5/2/17

16η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Δόξα Λευκάδας 84-60

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο πάτησε... γκάζι, νικώντας την Λευκάδα με 84-60, έχοντας για MVP τον Μιλουτίνοβ που έκανε νταμπλ-νταμπλ (12π, 11ρ). Πρώτος σκόρερ ο Λοτζέσκι (17π).
Για την 16η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο γεμάτος ελλείψεις Ολυμπιακός, ο οποίος παρουσιάστηκε με μόλις 10 παίκτες, έχοντας εκτός τους Σπανούλη (προσαγωγό), Γιανγκ (γόνατο) και Παπαπέτρου (μέση) στην αναμέτρηση, επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα (μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ), επικρατώντας της Δόξας Λευκάδας, που στάθηκε ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο (37-29), με 84-60.
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ολοκλήρωσε το ματ κάνοντας νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τα 6 από αυτά να είναι επιθετικά. Ο Σέρβος σέντερ έδωσε λύσεις στην επίθεση και ανανέωνε συνεχώς τις κατοχές του Ολυμπιακού. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες και συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις.
Ο αριθμός του αγώνα:
Η διαφορά στις βολές, καθώς οι Πειραιώτες μέτρησαν 25/30 (83%), ενώ η Λευκάδα είχε 7/7 (100%).
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Η Λευκάδα ήταν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό για περίπου 25 λεπτά (47-40). Ακολούθως οι Πειραιώτες έβαλαν σουτ από την περιφέρεια, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έβγαλαν άμυνες, ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 30' να γράφει 60-45. Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και έφτασαν εύκολα στην νίκη.
Το ματς:
Η Λευκάδα μπήκε πιο "ζεστή" στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, απέναντι στους Πειραιώτες που δυσκολευόντουσαν να βρουν ρυθμό, παίρνοντας το προβάδισμα στο 7' με 7-11, με πόντους από τον Ντομπλάς. Ο Παπανικολάου στο ξεκίνημα έδωσε σκορ στον Ολυμπιακό με μακρινά σουτ, με τους Γκριν και Γουότερς να παίρνουν σειρά, μειώνοντας σε 14-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και επιχείρησε να σκοράρει περισσότερο κοντά στο καλάθι, καθώς ήταν άστοχος από την περιφέρεια (1/8τρ), κερδίζοντας αρκετά φάουλ, με τον Μιλουτίνοβ να κάνει... θραύση μέσα στην ρακέτα (10π, 7ρ). Στο 16' οι γηπεδούχοι κατάφεραν για πρώτη φορά να ξεφύγουν στο σκορ (28-21), με το 37-29 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι Πειραιώτες μέτρησαν 6 λάθη και 5 ασίστ. Από την Λευκάδα ο Χάρις έδινε λύσεις στην επίθεση μετρώντας 8 πόντους, διατηρώντας τους φιλοξενούμενους μέσα στο παιχνίδι.
Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 25'. Ακολούθως οι Γουότερς και Μπιρτς έφεραν την διαφορά στο +9 (49-40), ο Παπανικολάου από την περιφέρεια μέτρησε 3/4 τρίποντα (52-43), οι Πειραιωτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έφτασαν στο 30' στο +15 (60-45).
Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι. Έβγαλες άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, φόρτωσε με φάουλ τον αντίπαλο και έβαλε αρκετά σουτ από την περιφέρεια. Στο 34' ο Αθηναίου με δύο σερί τρίποντα έφερε τους Πειραιώτες στο +22 (71-49), ο Λοτζέσκι έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ο Μιλουτίνοβ μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη με 84-60.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-29, 60-45, 84-60.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μιλουτίνοβ 12 (12ρ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 11 (3/4τρ), Μάντζαρης, Μπιρτς 5, Αγραβάνης 8 (11ρ), Λοτζέσκι 17 (7ρ, 3ασ), Αθηναίου 10
Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Άμποτ 11, Ντομπλάς 8, Ρόμπινσον 9, Χάρις 12, Πεταλωτής 3, Δεμερτζής, Γεωργάκης 2, Ψαθάς 9, Τσαλδάρης.