10/12/16

10η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέα Πάτρας - ΠΑΟΚ 73-75 (Πάρ.) (64-64 κ.α.)

Έχανε με 10 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε στο τέλος την αντεπίθεσή του και νίκησε τον Προμηθέα (75-73) στην Πάτρα.
'Oλα έδειχναν εναντίον του. Με το σκορ στο 59-49, κανείς δεν πίστευε πως ο ΠΑΟΚ μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση, όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν ένα μικρό μπασκετικό θαύμα, έστειλαν τον αγώνα στην παράταση και εκεί επικράτησαν (75-73) του νεοφώτιστου Προμηθέα Πάτρας που γκρέμισε μόνος του όσα έχτιζε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η έκτη νίκη του Δικεφάλου του Βορρά σε δέκα αγώνες.
Ο MVP:
Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης στο πρώτο μέρος και ο Ντάριλ Μπράιαντ στο δεύτερο, ήταν οι άνθρωποι που σήκωσαν το περισσότερο βάρος στην επίθεση. Από 14 πόντους έβαλε ο κάθε ένας, όσους και ο Ζάνις Πέινερς που ήταν καθοριστικός με τις βολές του στην παράταση.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα 57 φάουλ που έκαναν οι δυο ομάδες, είναι ένας μεγάλος αριθμός. Όπως και τα 38 λάθη τους. Όπως και τα μόλις δυο εύστοχα τρίποντα του ΠΑΟΚ. Όπως και το double-double του Ανδρέα Γλυνιαδάκη (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ) σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής. Όπως και τα 2/11 σουτ του σούπερ σκόρερ Κέιντρεν Κλαρκ. Ήταν γενικά ένα ματς με αριθμούς που σηκώνουν πολλή συζήτηση.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στον ενθουσιασμό και την αφέλεια των Πατρινών, που νόμιζαν πως ο αγώνας τελείωσε στο 59-49. Ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος, έκανε την προσπάθειά του, είχε και λίγη τύχη για να ισοφαρίσει στο 64-64 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Πιο έμπειρες μονάδες είχαν οι Θεσσαλονικείς, παίκτες που ξέρουν να αντιδρούν στην κόψη του ξυραφιού.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Με τον Γλυνιαδάκη να κάνει party στο ξεκίνημα και να πετυχαίνει οκτώ γρήγορους πόντους, ο ΠΑΟΚ έδειξε πιο έτοιμος γι' αυτό το παιχνίδι και έχτισε μια διαφορά 9 πόντων (5-14). Η αστοχία των γηπεδούχων τους κράτησε πολύ χαμηλά, με το 12-18 της περιόδου να αφήνει τουλάχιστον ορθάνοιχτους λογαριασμούς. Ο Προμηθέας πάντως έπαιξε καλύτερη άμυνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με τους Κρομά - Τόντιτς πέρασε και μπροστά (26-20) χάρη σε ένα επί μέρους 14-2 που "πάγωσε" τον ΠΑΟΚ. Το ματς δεν είχε πολλή ποιότητα, όμως οι Πατρινοί το είχαν φέρει στα μέτρα τους και ένα τρίποντο του Γκίκα έγραψε το 42-33 του πρώτου μέρους που έβαλε σε δύσκολη θέση τους Θεσσαλονικείς.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος, ροκάνισε τη διαφορά, μείωσε στον πόντο (48-47), όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Γκίκα στην επόμενη φάση κράτησε τους γηπεδούχους μπροστά σε ένα χρονικό σημείο που ο Δικέφαλος έδειχνε έτοιμος να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Γκίκας ήταν ο άνθρωπος των... ζόρικων στιγμών για τον Προμηθέα, καθώς πέτυχε και νέο μεγάλο τρίποντο για το 56-49 στο 34'. Ήταν ένα σημείο που οι Θεσσαλονικείς μάλλον ένιωσαν ότι δεν είχαν άλλα καύσιμα, μα συνέχισαν να ελπίζουν και να προσπαθούν. Ο Μουρ έστειλε με τρίποντο τη διαφορά στους 10 (59-49), ο ΠΑΟΚ έκανε τρομερή αντεπίθεση και οι Τσόχλας - Πέινερς ισοφάρισαν στο 64-64 για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση!
Εκεί ο Πέινερς ήταν ψύχραιμος για να βάλει δυο βολές για το 69-72, πριν σκοράρει ο Μπράιαντ σπουδαίο λέι απ για το 72-74. Οι παίκτες του Προμηθέα δεν ήταν ψύχραιμοι, ο Μπράιαντ έχασε τις δυο βολές στο 73-75 (τη δεύτερη επίτηδες για να κυλήσει ο χρόνος) και το σουτ του Κλαρκ πίσω από το κέντρο δεν βρήκε στόχο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια σπουδαία νίκη, σε έναν αγώνα που έδειχνε χαμένος.
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 42-33, 51-47, 64-64 (κ. α.), 73-75.
Προμηθέας Πάτρας (Βετούλας): Κλαρκ 6 (2/11 σουτ), Κρομά 8, Σαρικόπουλος 1, Μουρ 18 (3), Τόντιτς 19 (3), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 9 (3), Πέττας, Γερομιχαλός 10, Γράβας, Τσάμης, Ντίκερσον 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 14 (10 ριμπ.), Σάιμπερτ 3, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 5 (1), Μπράιαντ 14, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5 (9 ριμπ.).