11/12/16

10η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 77-68

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, τον απείλησε με ήττα, αλλά ο Γιάννης Μπουρούσης είχε διαφορετική άποψη και με ηγετική εμφάνιση στην 4η περίοδο οδήγησε τον Παναθηναϊό στη νίκη με 77-68.
Για τρία δεκάλεπτα η ΑΕΚ έπαιξε στα ίσα τον Παναθηναϊκό. Ακολουθώντας πιστά στο πλάνο της μπόρεσε να βάλει δύσκολα στους Κυπελλούχους Ελλάδος, "χτυπώντας" τους "πράσινους" στις αδυναμίες τους. Κι ας έχαναν οι παίκτες της ώρες-ώρες το ένα εύκολο λέ απ μετά το άλλο. Στο τέλος ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Γιατι; Επειδή, πολύ απλά, δεν είχε... Γιάννη Μπουρούση.
Ο σέντερ του Παναθηναϊκού (με το "κιτρινόμαυρο" παρελθόν), βγήκε μπροστά όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του, δηλαδή στην 4η περίοδο, θυμίζοντας σε αυτό το διάστημα τον παίκτη που πέρυσι θαύμαζε όλη η Ευρώπη λόγω όσων έκανε με την φανέλα της Λαμποράλ Κούτσα (πλέον Μπασκόνια). Ήταν αυτός που με το σκοράρισμά του, τις πάσες του και τα ριμπάουντ του βοήθησε τον Παναθηναϊκό να "ανοίξει" την 4η περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 11-2, δίνοντας αέρα 9 πόντων στην ομάδα του (67-58), κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που πάντως στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στον αριστερό προσαγωγό στο πρώτο ημίχρονο και εκφράζονται φόβοι ότι υπέστη  θλάση.
O MVP:
Αναφέρθηκε ήδη. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού. Έπειτα από τρία δεκάλεπτα που έμοιαζε να μην έχει ρυθμό, ο διεθνής σέντερ πήρε στους ώμους του τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη περίοδο, σκοράροντας, κατεβάζοντας ριμπάουντ και πασάροντας, ολοκληρώνοντας τελικά το παιχνίδι με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός κράτησε χωρίς καλάθι για 3 1/2 λεπτά την ΑΕΚ και με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση έτρεξε ένα σερί 8-0 και τελικά επιμέρους σκορ 11-2, ξεφεύγοντας στο σκορ 67-58.Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και δεν το έχασε στην συνέχεια, παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ να ανατρέψει τα δεδομένα.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Οι 21 ασίστ του Παναθηναϊκού σε 29 εύστοχα σουτ. Πολλά πράγματα δεν πήγαν καλά για τους "πράσινους", ωστόσο οι 21 ασίστ σε 29 εύστοχα σουτ δείχνουν πολλά, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ είχε 10 ασίστ σε 25 εύστοχα σουτ. Ένα άλλο ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι τα ριμπάουντ στην 4η περίοδο ήταν 11-4 υπέρ του Παναθηναϊκού.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι περνώντας μπροστά με 2-6. Με τον Φελντέιν ωστόσο να δίνει λύσεις, ο Παναθηναϊκός "έτρεξε" ένα σερί 13-0 και ξέφυγε με 15-6, ενώ λίγο αργότερα ήταν μπροστά στο σκορ με 19-10. Κάπου εκεί ωστόσο ήρθε η απάντηση της ΑΕΚ, η οποία έτρεξε ένα δικό της σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με 19-20, για να έρθει ο Φώτσης με τρίποντο ακριβώς με την λήξη της πρώτης περιόδου να κάνει το 22-20.
Στην δεύτερη περίοδο τα μεγάλα σερί... απείχαν, αφού καμία ομάδα δεν σκόραρε ποτέ περισσότερους από 5 αναπάντητους πόντους. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με τη μεγαλύτερη διαφορά για οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες σε αυτό το διάστημα να είναι οι 3 πόντοι με τους οποίους ξέφυγε η ΑΕΚ χάρη σε τρίποντο του Ούκιτς (29-32), με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 39-39.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 44-39. Η ΑΕΚ όμως απάντησε άμεσα με ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 44-46, με τις δύο ομάδες έκτοτε να συμβαδίζουν ξανά στο σκορ και να πηγαίνουν εκ νέου ισόπαλες στην τέταρτη περίοδο με 56-56.
Στην τέταρτη περίοδο ήρθε η έκρηξη του Παναθηναϊκού. Με τον Μπουρούση να βγαίνει μπροστά, οι "πράσινοι" άνοιξαν την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 11-2 και ξέφυγαν με 67-58. Κι αν και η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα, μειώνοντας σε 67-63, δεν έμελλε τελικά να πλησιάσει περισσότερο, πέφτοντας πάντως "μαχόμενη" στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-39, 56-56, 77-68.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (7 ριμπ.), Νίκολς 16 (1), Φελντέιν 20 (2 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Ρίβερς 1, Μποχωρίδης 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς, Μπουρούσης 11 (1).
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 19 (4/10 τρίπ.), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 4 (1/2 δίπ., 0/5 τρίπ., 2/2 βολ.), Φάλκερ (0/5 σουτ, 7 ριμπ.), Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 14 (2), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 13 (1), Ιβάνοβιτς 4, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας.