3/6/17

Θέσεις 3-4 Α1 : ΑΕΚ - Άρης 71-60 (3-0).

Η ΑΕΚ "σκούπισε" τον Άρη στο ΟΑΚΑ (71-60), διατηρώντας τα κεκτημένα στη Stoiximan.gr Basket League, ήτοι την τρίτη θέση της κατάταξης.
Σε ένα ακόμη παιχνίδι απουσιών και προβλημάτων, στους μικρούς τελικούς της Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη στο ΟΑΚΑ (71-60), τερματίζοντας στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος για δεύτερη διαδοχική χρονιά.
Η Ένωση "σκούπισε" την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος κάθισε πιθανότατα για τελευταία φορά στον πάγκο των φιλοξενούμενων, αφού είναι ελάχιστες οι πιθανότητες παραμονής του στην ομάδα για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.
Ο MVP:
Ο τίτλος θα μπορούσε να "σπάσει" ανάμεσα στους Τσινεμέλου Ελόνου και Μάικλ Ντίξον, με τον δεύτερο να έχει το "κάτι παραπάνω" στη διάρκεια της αναμέτρησης, ως ο παίκτης που βοήθησε την ΑΕΚ να "πατήσει το γκάζι" για να ξεφύγει στο σκορ στο β' δεκάλεπτο. Ο γκαρντ των γηπεδούχων ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (με 3/10 δίπ., 3/6 τρίπ., 4/4 βολ.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 32'52'' συμμετοχής.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ήταν ξεκάθαρο πως δεδομένων των προβλημάτων του Άρη και της λειψανδρίας, ο χρόνος θα κυλούσε υπέρ της ΑΕΚ. Όπως κι έγινε, αφού σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν την ενέργεια και τις επιθετικές επιλογές για να ανακάμψουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, κι ενώ βρίσκονταν σταθερά πίσω στο σκορ.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Οι δύο ομάδες επέμειναν στο περιφερειακό σουτ, αλλά δεν δικαιώθηκαν. Η ΑΕΚ είχε 8/30 (26%) και ο Άρης μόλις 4/20 (20%) πίσω από την γραμμή των 6μ75.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Άρης ξεκίνησε με μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια το παιχνίδι, έχοντας ως "πρώτο βιολί" τον Βασίλη Καββαδά. Η διαφορά έφτασε μάλιστα στο +7 (7-14) για τους φιλοξενούμενους στα μισά της α' περιόδου, ένα προβάδισμα που πάντως περιορίστηκε άμεσα. Αρχικά, χάρη στην δράση του Τσινεμέλου Ελόνου κοντά στο καλάθι, κι εν συνεχεία λόγω των συνεχόμενων πόντων του Μάικλ Ντίξον.
Οι δυο τους κυριάρχησαν σε "βαμμένο" και περιφέρεια, με τον ρυθμό του αγώνα να ανεβαίνει σταδιακά, στοιχείο που ευνοούσε την ΑΕΚ. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πήγε στα αποδυτήρια, ούσα μπροστά στο σκορ με +5 (42-37), προβάδισμα που θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, εφόσον οι παίκτες της ήταν πιο προσεκτικοί στο πίσω μέρος του παρκέ στο τελευταίο λεπτό.
Όπως και να έχει βέβαια, η ουσία ήταν πως το νερό είχε αρχίσει να μπαίνει στο αυλάκι. Κι από την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, όλα γίνονταν πιο απλά για την ΑΕΚ. Ο Μπραντ Νιούλεϊ αποτέλεσε το alter ego του Μάικλ Ντίξον στα γκαρντ, αποτελώντας μια έξτρα επιθετική λύση για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία σταδιακά "άνοιγε" το προβάδισμά της.
Έφτασε μάλιστα στο +17 (69-52) στο 37ο λεπτό, την ώρα που οι δύο προπονητές είχαν περάσει στο παρκέ την επόμενη γενιά παικτών που έχουν στο ρόστερ τους, ήτοι τους Δημήτρη Μωραΐτη (1999), Διονύση Σκουλίδα (1997), Βασίλη Χρηστίδη (1998) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (1999).
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Νιούλεϊ 87 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8 (7 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/11 σουτ), ΜακΓκραθ (0/5 σουτ), Ελόνου 13 (6/7 δίπ., 9 ριμπ.), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (6/16 σουτ), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2/8 τρίπ.), Καββαδάς 11 (5 ριμπ.), Μούρτος 7 (3/10 σουτ, 10 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4.