26/11/16

8η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέας Πατρών - Τρίκαλα 84-67

Ο ανώτερος Προμηθέας Πατρών νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα με 84-67, όντας εντυπωσιακά εύστοχος από την περιφέρεια (14/28-50%). Σπουδαίο ματς από τους Φαγιέ (15π, 5/6τρ) και Κλαρκ (19π, 4/8τρ).
Για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Προμηθέας Πατρών νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα με 84-67, με το ρεκόρ του πλέον να είναι στο 4-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 2-6. Οι γηπεδούχοι "εκτέλεσαν" τον αντίπαλο τους από την περιφέρεια, αξιοποιώντας την αποτελεσματικότητα τους στα τρίποντα, μετρώντας 14/28 (50%).
Ο MVP του αγώνα:
Ο Μοχάμεντ Φαγιέ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης. Ο Σενεγαλέζος φόργουορντ ήταν "καυτός" από την περιφέρεια, μετρώντας 5/6 τρίποντα στο ματς, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έδωσε μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κλαρκ με 19 πόντους, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, όπως και το προβάδισμα στο σκορ. Στο 28' ο Γκίκας εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (59-35), με το παιχνίδι ακολούθως να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.
Ο αριθμός της αναμέτρησης:
Οι παίκτες του Προμηθέα βρέθηκαν σε εξαιρετική κατάσταση από την περιφέρεια, σημειώνοντας το ένα σουτ μετά το άλλο, με τους Φαγιέ και Κλάρκ να έχουν πάρει...φωτιά πίσω από τα 6.75 μέτρα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι στο 32' μέτρησαν 13/27 (48%), ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με 14/28 τρίποντα, δηλαδή με 50% (!) ποσοστό ευστοχίας.
Το ματς:
O Προμηθέας πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με δύο σερί τρίποντα του Φαγιέ προηγήθηκε με +10 (14-4) στο 4'. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλή άμυνα και κρατούσαν σε χαμηλό σκορ τους φιλοξενούμενους (οι οποίοι αναλωνόντουσαν σε λάθη), ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό. Ο Γκίκας έφερε την ομάδα της Πάτρας στο +11 (18-7) στο 9', με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Προμηθέα να προηγείται με σκορ 19-7.
Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +15 (26-9) με τρίποντο του Τσάμη στο 14'. Τα Τρίκαλα στη συνέχεια... ξύπνησαν και χάρη στα σουτ των Μπάρλοου και Κάφεϊ μείωσαν σε 31-23 στο 18', με τον Φαγιέ παράλληλα να φτάνει τους 12 πόντους για τον Προμηθέα. Ο Μπάρλοου με νέο τρίποντο μείωσε σε 33-26, ο Κλαρκ πήγε την διαφορά στο +12 (38-26), με το πρώτο μέρος να βρίσκει την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 38-29.
Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας άρχισε να παίζει και πάλι καλή άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε με +20 (49-29) στο 25', με τους Πέττα και Φαγιέ να "πυροβολούν" από την περιφέρεια και τα Τρίκαλα να είναι δίχως σκορ για πέντε λεπτά. Ο Κλαρκ με νέο μακρινό σουτ από την περιφέρεια "έγραψε" το 55-35, ο Γκίκας εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (59-35) στο 28', με τους γηπεδούχους να μετρούν 12/26 (46%) τρίποντα, με το 65-33 να είναι το σκορ στο 30'.
Στο 32' ο Γκίκας με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +31 (74-43), ο Λίποβι μείωσε σε 74-50, αλλά το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Προμηθέας έφτασε στο τέλος στη νίκη με σκορ 84-67.
Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 65-43, 84-67.
Προμηθέας: Κλαρκ 19 (4/8τρ), Πέττας 7, Φαγιέ 15 (5/6τρ), Σαρικόπουλος 9, Μουρ, Γιαννικόπουλος, Γκικας 12, Γερομίχαλος, Γκράβας 4, Τσάμης 10, Τζόνσον 4, Κρομά 2.
Τρίκαλα: Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 6, Τσαγκαράκης 3, Μπάρλοου 19, Χότον 8, Μανωλόπουλος 8, Λίποβι 14, Άτιτς, Πουλιανίτης 3, Καλλές.