23/2/17

23η Aγωνιστική Euroleague : Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 67-64

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο +11, δεν άντεξε όμως απέναντι στην Φενέρ και έχασε με 67-64 στην Πόλη του! Kράτησε όμως τη διαφορά (είχαν κερδίσει με 9 στο ΣΕΦ) για την περίπτωση ισοβαθμίας.

Πήγε για τα πολλά ο Ολυμπιακός στην Πόλη του, τουλάχιστον δεν έχασε και τα λίγα. Η γεύση από το ματς με την Φενέρ δεν μπορεί να είναι γλυκιά, διότι οι ερυθρόελυκοι ηττήθηκαν με 67-64, τουλάχιστον όμως πέτυχαν το δεύτερο στόχο τους. Κράτησαν τη διαφορά (είχαν κερδίσει με 9 στο ΣΕΦ) και έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Τούρκους.
Σε κάθε άλλη περίπτωση και με δεδομένη την απουσία του Σπανούλη και του Γιανγκ, η ήττα με τρεις πόντους θα ήταν ένα καλό αποτέλεσμα, από την άλλη βέβαια ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για το διπλό που θα του έδινε αυτομάτως το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague. Προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά στο 31', αλλά δεν άντεξε στην τελευταία περίοδο και έχασε το ματς από τη Φενέρ.
MVP:
Τέτοιες εμφανίσεις δείχνουν πόσο έλειψε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς από την Φενέρ τόσο καιρό. Ο Σέρβος έκανε μεγάλη εμφάνιση, πέτυχε 27 πόντους με 8/9 βολές, 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, είχε 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 29 στην αξιολόγηση. Πέτυχε πολλά μεγάλα καλάθια και ήταν μακράν ο κορυφαίος του γηπέδου.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 47-58 και 50-60 στο 31' και έδειξε να ελέγχει το ματς. Εκεί, όμως, δεν άντεξε στην πίεση της Φενέρ. Δέχθηκε σερί 15-0 από τους Τούρκους, το σκορ έγινε 65-50 στο 38' και οι ερυθρόλευκου δεν είχαν τις αντοχές και τις λύσεις να επιστρέψουν. Σε τέτοια παιχνίδια, φαίνεται και με το παραπάνω η απουσία του Βασίλη Σπανούλη.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η Φενέρ κατάφερε να νικήσει, παρότι ο Κώστας Σλούκας έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο 0 και είχε για δεύτερη συνεχόμενη φορά αρνητική αξιολόγηση. Το -5 σε 11:53 δείχνει ότι ο Ελληνας γκαρντ ήταν εκτός παιχνιδιού κι αυτό εν πολλοίς οφείλεται στην επιστροφή του Μπογκντάνοβιτς στο ροτέισον της Φενέρ, που έχει πάρει πολλές μπάλες από τα χέρια του Σλούκα και έχει περιορίσει το ρόλο του.
ΤΟ ΜΑΤΣ:
Ο Ερικ Γκριν ήταν ο βασικός λόγος που ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς. Ο Αμερικανός είχε 11 πόντους σε 4 λεπτά και οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 11-16, βάζοντας από την αρχή δύσκολα στην Φενέρ.
Ομως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Ντατόμε και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να μείνει για πολύ σε θέση οδηγού. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-22 και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Μπογκντάνοβιτς. Ο Σέρβος ήταν ασταμάτητος και η Φενέρ πέρασε μπροστά σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 13' το σκορ έγινε 32-28, λίγο μετά 36-31. Οι Τούρκοι ανέβασαν την πίεσή του, δυσκόλεψαν τους ερυθρόλευκους που τα περίμεναν όλα πλέον από τον Πρίντεζη και κάπως έτσι το 38-32 στο 17' και το 40-34 στο ημίχρονο.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει δυνατά στην άμυνα, έγινε πιο έξυπνος και υπομονετικός στην επίθεση και με 2/2 τρίποντα από τον Κώστα Παπανικολάου ισοφάρισε σε 42-42 στο 24'. Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν και μπροστά με 44-45 χάρη σε τρίποντο του Μάντζαρη στο 27', όμως αυτό που τον έκανε να ελέγξει την κατάσταση ήταν η άμυνα και όχι η επίθεση.
Με Γουότερς, Παπαπέτρου και Γκριν ο Ολυμπιακός πήρε φόρα και έκανε το 45-53 στο 29', ενώ το τρίτο τρίποντο του Παπανικολάου στην τρίτη περίοδου έφερε και την διαφορά στους 10 (46-56), για να κάνει με 1/2 βολές ο Μπογκντάνοβιτς το 47-56 στο 30'... Με άλλα λόγια, το επί μέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 6-22, με την Φενέρ να πετυχαίνει δύο δίποντα και δύο βολές.

Ο Μιλουτίνοφ έγραψε το 47-58 στο 31' κι εκεί η Φενέρ άρχισε την αντεπίθεση. Εγινε ακόμα πιο πιεστική στην άμυνα και στο 33' μείωσε σε 54-60, γεγονός που ανάγκασε τον Σφαιρόπουλο να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Κάλινιτς έφερε τη διαφορά στους 4 (56-60), ο Ντατόμε με 2/2 έκανε το 58-60 και κάπως έτσι το σερί της Φενέρ έγινε 8-0 μέσα σε 3,5 λεπτά. Ο Μπογκντάνοβιτς έγραψε στο 36' το 61-60 και ο Ντατόμε το 64-60 αμέσως μετά. Με 1/2 βολές από τον Ούντο οι γηπεδούχοι έφτασαν το σερί στο 15-0 (65-60) στο 37'.
Ο Κώστας Παπανικλάου έδωσε σκορ μετά από 7 λεπτά για τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 65-62 με 2/2 βολές, αλλά η απάντηση ήρθε αμέσως από τον Μπογκντάνοβιτς (67-62). Ο Πρίντεζης με άλλες δύο βολές έκανε το 67-64 και στα τελευταία 21'' οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν φάουλ κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 13 (3), Λοτζέσκι 4 (1).