4/8/17

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς αγώνων του 3ου προκριματικού του Europa League!

ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού εξασφάλισαν "εισιτήριο" για τα πλέι οφ του Europa League. Ο Ερυθρός Αστέρας απέκλεισε τη Σπάρτα του Αντρέα Στραματσόνι.

H AΕΚ Λάρνακας ολοκλήρωσε το έργο της απέναντι στην Ντινάμο Μινσκ και με το 1-1θα δει και το δικό της όνομα στην κληρωτίδα της Παρασκευής για τα πλέι οφ του Europa League. Με τη νίκη 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στις αποσκευές της, η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, όμως έμεινε να κυνηγά στο σκορ στο 47', λόγω του εύστοχου πέναλτι από τον Άντον Σαρόκα. Η αποβολή του Αρτέμ Μπίκοβ στο 85' βοήθησε τους φιλοξενούμενους, που εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους στις καθυστερήσεις και ισοφάρισαν με τον Ακοράν.
Ο Απόλλων Λεμεσού είχε πιο δύσκολο έργο απέναντι στην Αμπερντίν, αφού είχε ηττηθεί 1-0 στη Σκοτία, ωστόσο έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-0, παίρνοντας με τη σειρά του το "εισιτήριο" της πρόκρισης από τον 3ο προκριματικό γύρο. Ο πρώην επιθετικός του Πανιωνίου, Αντρέ Σκέμπρι, συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς για τη νέα ομάδα του, αφού μετά από τα δύο γκολ στα δύο παιχνίδια του προηγούμενου γύρου, άνοιξε το σκορ στο "Γιώργος Καραπατάκης" στο 17ο λεπτό. Η ισοφάριση του σκορ δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή, η οποία συνέχισε να πιέζει και οι κόποι της δικαιώθηκαν τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου, όταν ένα λεπτό μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Αργεντινός Εμίλιο Σελάγια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Η επένδυση της Σπάρτα με τις πιο ακριβές μεταγραφές στην ιστορία της δεν είχαν αντίκρισμα. Η τσεχική ομάδα, με τον Αντρέα Στραματσόνι στον πάγκο και τον Λεωνίδα Βόκολο σε ρόλο αθλητικού διευθυντή, γνώρισε δεύτερη ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, με 1-0 μέσα στην Πράγα αυτήν τη φορά, με συνέπεια να μείνει πρόωρα εκτός ευρωπαϊκή διοργανώσεων. Ο Ρίτσμοντ Μποάκιε σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 19', έχοντας σκοράρει και στο 2-0 του Βελιγραδίου.
Η Μίλαν έκανε το καθήκον της και έφτασε σε δεύτερη νίκη επί της Κραϊόβα, με 2-0 αυτήν τη φορά. Ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα στο 9' εξαφάνισε κάθε ίχνος άγχους για την πρόκριση μετά από το 1-0 της Ρουμανίας και ο 19χρονος Ιταλός Πάτρικ Κουτρόνε, που μετά από τα φιλικά άρχισε βασικός και στο δεύτερο επίσημο ματς των "ροσονέρι", έκανε το 2-0 στο 51'.
Η Έβερτον έπαιξε με τη "φωτιά", ωστόσο ένα γκολ του Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν στο 80ό λεπτό της έδωσε τη νίκη με 1-0, ίδιο σκορ με τον αγώνα απέναντι στη Ρουζόμπεροκ στο "Γκούντισον Παρκ". Στη Μαρσέιγ έφτασε το 0-0 στην έδρα της Οστάνδης, αφού είχε επικρατήσει με 4-2 στο Βέλγιο.
Η Ζενίτ δεν κατάφερε να... αυτοκτονήσει, αφού παρά την ήττα της με 1-0 μέσα στην Αγία Πετρούπολη από την Μπνέι Γεχούντα, προκρίθηκε χάρη στη νίκη της με 2-0 στο Ισραήλ. Αντιθέτως, η έκπληξη της Όσιγεκ ολοκληρώθηκε, αφού νίκησε για δεύτερη φορά την Αϊντχόφεν με 1-0 και την άφησε εκτός Ευρώπης από τον Αύγουστο.
Η Γερμανία έχασε κι αυτήν μία εκπρόσωπό της, τη Φράιμπουργκ, η οποία ηττήθηκε 0-2 από την Ντομζάλε εκτός έδρας και η νίκη της με 1-0 εντός έδρας δεν ήταν αρκετή. Η Φενέρμπαχτσεαναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Στουρμ Γκρατς του Μπάμπη Λυκογιάννη (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) στο "Σουκρού Σαράτσογλου" και σε συνδυασμό με τη νίκη 2-1 στην Αυστρία, προχώρησε στα πλέι οφ.
Οι ρεβάνς του 3ου προκριματικού:

