28/1/17

15η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - AEK 84-87

Η ΑΕΚ ζορίστηκε στο Λαύριο, αλλά κατάφερε να δραπετεύσει έχοντας για κορυφαίους τους Λαρεντζάκη (19π) και Ντίξον (17π). Αστόχησε στο τέλος ο Νίξον για να στείλει το ματς στην παράταση.
Για την 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει δύσκολα το Λαύριο εκτός έδρας με σκορ 84-87. Η "Ένωση" έχει πλέον ρεκόρ 12-3 και οι γηπεδούχοι 5-10. Ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Νίξον να αστοχεί σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.
O MVP της αναμέτρησης:
Το βραβείο το μοιράζονται δύο παίκτες, οι Μάικλ Ντίξον και Γιαννούλης Λαρεντζάκης, οι οποίοι έδωσαν μεγάλη επιθετική ώθηση στην ΑΕΚ. Ο Αμερικανός ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 17 πόντους (4/6δ, 2/4τρ, 3/3β), ενώ ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των "κιτρινόμαυρων" με 19 πόντους, όντας "καυτός" από την περιφέρεια (4/4τρ, 2/4δ). Παράλληλα, πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ο Πάντερ με τρίποντο μείωσε σε 80-83 στα 31'' πριν το τέλος. Το ματς πήγε στην... ρουλέτα των βολών, ο ΜακΓκράθ ήταν ψύχραιμος στις δύο τελευταίες βολές, με τον Νίξον στην συνέχεια να αστοχεί σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 4/4 τρίποντο που σημείωσε στην αναμέτρηση ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι "καυτός" από την περιφέρεια, αλλά και οι 28 πόντοι του πρώτου σκόρερ της αναμέτρησης, Κέβιν Πάντερ.
Το ματς:
Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβρισκε στόχο από την περιφέρεια με τον Πούντερ και κατάφερε να προηγηθεί με +7 (17-10) στο 6'. Ακολούθως η ΑΕΚ αντέδρασε με τους Λαρεντζάκη και Σάκοτα, παίρνοντας το προβάδισμα στο 8' (19-20), με το 25-25 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο, με το Λαύριο να έχει 4/7 τρίποντα στο ματς, ο Νίξον έφερε την ομάδα του στο +3 (32-29), αλλά ακολούθως η ΑΕΚ αντέδρασε και πάλι, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας ξανά τα ηνία στο σκορ με τους Ούκις και Χαριτόπουλο (35-38). Το 35-41 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο, ο "ζεστός" Ντίξον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +10 (41-51), προβάδισμα το οποίο και το διατήρησε στο 25' με τον Γουίλιαμς (46-56). Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Γκρέι με τρίποντο "έγραψε" το 64-67, με το Λαύριο να ροκανίζει την διαφορά.
Στην τελευταία περίοδο, περίπου δύο λεπτά (1'45'') πριν το τέλος της αναμέτρησης, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 74-83 με καλάθι του Ντίξον, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, όμως, το Λαύριο πίεσε, αντέδρασε και με τρίποντο του Πάντερ μείωσε σε 80-83 στα 31'' πριν την λήξη. Στη συνέχεια το ματς πήγε στην ρουλέτα των βολών, με τον ΜακΓκράθ να είναι ψύχραιμος (84-87). Στα τελευταία 8'' ο Νίξον αστόχησε σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταξη και έτσι η "Ένωση" κατάφερε να... αποδράσει από το Λαύριο.
Τα δεκάλεπτα: 25-25, 35-38, 64-67, 84-87.
Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 11, Πάντερ 28, Γκρέι 9, Στεφανίδης 3, Κακλαμανάκης 1, Έβανς 7, Αθανασούλας, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Μπολντς 6, Νίξον 19.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16, Ελονού 4, Ντίξον 17, Λαρεντζάκης 19, Γουίλιαμς 9, ΜακΓκράθ 5, Χαριτόπουλος 2, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 2, Σάκοτα.