15/2/17

18η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέας Πάτρας - Απόλλωνα Πατρών 65-58

Ο Προμηθέας Πατρών κυριάρχησε απόλυτα στον αγώνα με τον Απόλλωνα Πατρών και έστω και με λίγο άγχος στο τέλος κατάφερε να του επιβληθεί με 65-58.
Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετράει πλέον ο Προμηθέας του συντοπίτη του Απόλλωνα Πατρών για την Stoiximan.gr Basket League. Στον πρώτο γύρο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε επιβληθεί με 53-67 εκτός έδρας. Τώρα κέρδισε με 65-58 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-11, έναντι 5-13 του Απόλλωνα.
Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα, ξέφυγαν από νωρίς με διψήφια διαφορά και παρά τις προσπάθειες του Απόλλωνα και του Στιβ Μπαρτ στην τέταρτη περίοδο να ανατρέψουν τα δεδομένα άντεξαν μέχρι τέλος, παίρνοντας μία σημαντική νίκη.
O MVP:
Ο Μοχάμεντ Φαγιέ ήταν ο ηγέτης των Πατριών σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο ταλαντούχος φόργουορντ έδωσε το σύνθημα από την αρχή και τελικά ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, σε μία ακόμα "γεμάτη" εμφάνιση.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο καλό ξεκίνημα του Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί τα πρώτα 28 λεπτά του αγώνα, χτίζοντας μία σημαντική διαφορά, κάτι που τους βοήθησε να αντέξουν όταν ξύπνησε (αργά) ο Απόλλωνας.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 6 ασίστ και 15 λάθη, την ίδια στιγμή που ο Προμηθέας είχε 13 ασίστ και 9 λάθη αντίστοιχα. Δεν είναι ότι ο Προμηθέας ενθουσίασε με την απόδοσή του, αλλά τουλάχιστον είχε περισσότερες ασίστ από λάθη, κάτι απαραίτητο σε ένα παιχνίδι που τελικά κρίνεται με μονοψήφια διαφορά.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ξεφεύγει με 9-3 και 14-6 λίγο αργότερα, σε ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό τέμπο, με τους γηπεδούχους τελικά να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-12.
Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας κατάφερε σταδιακά να ανοίξει τον ρυθμό του ματς, κάτι που τον βοήθησε να ξεφύγει με 27-14 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 10-2. Ακολούθως δε, κατάφερε να συντηρεί μία διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-26, με τον Φαγέ να έχει ήδη 12 πόντους.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν μάλιστα εξίσου επιθετικά στην τρίτη περίοδο, ξεφύγοντας με 40-26 και 44-31. Ο Απόλλωνας όμως αντέδρασε, μειώνοντας αρχίκα σε 44-35, ενώ όταν ο Προμηθέας ξέφυγε ξανά με 50-37 δεν φάνηκε να επηρεάζεται, παρά χάρη σε ένα σερί 6-0 μείωσε σε 50-43 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.
Ο Προμηθέας θέλησε στην τέταρτη περίοδο να “καθαρίσει¨το παιχνίδι, ξεφεύγοντας εκ νέου με 56-43 και 59-47. Ο Απόλλων όμως δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 61-57 χάρη σε ένα ξέσπασμα του Στιβ Μπαρτ. Δεν έμελλε όμως να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ, με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αγγέλου): Παπαντωνίου 1, Γκίκας 12 (4), Φαγιέ 16 (2 τρ., 11 ρ.), Σαρικόπουλος 2, Μουρ 4, Μπλάσινγκεϊμ 5 (6 ασ.), Πέττας, Γκράβας, Τόντιτς 15 (2), Τζόουνς 9
ΑΠΟΛΛΩΝ (Σκουρτόπουλος): Χίκι 7 (1), Βεργίνης 3 (1), Κουζέλογλου 3 (1), Καλινόσκι 2, Ρέινς 4, Στόκτον 8, Μπαρτ 17 (1), Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 8 (12 ρ.), Μπάβσιτς 4