18/3/17

22η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμλιάδας - ΑΕΚ 63-89

Χάρη στο ξέσπασμά της στο β' μισό της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα του Κοροίβου (89-63), επιστρέφοντας στις νίκες στη Stoiximan.gr Basket League.
Για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο, ο Κόροιβος έδειχνε ικανός να κάνει ζημιά στην ΑΕΚ. Μόλις όμως ο Ντούσαν Σάκοτα πήρε το "όπλο" του και βρήκε συμπαραστάτες τους γκαρντ της ομάδας του, η "Ένωση" ξέφυγε στο σκορ, για να φτάσει εν τέλει σε μια άνετη επικράτηση (89-63) για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.
Χωρίς τον Άντριγια Μιλουτίνοβιτς παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι, που πάντως χαμογελούν αφού η ήττα του Απόλλωνα Πατρών από τη Δόξα Λευκάδας, διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας που υπάρχει από τις δύο τελευταίες θέσεις της κατάταξης.
Ο MVP:
Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ο κορυφαίος της ΑΕΚ, αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα. Μέχρι το τέλος του γ' δεκαλέπτου, που η "Ένωση" είχε αρκετά προβλήματα απέναντι στον Κόροιβο, ο αρχηγός της ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για να τη διατηρήσει μπροστά στο σκορ. Εν τέλει, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους (με 4/4 δίπ., 2/5 τρίπ., 4/4 βολ.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 21'56'' συμμετοχής.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Από την στιγμή που προηγήθηκαν με 2/2 βολές του Μαρκέλ Σταρκς (50-49 στο 23'07'') και μέχρι το τέλος του γ' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις ένα δίποντο κι ένα ζευγάρι βολών, με αποτέλεσμα να χάσουν την επαφή τους με το σκορ. Κι έτσι το +1 (50-49) έγινε -14 (54-68) στο 30ο λεπτό.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η άμυνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε σημαντικά στο β' μέρος, με αποτέλεσμα σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να δεχθεί τους μισούς πόντους σε σχέση με το α' μισό (21). Κι αυτό έχει -και- στατιστική εξήγηση, αφού ο Κόροιβος είχε 15/27 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ και 5 λάθη στο α' μισό, ενώ μετά την επιστροφή από τη διακοπή του ημιχρόνου, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου είχαν 8/18 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ και 10 λάθη.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το α' μέρος είχε ως κύρια χαρακτηριστικά τις εναλλαγές στο σκορ, τις πολλές ισοπαλίες και το επιθετικό κρεσέντο των Ντούσαν Σάκοτα και Τόντρικ Γκότσερ. Οι δυο τους αποτέλεσαν το "Α" και το "Ω" της ομάδας τους, με αποτέλεσμα κανείς εκ των ΑΕΚ και Κοροίβου να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Αν δεν ήταν μάλιστα το σουτ τριών πόντων του Ρόκο Λένι Ούκιτς σχεδόν με την εκπνοή του α' μέρους, η "Ένωση" θα πήγαινε στα αποδυτήρια, ούσα πίσω στο σκορ.
Το +2 (42-44) της ανάπαυλας έδινε ένα μικρό ψυχολογικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που είχαν βέβαια 4/14 τρίποντα, με αποτέλεσμα να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Ντεβόντα Πόλαρντ πήρε την σκυτάλη για τον Κόροιβο στη γ' περίοδο, αλλά μόλις οι "κιτρινόμαυροι" πήραν μαζεμένους πόντους, όλα άλλαξαν.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ για τελευταία φορά στο 23'07'' (50-49) με τις 2/2 βολές του Μαρκέλ Σταρκς, αλλά έκτοτε υποχρεώθηκαν να ακολουθούν στο σκορ. Οι περιφερειακοί της ΑΕΚ βρήκαν ρυθμό, σκόραραν από την περιφέρεια και βοήθησαν σημαντικά στο να "χτιστεί" το +14 (54-68) του 30ου λεπτού. Προβάδισμα που ουδέποτε αμφισβητήθηκε, με τη διαφορά να μεγαλώνει μέχρι το τέλος του αγώνα, ο οποίος βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με +26 (89-63) για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό Superfoods.
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Σταρκς 8, Σανέ 3, ΜακΚλέλαν 9, Πόλαρντ 12, Γκότσερ 20 (2), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 4, Αποστολίδης, Μιχάλογλου 7 (1).
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (2), Βασιλειάδης, Ντίξον 11 (5/9 δίπ., 0/6 τρίπ.), Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), ΜακΓκραθ 9 (1), Ελονού 2, Χαριτόπουλος 1 (1/4 βολ.), Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 8 (2), Τσαλμπούρης 3 (1), Σάκοτα 18 (2).