5/3/17

20η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Λαύριο 84-52

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Λαύριο με 84-52, σε ένα ματς που μέτρησε 53 ριμπάουντ, με τα 19 να είναι επιθετικά. MVP ο "μπόμπερ" (4/5τρ) Μάντζαρης (12π, 4ασ, 4ρ).
Για την 20η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket Legue, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Λαύριο με 84-52 και συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 19-1. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη (αποθεραπεία λόγω θλάσης) και Κώστα Παπανικολάου (μικρές ενοχλήσεις στα πλευρά). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον, χρησιμοποιώντας και τους 12 παίκτες του στην αναμέτρηση, ξεκουράζοντας τους Γιώργο Πρίντεζη και Κεμ Μπιρτς (πήραν 14 λεπτά), δίνοντας 13 λεπτά στον Πάτρικ Γιανγκ (2π, 10ρ).
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ύστερα από ένα κακό ματς στο Τελ Αβίβ, στο οποίο είχε 0/5 τρίποντα, στο ΣΕΦ επέστρεψε "καυτός". Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, μετρώντας 4/5 σουτ από την περιφέρεια. Παράλληλα, πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ στους συμπαίκτες του, σε 19 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το Λαύριο με τον Γκρέι να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, μείωσε στο 23' σε 44-38, βάζοντας προβληματισμούς στον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, μεγάλωσαν την πίεση τους στην άμυνα, έβαλαν σουτ από την περιφέρεια με τους Μάντζαρη και Παπαπέτρου, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 21-4 και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά κρίθηκε, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 65-42.
Ο αριθμός του αγώνα:
Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στους... αιθέρες, κάνοντας ό,τι ήθελε στο παιχνίδι πάνω από την στεφάνη. Οι Πειραιώτες τέλειωσαν το ματς μετρώντας 53 (!) ριμπάουντ, με τα 19 μάλιστα να είναι επιθετικά, σκοράροντας συχνά με δεύτερες προσπάθειες. Το Λαύριο μέτρησε 30, ενώ ο Πάτρικ Γιανγκ μάζεψε τα 10 από τα 53 των γηπεδούχων.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός μπήκε "ζεστός" στο παιχνίδι, έπαιξε καλή άμυνα, κυριάρχησε στα ριμπάουντκαι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας πόντους κυρίως από το low-post. Ο Μπιρτς "έγραψε" το 10-4 στο 4' ενώ στο 7' ο Γκριν με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έφερε την διαφορά στο +10 (16-6), με το 21-6 να είνα το σκορ του δεκαλέπτου.
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε από νωρίς ροτέισον, μοίραζε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τους Αθηναίου και Μιλουτίνοβ να ευστοχούν από μέση απόσταση (31-14, στο 13'). Οι Πειραιώτες συνέχισαν με πεντάδα τους Ουότερς, Αθηναίου, Παπαπέτρου, Αγραβάνη, Μιλουτίνοβ, με το Λαύριο να εκμεταλλεύεται ορισμένα λάθη των γηπεδούχων, αλλά οι πρωταθλητές συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, με το 44-29 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Γκριν με 8 πόντους.
Στην τρίτη περίοδο, οι Πειραιώτες εμφάνισαν σημάδια χαλάρωσης, το Λαύριο τα εκμεταλλεύθηκε και με μπροστάρη τον Γκρέι, ο οποίος έβαλε σουτ, μείωσε στο 23' σε 44-38. Στην συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πίεσε περισσότερο στην άμυνα, πήρα όλα τα ριμπάουντ, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλε σουτ από την περιφέρεια με τους Μάντζαρη και Παπαπέτρου, μέτρησε επί μέρους σκορ 21-4 σε 7 λεπτά, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 84-52.
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε το τελευταίο πεντάλεπτο στον Βασίλη Τολιόπουλο, οι Πειραιώτες έπαιξαν περισσότερο ελεύθερο μπάσκετ, έβαλαν σουτ και εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, με το 84-52 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 25-8, 44-29, 65-42, 84-52.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6, Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 12 (4τρ, 4ασ, 4ρ), Λοτζέσκι 10, Γιανγκ 2 (10ρ), Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 10 (2), Ουότερς 6, Αγραβάνης 9 (1), Αθηναίου 4, Μιλουτίνοβ 8 (5ρ)
Λαύριο (Σερέλης): Πούντερ 10 (1), Έβανς 12, Γκρέι 12 (3), Περράκης 4, Νίξον 4, Χάμιλτον 2, Τσίρος 1, Στεφανίδης, Αθανασούλας 2, Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 3, Γιαννακόπουλος.