27/1/17

20η Aγωνιστική Euroleague : Ολυμπιακός - Μπάμπεργκ 83-77

Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο πιο κρίσιμο σημείο από τον Κεμ Μπιρτς και τον Ματ Λοτζέσκι, επικράτησε με 83-77 της Μπάμπεργκ και έφτασε στις 14 νίκες στη φετινή EuroLeague.
O Oλυμπιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ΣΕΦ, γνωρίζοντας πως άλλο λάθος δεν μπορεί να κάνει. Και το εξαργύρωσε με την 14η νίκη του στην φετινή EuroLegaue. Επικράτησε με 83-77 της Μπάμπεργκ και κάπως έτσι ξόρκισε τον κακό του δαίμονα.
Κι όλα αυτά παρότι πριν από το ματς ο Γιώργος Πρίντεζης τέθηκε νοκ άουτ λόγω ενοχλήσεων στη μέση και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναγκάστηκε να αλλάξει το πλάνο του λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ. Ομως Παπαπέτρου και Αγραβάνης κάλυψαν το κενό στη θέση "4",ο Κώστας Παπανικολάου συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις και ο Ολυμπιακός με βασικό όπλο την άμυνά έλεγξε το ματς. Οταν δε η Μπάμπεργκ απείλησε στην τελευταία περίοδο, ο Κεμ Μπιρτς και Ματ Λοτζέσκι το πήραν προσωπικά και έδωσαν την πολύτιμη νίκη στους ερυθρόλευκους.
O MVP:
Ο Κεμ Μπιρτς κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό στο τελευταίο πεντάλεπτο και ολοκλήρωσε την πιο ουσιαστική του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα. Είχε 15 πόντους με 7/10 βολές και 4/8 δίποντα, πήρε 14 ριμπάουντ και είχε αξιολόγηση 27, όμως πάνω απ όλα ήταν εκεί όταν η ομάδα του τον χρειάστηκε με τα επιθετικά του ριμπάουντ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ:
Η Μπάμπεργκ μείωσε σε 71-69 στο 34' και έδειξε ικανή να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Τότε όμως έδωσαν τη λύση ο Κεμ Μπιρτς και ο Ματ Λοτζέσκι. Οι δύο παίκτες ανέλαβαν δράση όταν ο Ολυμπιακός το είχε περισσότερο ανάγκη από κάθε φορά και μόνοι τους έκαναν το σκορ 79-71. Ο Μπιρτς με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια, ο Λοτζέσκι με ατομικές ενέργειες και πάσες. Εκεί κρίθηκε το ματς και ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η είναι ομάδα που στηρίζεται στο τρίποντο, σουτάρει με 40% και μέχρι το ματς με τον Ολυμπιακό έβαζε 11 ανά αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι, λοιπόν, κατάφεραν να μην δεχθούν κανένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο από τους Γερμανούς κι έτσι να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 1 στο 1 στην τρίτη περίοδο και τελείωσαν το ματς με 4 στα 14... Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μπάμπεργκ μείωσε στο καλάθι, όταν πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Χωρίς τον Πρίντεζη στο παρκέ ο Ολυμπιακός έριξε το βάρος στην άμυνα κι αυτό τον βοήθησε να κάνει καλή εκκίνηση στο ματς. Ο Παπαπέτρου σταμάτησε τον Μέλι, ο Παπανικολάου ήταν παντού και μαζί οι δύο τους έδωσαν ώθηση και στην επίθεση.
Κάπως έτσι έγινε το 13-5 στο 5' και το 24-11 στο 9', με τους Σπανούλη, Μάντζαρη και Λοτζέσκι να δίνουν κι αυτοί πολύτιμες λύσεις.
Η Μπάμπεργκ χάρη στα συνεχόμενα φάουλ που κέρδισε και μια τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Γιάννη Σφαιρόπουλο μείωσε σε 24-17, αλλά ο Γουότερς ήρθε από τον πάγκο, έβαλε 6 συνεχόμενους και έκανε το 30-19 για τον Ολυμπιακό. Δια χειρός Κοζέρ η Μπάμπεργκ πήρε ανάσα και μείωσε πάλι στους 7 (34-27), αλλά οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (41-32) με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση.
Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Λοτζέσκι έκανε το 49-34 στο 22', αλλά η Μπάμπεργκ με τον Ζήση μείωσε σε 54-44 στο 26'. Εκεί έδωσε αμέσως ανάσα ο Μάντζαρης με τρίποντο (57-44), όμως πάλι οι Γερμανοι είχαν απάντηση και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (57-50 στο 27') για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο με συνεχόμενα καλάθια του Μέλι.
Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε, έκανε το 65-52 στο 29', αλλά το πρώτο τρίποντο της Μπάμπεργκ (από τον Στρέλνικς) στο ματς μείωσε το σκορ σε 65-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Η Μπάμπεργκ εξαπέλυσε την τελική της αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και μείωσε σε 68-63 με 2/2 βολές του Ζήση στο 34'. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, ο Μέλι στο "5" έκανε καλή δουλειά και η Μπάμπεργκ με συνεχή τρίποντο μείωσε σε 71-69 στο 36'.
Ο Μπιρτς με δύο επιθετικά ριμπάουντ και ο Λοτζέσκι με προσωπικό καλάθι κράτησαν τον Ολυμπιακό στο πιο δύσκολο σημείο κι έτσι έγινε το 75-69 στο 37. Οι δυο τους συνεργάστηκαν άψογα για το 77-69 και το 79-71 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν τελικά με 83-77.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-32, 65-56, 83-77.
Ολυμπιακός: Γκριν 4, Μπιρτς 15(14ρ), Γιανγκ, Παπαπέτρου 6(5ρ), Σπανούλης 15(6ασ), Γουότερς 7, Αγραβάνης 3, Μιλουτίνοφ 2, Παπανικολάου 12(1), Μάντζαρης 6(2), Λοτζέσκι 13(1).
Μπάμπεργκ: Κοζέρ 12(4ρ, 5ασ), Μέλι 14(1), Ζήσης 13, Στάιγκερ, Τάις 2, Λο 2, Στρέλνιεκς 12(2), Βερεμένκο 3, Μίλερ 13(1), ΜακΝιλ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.