7/12/16

8η Aγωνιστική Basketball Champions League : Σολνόκι - AEK 76-89

Η ΑΕΚ νίκησε την Σολνόκι με 89-76, μετρώντας 15/30 τρίποντα, με τον συγκλονιστικό Ντίξον να τελειώνει το ματς με 29 πόντους και 8/12 σουτ από την περιφέρεια. Η "Ένωση" πλέον έχει ρεκόρ 5-3.
Για την 8η αγωνιστική του Champions League της FIBA, η ΑΕΚ νίκησε την Σολνόκι στην Ουγγαρία με σκορ 76-89, κάνοντας το ρεκόρ της 5-3 στην διοργάνωση. Επόμενο παιχνίδι για τους "κιτρινόμαυρους" εκείνο κόντρα στην Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ στις 14 Δεκεμβρίου.
O MVP της αναμέτρησης:
Ο Μάικλ Ντίξον ήταν αναμφισβήτητα ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σε εκπληκτική κατάσταση επιθετικά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι μετρώντας 29 πόντους, έχοντας πάρει... φωτιά από την περιφέρεια με 8/12 τρίποντα.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Η ΑΕΚ στην δεύτερη περίοδο... πάτησε γκάζι, έβαλε μεγάλα σουτ, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (37-50 στο ημίχρονο), έλεγξε τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο τέλος έφτασε στην νίκη.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 15/30 (50%)τρίποντα που σημείωσε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση, με τον τρομερό Μάικλ Ντίξον να μετρά 8/12 σουτ από την περιφέρεια.
Το ματς:
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Λαρεντζάκη με τρίποντο να "γράφει" το 6-11 στο σκορ στο 3'. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, με τον Μπάρνις να διαμορφώνει το 17-14 στο 6', με το 22-21 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Ούκιτς, ο οποίος με ένα μίνι ξέσπασμα "έγραψε" το 27-33 στο σκορ στο 14', ενώ ακολούθως ο Κροάτης γκαρντ με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (37-47), με το 37-50 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Όπλο των "κιτρινόμαυρων" σε αυτό το 20λεπτο τα 7/13 σουτ που μέτρησαν πίσω από τα 6.75 μέτρα.
Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στο +14 (51-65) στο 25', με το σκορ στο 30' να "γράφει" 58-74. Ο Ντίξον με τρίποντο στο 32' εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (61-77), ο εξαιρετικός Ούκιτς συνέχιζε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι με την αναμέτρηση να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν ο Ουίλιαμς έπεσε  άτσαλα στο παρκέ και έδειχνε να πονά στον δεξί αστράγαλο, αποχωρώντας κουτσαίνοντας. Στο τέλος η "Ένωση" πήρε την νίκη με σκορ 76-89.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-50, 58-74, 76-89.
ΣΟΛΝΟΚΙ: Μπάρνις 4, Ράιτ 5, Έιλινγσφελντ, Ουίτμαν 6 (2), Βοϊβόντα 11 (1), Τοτ 9, Μπορίσοφ 13 (1), Πόποβιτς 6, Παβλίσεβιτς 22 (6).
ΑΕΚ: Ούκιτς 20 (3), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 29 (8/12 τρίπ.), Λαρεντζάκης 10 (2), Φάλκερ 4, Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 2, Ουίλιαμς 2.