Τετάρτη
Σιόν (Ελβετία) - Σούντουβα (Λιθουανία) 1-1 (55' Κονατέ / 80' Βεζεβίτσιους) [0-3]
ΑΕΛ (Κύπρος) - Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) 1-2 (61' Αλνταΐρ / 34' πέν. Χόλτσχαουζερ, 90' Πίρες) [0-0]

Πέμπτη
Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 1-1 (47' πέν. Σαρόκα / 90+3' Ακοράν) [0-2]
Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) - Τρακάι (Λιθουανία) 3-0 (29' Ιμπραΐμι, 42', 88' Χασανί) [1-2]
Οντ Γκρένλαντ (Νορβηγία) - Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-0 [1-2]
Γκαμπαλά (Αζερμπαϊτζάν) - Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 1-2 (51' αυτ. Μολέντο / 63' Λουντ, 66' Καμπέσας) [0-1]
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Αμπερντίν (Σκωτία) 2-0 (17' Σκέμπρι, 87' Σελάγια) [1-2]
Βιντεότον (Ουγγαρία) - Μπορντό (Γαλλία) 1-0 (45+5' Στοπίρα) [1-2]
Ολεκσαντρίγια (Ουκρανία) - Άστρα (Ρουμανία) 1-0 (43' πέν. Ζαποροζάν) [0-0]
Ζενίτ (Ρωσία) - Mπνέι Γεχούντα (Ισραήλ) 0-1 (67' Μπουζάγκλο) [2-0]
Σπάρτα (Τσεχία) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 0-1 (19' Μποάκιε) [0-2]
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 1-1 (32' Ντιράρ / 66' Χούσπεκ) [2-1]
Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) - Έστερσουντ (Σουηδία) 1-2 (53' Μπενσί / 59' Σόμι, 66' Πέτερσον) [0-1]
Λίνγκμπι (Δανία) - Κρασνοντάρ (Ρωσία) 1-3 (28' Γένσεν / 9', 22' Περέιρα, 89' πέν. Μαμάεβ) [1-2]
ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Ολίμπικ (Ουκρανία) 2-0 (24' Μακ, 45+1' Τσίμιροτ) [1-1]
Σκεντερμπέου (Αλβανία) - Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) 4-2 πέν., 2-1 κ.α. (55' πέν. Λίλαϊ, 83' Πλάκου / 18' Γιάνος) [1-2]
Μαρίτιμο (Πορτογαλία) - Mπότεφ Πλόβντιφ (Βουλγαρία) 2-0 (34' πέν. Πίνιο, 49' Βαλέντε) [0-0]
Λεχ Πόζναν (Πολωνία) - Ουτρέχτη (Ολλανδία) 2-2 (26', 90+4' Γκίτκιερ / 1' Κερκ, 89' Ντέσερς) [0-0]
Μίντιλαντ (Δανία) - Άρκα (Πολωνία) 2-1 (78' αυτ. Σόχα, 90+3' Σέρλοτ / 59' Σολντέτσκι) [2-3]
Χάιντουκ (Κροατία) - Μπρόντμπι (Δανία) 2-0 (59', 63' Έρτσεγκ) [0-0]
Άλταχ (Αυστρία) - Γάνδη (Βέλγιο) 3-1 (11' Νγκαμαλέου, 76' Νουτς, 88' Ντόμπρας / 44' πέν. Μιλίτσεβιτς) [1-1]
Μίλαν (Ιταλία) - Κραϊόβα (Ρουμανία) 2-0 (9' Μποναβεντούρα, 51' Κουτρόνε) [1-0]
Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) - Έβερτον (Αγγλία) 0-1 (80' Κάλβερτ Λιούιν) [0-1]
Οστάνδη (Βέλγιο) - Μαρσέιγ (Γαλλία) 0-0 [2-4]
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) - Ντινάμο Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 3-0 (24', 29' Γκαρθία, 86' Αντούριθ) [1-1]
Όσιεκ (Κροατία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 1-0 (25' Μπότσκαϊ) [1-0]
Πανιώνιος (Ελλάδα) - Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ) 0-1 (79' αυτ. Κόρμπος) [0-1]
Ντομζάλε (Σλοβενία) - Φράιμπουργκ (Γερμανία) 2-0 (50' πέν. Ίμπριτσιτς, 59' Μπίζιακ) [0-1]
Μπράγκα (Πορτογαλία) - ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) 2-1 παρ. (74' Ρούι Φόντε, 121' Ραούλ Σίλβα / 13' Ομπάσι) [1-1]