11/3/17

21η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - Κόροιβος Αμαλιάδας 93-63

Αγκαλιά με την παραμονή είναι το Λαύριο DHI, το οποίο συνέτριψε τον Κόροιβο 93-63 και σημείωσε την ευρύτερη φετινή νίκη του στη Stoiximan.gr Basket League.
'Eπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες το Λαύριο μπορεί πια να αναπνέει ελεύθερα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετέτρεψε σε περίπατο το παιχνίδι με τον Κόροιβο, τον συνέτριψε 93-63 και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, κάνοντας ίσως το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στη Stoiximan.gr Basket League.
Το Λαύριο δεν απειλήθηκε ούτε στιγμή από τον Κόροιβο. Είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, προηγήθηκε με 22 πόντους διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, την ανέβασε μέχρι και τους 34 στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο τέλος ισοφάρισε την ευρύτερη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα (86-56 τα Τρίκαλα από την 3η αγωνιστική), κάνοντας παράλληλα και ρεκόρ ομάδας σε πόντους.
Ο MVP:
Το παιχνίδι ήταν τόσο εύκολο για το Λαύριο, που ουδείς παίκτης αγωνίστηκε πάνω από 24'12'' (Εβανς) και είχε έξι παίκτες με 11 έως 15 πόντους. Εάν πρέπει να ξεχωρίσουμε κάποιον, πάντως, αυτός ίσως να είναι ο Σον Εβανς, ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και είχε απολογισμό 15 πόντους, 7/11 σουτ και 9 ριμπάουντ.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Το Λαύριο έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα δύο καλάθια και αυτό το βοήθησε να αποκτήσει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 42 από τους 93 πόντους τους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 22 του Κόροιβου.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Το Λαύριο βρέθηκε ούτως ή άλλως σε καλύτερη μέρα. Ήταν όμως και η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, κάτι που ήταν εμφανές από το πρώτο ημίχρονο. Οι αναπληρωματικοί παίκτες του Λαυρίου σημείωσαν συνολικά 41 πόντους και είχαν 25 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο, έναν λιγότερο δηλαδή απ' όσους είχε όλος ο Κόροιβος.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ένα πεντάλεπτο διήρκεσε ο αγώνας στο Λαύριο. Όσο δηλαδή άντεξε ο Κόροιβος. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα τέσσερις φορές στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης και άλλες τόσες ήταν ισόπαλες, από εκεί και πέρα όμως υπήρχε μόνο μία στο γήπεδο και αυτή ήταν το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον Κόροιβο χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά και το επιμέρους 10-2 που έκαναν σε αυτό το χρονικό διάστημα αποδείχθηκε η αρχή του τέλους.
Το Λαύριο ξέφυγε με 18-11 στο 8', έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (22-13) και εν συνεχεία “λύθηκε” τελείως στην επίθεση. Στο 15' η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε για πρώτη φορά με περισσότερους από 20 πόντους διαφορά χάρις σε ένα επιμέρους 15-1 (38-17 στο 15') και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με +22 (48-26). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 33 πόντους (74-41 στο 28') και στο τέταρτο έφτασε ακόμα και στο +34 (87-53), με το Λαύριο να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63.
Λαύριο DHI (Σερέλης): Χάμιλτον 11, Εβανς 15 (9ρ.), Γκρέι 11, Στεφανίδης 2, Μπολντς 13, Πάντερ 15, Τσίρος, Αθανασούλας 11, Περράκης 2, Κακλαμανάκης 7, Νίξον 6 (8ασ.), Γιαννακόπουλος.
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11, Σταρκς 18 (5ασ., 6λ.), ΜακΚλέλαν 13, Σαχπατζίδης, Πόλαρντ 9 (10ρ.), Μιχάλογλου 1, Σανέ 3 (7ρ.), Χατζηνικόλας 5, Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης 3.