30/11/16

7η Aγωνιστική Basketball Champions League : ΠAOK - Βέντσπιλς 85-81 Παρ.(71-71 κ.α.)

Αν και κόντεψε να "αυτοκτονήσει", ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Βέντσπιλς (85-81.) στο "Παλατάκι" και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Champions League.

Δεν ήταν το καλύτερο ματς της σεζόν, δεν είχε ποιότητα, όμως ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος και πήρε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν για να παραμείνει στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη τετράδα του ομίλου του στο FIBA Champions League. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επικράτησε (85-81) της Βέντσπιλς στο "Παλατάκι", πήρε την τρίτη της νίκη σε επτά αγώνες και κάλυψε το κενό του Πέινερς που έμεινε ξανά εκτός αποστολής. Επόμενος αγώνας, ξανά εντός έδρας, αυτή τη φορά με τη Ρόζα Ράντομ. Ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς να πάρουν άλλη μία νίκη στο γήπεδό τους.
O MVP:
Ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Μπορεί να ήταν αρκετά άστοχος (6/15 σουτ), όμως γέμισε την στατιστική του με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα στα 32 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Αρκετές φάσεις δεν είχαν καλή κατάληξη, όμως ο νεαρός φόργουορντ έπαιξε με τρομερό πάθος και έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει ακόμη περισσότερα στον ΠΑΟΚ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ:
Στον χαρακτήρα των παικτών του ΠΑΟΚ, που ακόμη κι όταν έχασαν προβάδισμα 10 πόντων στο φινάλε, ακόμη κι όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να "επιβιώσουν" και να φτάσουν στη νίκη. Χρυσικόπουλος, Σάιμπερτ και Μπράιαντ ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν, με τον Κιθ Κλάντον να γράφει άλλο ένα double-double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 28 λεπτά συμμετοχής.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η ΤΡΟΜΕΡΗ αστοχία των δυο ομάδων πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 3/20 τρίποντα (15%) και η Βέντσπιλς με 5/23 (22%). Συνολικά, οι δυο μονομάχοι έγραψαν μαζί 8/43 προσπάθειες για τρεις πόντους. Αριθμός που σίγουρα θα πρέπει να προβληματίσει τους προπονητές τους.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Κρύο το "Παλατάκι", κρύος και ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Βέντσπιλς προηγήθηκε με 9 (10-19) και 14 (16-30) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, σημείο στο οποίο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου "ξύπνησαν" για να απαντήσουν με ένα εντυπωσιακό επί μέρους 23-6 (!) και να κλείσουν το πρώτο μέρος με το προβάδισμα στα δικά τους χέρια. Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 10 πόντους, ήταν ο μοναδικός που είχε πετύχει περισσότερα από δυο καλάθια.
Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, βρέθηκε στο +6 (44-38) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως οι Λετονοί με γρήγορες επιθέσεις έμειναν κοντά και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (49-50) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Σάιμπερτ κι ο Γλυνιαδάκης, οι δυο σούπερ ρολίστες αυτού του αγώνα, έγραψαν το 60-50 στο 34', η Βέντσπιλς μείωσε στον πόντο δυο λεπτά πριν το φινάλεκι ο Γουίλι Ντιν με γκολ-φάουλ ισοφάρισε στο 66-66.
Το timeout του Μαρκόπουλου ακολούθησε λάθος επαναφορά του ΠΑΟΚ, ο Ντιν έκανε το 67-68 με δυο βολές και ο Μιλιένοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στα 36.4", αλλά η Βέντσπιλς είχε ξανά την απάντηση. Στα 12.6 ο Χρυσικόπουλος έφτασε μέχρι το καλάθι και σκόραρε για το 71-70, με τον Ντιν να ισοφαρίζει με μία βολή στα 5.1". Στην τελευταία επίθεση ο Μιλιένοβιτς κουβάλησε τη μπάλα, όμως ο Μπράιαντ βρήκε σίδερο από τα 6μ.75.
Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, ο Ντιν συνέχισε να κάνει ζημιά στον ΠΑΟΚ, όμως ο Κλάντον κι ο Μπράιαντ ήταν αυτοί που "καθάρισαν", για να πάρει ο Δικέφαλος του Βορρά τη νίκη, την τρίτη του σε επτά αγώνες στη διοργάνωση.
Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-36, 49-50, 71-71 (κ. α.), 85-81.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 14 (10 ριμπ., 5 ασ.), Κόνιαρης 8, Τσόχλας 2, Τέιλορ 2, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 7, Σάιμπερτ 16 (2 τριπ., 4 ριμπ.), Μπράιαντ 15(1), Κλάντον 13 (13ριμπ.).

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ: Λειμάνις, Ντιν 18, Ζιέντινς 4, Λομάζ 9, Ζελιόνις 20, Άτε 1, Σκέλε 13, Ζάκις 4 (10 ριμπ.), Κούκσικς 5, Κάμπελ 7.