26/11/16

8η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - AEK 78-67

Ο ανώτερος Ολυμπιακός κυριάρχησε στο κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία και νίκησε στο ΣΕΦ με 78-67. Οι Πειραιώτες έμειναν πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ ο "μπόμπερ" Λοτζέσκι με 17 πόντους (3/6τρ), νταμπλ-νταμπλ από τον Μπιρτς (12π, 10ρ).
Για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο ανώτερος Ολυμπιακός νίκησε την απογοητευτική ΑΕΚ στο ΣΕΦ με 78-67 και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό, κυριάρχησαν στην αναμέτρηση σε όλους τους τομείς, εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +19 (65-46) στην τρίτη περίοδο, έκαναν επίδειξη ισχύς και στο τέλος έφτασαν δίχως ανησυχία στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο MVP του αγώνα:
Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός φόργουορντ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, παίρνοντας... φωτιά στην επίθεση, ολοκληρώνοντας το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους, έχοντας 3/6 τρίποντα και 4/7 δίποντα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κεμ Μπιρτς που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, όντας πολύτιμος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ ο Βασίλης Σπανούλης με 10 πόντους και 9 ασίστ, δίνοντας επιθετική ώθηση στους "ερυθρόλευκους" με τις εμπνεύσεις του, ήταν σημαντική η παρουσία του Γιώργου Πρίντεζη στο πρώτο ημίχρονο (12π). Οι Ρόκο Ούκιτς (14π) και Ντούσαν Σάκοτα (14π) ήταν οι παίκτες που έδωσαν επιθετικές λύσεις στην "Ένωση".
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο ματς, αλλά και ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Την διαφορά όμως την έκανε στην τρίτη περίοδο, όταν και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, με τους Σπανούλη, Γκριν και Λοτζέσκι να εκτοξεύουν την διαφορά στο +19 (65-46) στο 30'. Οι Πειραιώτες μέτρησαν επί μέρους σκορ 14-2 (το 51-44 έγινε 65-46) στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου.
Ο αριθμός της αναμέτρησης:
Η εικόνα του αγώνα μπορεί να αποτυπωθεί στον συσχετισμό ασίστ/λάθη και στην αντίθεση που υπάρχει. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 20 ασίστ και 17 λάθη, έχοντας θετικό πρόσημο. Η ΑΕΚ μέτρησε μόλις 9 ασίστ και 11 λάθη. Οι Πειραιώτες πήραν την μάχη
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας την ΑΕΚ με την καλή άμυνα του, ψάχνοντας συνεχώς τον Πρίντεζη στην επίθεση, ο οποίος τέλειωνε με άριστο τρόπο τις φάσεις. Με δικό του τρίποντο "έγραψε" το 9-5, ενώ ακολούθως με προσωπικό καλάθι έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (15-5), φτάνοντας στο 6' τους 10 πόντους στο ματς. Ο Παπανικολάου, ο οποίος είχε αναλάβει τον Ντίξον, βρήκε στόχο από την περιφέρεια, ενώ ο Γιανγκ εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (20-7) στο 7'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος και "έγραψε" το 26-16.
Η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 μέσα σε 2,5 λεπτά, παίρνοντας πόντους από τους Ούκιτς και Μιλόσεβιτς, μείωσε σε 26-23. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έδωσε... ανάσα στον Ολυμπιακό (31-23) στο 15', ενώ ακολούθως οι Σπανούλης και Παπαπέτρου έφεραν την διαφορά στο +12 (41-29). Η "Ένωση" απάντησε γρήγορα, με 5 σερί πόντους από τον δραστήριο Ντίξον (41-34), με το 43-34 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα 20λεπτο που οι Πειραιώτες μέτρησαν 12 ασίστ, έχοντας πάρει και την μάχη στα ριμπάουντ (20-13).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπανούλης έδωσε την 8η του ασίστ στο ματς στον Μπιρτς, με τις δύο ομάδες ακολούθως να είναι στατικές στην επίθεση, κάνοντας αρκετά λάθη, με το σκορ να έχει "κολλήσει" στο 47-37. Ο Μπιρτς έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +12 (49-37) στο 25', ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 49-42, με τον Σπανούλη να απαντά με τον ίδιο τρόπο (54-44), φτάνοντας τους 10 πόντους και τις 9 ασίστ στο ματς. Οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια, καθώς ο Γκριν με σουτ από τα 6.75 μέτρα και ο Παπαπέτρου με βολές, εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (59-44) στο 28'. Ακολούθως πήρε μπρος στην επίθεση ο Λοτζέσκι, ο οποίος μαζί με τον Γκριν έφεραν τους γηπεδούχους στο +19 (65-46) στο 30'.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός θέλησε να διαχειριστεί έξυπνα το προβάδισμα του. Οι Πειραιώτες συνέχισαν με την "δεύτερη" πεντάδα τους (Χάκετ, Γκριν, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Γιανγκ), με τον Λοτζέσκι να "γράφει" στο 33' το 67-49 και τον Ουίλιαμς να κάνει έρμπολ σε προσπάθεια του για τρίποντο.  Οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατέβασαν ταχύτητα, ούτε και διάθεση στην άμυνα, με τον Μπιρτς να μοιράζει συνεχώς μπλοκ στους "κιτρινόμαυρους". Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μαζεύουν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στην νίκη με 78-67. Στα 44'' πριν το τέλος, ο Βασιλειάδης αποχώρησε τραυματίας (του γύρισε ο αστράγαλος), με τους ανθρώπους της "Ένωσης" να τον βαστάνε και να αποχωρεί υπό το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.
Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 12 (10 ρ.), Σπανούλης 10 (2 τρ., 9 ασ.), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης, Γκριν 7(1), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9(1), Μιλουτίνοφ, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 14 (2), Βασιλειάδης 11 (3), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ουίλιαμς 2, Σάκοτα 14 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 10 (1), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας.