1/4/17

24η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Ρέθυμνο 67-78

Το Ρέθυμνο νίκησε με 67-78 μέσα στην Αμαλιάδα, εξασφάλισε τη συμμετοχή στα πλέι οφ της Stoiximan.gr Bakset League, τη στιγμή που ο Κόροιβος έχασε την ευκαιρία να παραμείνει στην κατηγορία.
Το Ρέθυμνο πέρασε από την Αμαλιάδα και έβαλε σε περιπέτειες τον Κόροιβο. Οι Κρητικοί κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τη νίκη με 67-78 και εξασφάλισαν τη συμμετοχή στα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League, την ίδια στιγμή που η ομάδα της Αμαλιάδας έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την παραμονή της και πλέον κινδυνεύει με υποβιβασμό.
MVP
Ο Γκάρι Τάλτον ανέλαβε δράση στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους της μεγάλης νίκης του Ρεθύμνου. Πέτυχε 15 πόντους με 2/2 βολές, 2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, έδωσε 3 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ και το κυριότερο απ' όλα έβαλε δύο τρίποντα που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων στο τέταρτο δεκάλεπτο.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:
Ο Τάλτον με 2/2 τρίποντα έκανε το 57-63 υπέρ του Ρεθύμνου στο 34' και σε εκείνο το σημείο, ο Κόροιβος φάνηκε ότι δεν είχε ούτε ψυχικές, ούτε σωματικές δυνάμεις για να επιστρέψει. Ο Αμερικανός ουσιαστικά πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έβαλε σε θέση οδηγού ως το τέλος τους φιλοξενούμενους.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Κόροιβος δεν είχε λύσεις από μακριά, πέτυχε μόλις 5 στα 21 τρίποντα κι αυτός ήταν ένα από τους λόγους που έχασε. Συνολικά δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, έκανε και 17 λάθη και πλέον μπήκε σε περιπέτειες.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Κόροιβος προηγήθηκε με 16-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γκότσερ να κάνει τη διαφορά και να οδηγεί την ομάδα του. Το Ρέθυμνο είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα και δεν μπορούσε να ακολουθήσει κι αυτό κράτησε μέχρι το 17', όταν ο Κόροιβος έκανε το 29-24. Ο Μακ Κλέλαν έκανε καλή δουλειά για τους γηπεδούχους, όμως όταν ο Σάφτεναρ ήρθε να δώσει βοήθεια στον Φίτσπατρικ, οι Κρητικοί επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 34-34 στο ημίχρονο.
Ο Κόροιβος έκανε το 41-36 στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά από εκείνη τη στιγμή και μετά το Ρέθυμνο ανέβασε στροφές και με το δίδυμο Αρνολντ - Φιτσπάτρικ να έχει και τη συμπαράσταση των υπολοίπων, πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Πέρασε μπροστά με 49-53 στο 29', για να ολοκληρωθεί η περίοδος με το σκορ στο 52-55.
Το Ρέθυμνο βρέθηκε στο +6 στο 33 (57-63) με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τάλτον, ενώ ο Σάφτεναρ και ο Γιαννόπουλος έγραψαν το 57-67 αμέσως μετά. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα και έφτασαν άνετη στην επικράτηση με 65-78.
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Γκότσερ 16 (3 τρίπ., 8 ριμπ.), Σταρκς 12, Σανέ 5, ΜακΚλέλαν 18 (2), Πόλαρντ 10, Μιλουτίνοβιτς 3, Μιχάλογλου 2, Σπυριδωνίδης.
ΡΕΘΥΜΝΟ: Κώττας 3, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτσπάτρικ 13 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Λέμον 10 (7 ασ.), Ραζής, Σάφτενααρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10 (1).