22/12/16

14η Aγωνιστική Euroleague : Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός 82-68

Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός έκανε την χειρότερη του φετινή εμφάνιση στην EuroLeague, ήταν σε ολόκληρο το ματς πίσω στο σκορ και γνώρισε την ήττα από την Μπάμπεργκ με 82-68.
Για την 14η αγωνιστική της EuroLeague, η ανώτερη και εντυπωσιακά εύστοχη Μπάμπεργκ, έδωσε τέλος στο νικηφόρο (4-0) σερί του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, νικώντας τους Πειραιώτες με 82-68. Οι "ερυθρόλευκοι" παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στην γερμανική πόλη, πραγματοποιώντας την χειρότερη τους φετινή εμφάνιση στην Ευρώπη, εμφανίζοντας αδυναμίες και δυσλειτουργίες σε άμυνα (48 πόντοι στο ημίχρονο) και επίθεση (6/22τρ-27.3%).

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, αλλά και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας με ευκολία στο θετικό αποτέλεσμα, με τους Πειραιώτες (οι οποίοι δεν είχαν την επιθυμητή ενέργεια) να κυνηγούν στο σκορ σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα δίχως αποτέλεσμα. Πλέον, το ρεκόρ των πρωταθλητών Ελλάδας στην κατάταξη της EuroLeague είναι στο 9-5. Επόμενη τους αναμέτρηση εκείνη στο ΣΕΦ (29/12) κόντρα στην Φενέρμπαχτσε.
Ο MVP του αγώνα:
Ο Νικολό Μέλι ήταν ο MVP του αγώνα, καθώς πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού της Μπάμπεργκ. Ο Ιταλός πάουερ-φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 13 πόντους (4/7δ, 1/4τρ, 2/2β), 9 ριμπάουντ (3-6), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Φαμπιέν Κοζέρ (17π, 2/4τρ) και ο "μπόμπερ" από την περιφέρεια Ντάριους Μίλερ (20π, 5/9τρ). Από τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Βασίλης Σπανούλης (15π, 4ασ).
Ο αριθμός της αναμέτρησης:
Το γεγονός πως η Μπάμπεργκ προηγήθηκε στο παιχνίδι με 11-0 στο 4', έχοντας σχεδόν σε ολόκληρο το ματς το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του αγώνα. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά δύο φορές στο -9 (54-45 στο 28' και 59-50 στο 30'), αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω στη συνέχεια.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε, ουσιαστικά, από το επιβλητικό 11-0 σερί με το οποίο ξεκίνησε το ματς η Μπάμπεργκ. Έστειλε από νωρίς... μήνυμα στον Ολυμπιακό, είχε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης και έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει το ματς στην τέταρτη περίοδο, αλλά ήταν "μαχαιριά" το τρίποντο του Μίλερ στο 36', όταν έφερε την διαφορά στο +17 (70-56), με το παιχνίδι ακολούθως να αποκτά τυπική διαδικασία. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό από την γερμανική ομάδα, καθώς πέρσι (2015-2016) ηττήθηκε μέσα-έξω.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα κάκιστο ξεκίνημα στο ματς, με την πανέτοιμη Μπάμπεργκ να έχει μπει δυναμικά στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο 11-0 με τον Ζήση στο 4'. Οι Πειραιώτες είχαν μπλοκάρει επιθετικά, παρουσιάζοντας αδυναμίες και στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να έχουν αποκτήσει ρυθμό. Δύο σερί τρίποντα από τους Σπανούλη-Παπανικολάου έδωσαν... ανάσα στους Πειραιώτες (13-6), αλλά ακολούθως πήρε μπρος ο Πλάις (21-9), με το πρώτο δεκάλεπτο να "γράφει" 23-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Στρέλνιεκς πήρε... φωτιά, καθώς με τρίποντο έφερε την Μπάμπεργκ στο +16 (29-13) στο 12', με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει συνεχώς ροτέισον, ψάχνοντας να βρει το ιδανικό σχήμα στο παρκέ. Ακολούθως οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ρυθμό, μέτρησαν ένα σερί 8-0 με τους Παπαπέτρου-Γιανγκ μειώνοντας σε 31-21 στο 14', αλλά οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα. Ο εντυπωσιακός Κοζέρ έφτασε τους 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Ραντόσεβιτς εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (43-23) στο 17', με τους φιλοξενούμενους να χάνουν αρκετά σουτ και να αναλώνονται σε λάθη, με το 48-30 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Κάκιστο πρώτο μέρος για τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι είχαν παθητικό ρόλο σε αυτό το διάστημα.
Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας με τον Μάντζαρη σε 50-39 στο 24', ενώ στο 28' ο Γκριν κατάφερε να ρίξει την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς κάτω από τους 10 πόντους (54-45) στο 28'. Οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες, αλλά σπαταλούσαν τις κατοχές τους στην επίθεση, με τον Παπανικολάου με buzzer beater καλάθι να "γράφει" το 59-50 στο 30'.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να γυρίσει το ματς, αλλά και η Μπάμπεργκ ήταν αποφασισμένη για την νίκη, με τον Ρακόσεβιτς στο 33' να φέρνει την διαφορά στο +14 (70-56) στο 33', ενώ ο Μίλερ με τρίποντο έφερε προβάδισμα 17 πόντων (75-58) στους γηπεδούχους στο 36', φέρνοντας σε ακόμη πιο δύσκολη θέση τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε λάθη, δεν είχαν δυνάμεις για το κάτι παραπάνω, δεν βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με τους Γερμανούς να φτάνουν στην νίκη με σκορ 82-68.
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68
Μπάμπεργκ: Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Ζήσης 9 (1/6 τρίπ.), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1 τρίπ., 7 ασ.), Βερεμεένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.
Ολυμπιακός: Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέκι 4, Αθηναίου.