2/3/17

24η Aγωνιστική Euroleague : Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 71-82

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Γιαντ Ελιάου (71-82 την Μακάμπι), πλησίασε ακόμα περισσότερο την κορυφή και πλέον είναι αγκαλιά με το πλεονέκτημα στα playoffs.
Ο Ολυμπιακός παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ στο Τελ Αβίβ και έκανε άλλο ένα βήμα προς το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 19 πόντους διαφορά της Μακάμπι και εν τέλει επικράτησαν με το άνετο 71-82.

Ηταν η 17η νίκη του Ολυμπιακού στη φετινή EuroLeague, το 7ο διπλό και πλέον μετά την ήττα της Ρεάλ στην Πόλη από τη Γαλατά, έφτασαν σε απόσταση... βολής από την κορυφή. Πρίντεζης και Λοτζέσκι έβαλαν τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκριν πήρε τη σκυτάλη, Παπανικολάου και Γουότερς συνέχισαν και κάπως έτσι έγινε η δουλειά στο Γιαντ Ελιάου, παρότι απουσίαζε και πάλι ο Βασίλης Σπανούλης... Πλέον το πλεονέκτημα στα πλέι οφ δεν χάνεται και απομένει να μάθουμε τη θέση που θα πάρουν οι ερυθρόλευκοι στην κατάταξη της κανονικής περιόδου.
O MVP:
Ο Γιώργος Πρίντεζης έπαιξε μόλις 24 λεπτά, αλλά ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, όχι μόνο γιατί το γράφει η στατιστική, αλλά γιατί από τα χέρια του ξεκίνησαν όλα. Είχε 15 πόντους με 6/6 βολές, 3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2, είχε 25 στην αξιολόγηση ασίστ και πάνω απ' όλα ήταν ο ηγέτης των ερυθρολεύκων, σε ένα ακόμα ματς που απουσίαζε ο Βασίλης Σπανούλης.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Ματ Λοτζέσκι και ο Ερικ Γκριν κάλυψαν με το παραπάνω το κενό του Βασίλη Σπανούλη στην περιφέρεια. Ο Λοτζέσκι είχε 15 πόντους και 18 στην αξιολόγηση, ο Ερικ Γκριν είχε 16 πόντους κι επίσης 18 στην αξιολόγηση. Οι δυο τους ήταν εξαιρετικοί και κάθε φορά που ο Ολυμπιακός χρειάστηκε λύσεις από μακριά, ήταν εκεί για να τις δώσουν.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις της νίκης στο πρώτο ημίχρονο και αυτό το οφείλει εν πολλοίς στον Γιώργο Πρίντεζη και τον Ματ Λοτζέσκι. Ηταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, έβαλαν τους 21 από τους 31 πόντους των ερυθρολεύκων μέχρι το 16' και κάπως το παιχνίδι πήρε το δρόμο του. Οταν ήρθε και ο Γκριν να βοηθήσει στο σκοράρισμα και σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα, ήρθε η άνετη νίκη στο Τελ Αβίβ.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν όλα τα λεφτά στην εκκίνηση του αγώνα. Η μπάλα πέρασε πολλές φορές από τα χέρια του και ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς, παρά τα ξεσπάσματα της Μακάμπι. Σε συνδυασμό με την φοβερή άμυνα των ερυθρολεύκων και την είδοσο του Ματ Λοτζέσκι, ήρθε το 13-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.
Δια χειρός Ερικ Γκριν έγινε το 13-21 στο 11', αλλά οι κακές επιλογές και τα λάθη, επέτρεψαν στην Μακάμπι να επιστρέψει και να μειώσει σε 20-21 στο 14΄, με καλάθι του Οχαγιόν.
Εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Λοτζέσκι και με 5 συνεχόμενους έκανε αμέσως το 20-26, για να έρθει και ο Πρίντεζης και κάπως έτσι να γίνει το 21-31 στο 16'. Πρίντεζης και Λοτζέσκι είχαν μαζί τους 21 από τους 31 πόντους του Ολυμπιακού και οδηγούσαν εκ τους ασφαλούς την ομάδα τους, με τον Γκριν να παίρνει τη σκυτάλη στο τέλος του ημιχρόνου και να γράφει το 32-40 με απίστευτο καλάθι στην εκπνοή.
Ο Γκριν είχε πάρει φόρα και στο 24' έκανε το 39-49 σκοράροντας με κάθε τρόπο, ενώ η διαγορά έφτασε στους 11 (41-52) αμέσως μετά, με τρίποντο από τον Κώστα Παπανικολάου. Η άμυνα για σεμινάριο κρατούσε τον Ολυμπιακό ακόμα κι όταν η επίθεση δεν λειτουργούσε και οι ερυθρόλευκοι αύξαναν συνεχώς την απόσταση από την Μακάμπι. Το 43-58 ήρθε στο 29', για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 45-58.
Ο Κώστας Παπανικολάου το πήρε προσωπικά και έτσι ήρθε το 49-64 στο 32' και με 2/2 τρίποντα του Γουότερς έγινε το 52-70 ακριβώς ένα λεπτό μετά... Η διαφορά έφτασε και στους 19 (55-74), η Μακάμπι προσπάθησε να σώσει το γόητρό της, μείωσε σε 71-79 μόλις 1:20 πριν από το τέλος. Ο Ολυμπιακός όμως δεν ανησύχησε και έφτασε στην επικράτηση με 71-82.
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-40, 45-58, 71-82.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 11 (1), Σίλεϊ 9, Μέκελ 12 (2), Πνίνι 3 (1), Σέγκεβ, Οχαγιόν 11, Λάντεσμπεργκ 17 (1), Άιβερσον 8.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (1τριπ, 3ριμπ, 2ασ, 2κλεψ), Μπιρτς 6 (6ριμπ), Παπαπέτρου 2 (6ριμπ), Γουότερς 14 (2τριπ, 1ασ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2 (6ριμπ), Πρίντεζης 15 (1τριπ, 5ριμπ, 2ασ), Παπανικολάου 11 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15 (2τριπ, 4ασ).