Σκουλίδας.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 11 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πέττας 9 (2/10 σουτ), Φαγιέ 12 (2), Σαρικόπουλος 10 (8/10 βολές), Μουρ 2, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 6 (2/3 τρίποντα), Γερομιχαλός, Γκράβας, Τσάμης 3, Γκάτζιος 1, Τζόνσον 6.