13/8/18

Supercopa de España 2018 : Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 1-2

Αποτέλεσμα εικόνας για Supercopa de España 2018
Σε αγώνα που διεξήχθη στο Μαρόκο, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Supercopa de España με νίκη με 2-1 μετά από ανατροπή.Ο Ουσμάν Ντεμπελέ το νικητήριο γκολ των Καταλανών.
Για πρώτη φορά στην ιστορία διεξήχθη σε μονό αγώνα, για πρώτη φορά στην ιστορία εκτός Ισπανίας, για πρώτη φορά στην ιστορία με VAR. αλλά για 13η βρήκε νικήτρια την Μπαρτσελόνα. Το Supercopa de España επέστρεψε στη... συνήθη κάτοχό του, η οποία νίκησε με 2-1 τη Σεβίλλη στην Ταγγέρη του Μαρόκου, ανοίγοντας με αυτόν τον τρόπο τη σεζόν στην Ισπανία.
Ο Πάμπλο Ματσίν προτίμησε μία συντηρητική προσέγγιση του αγώνα, ωστόσο όταν βρήκαν την ευκαιρία οι παίκτες του με τον Πάμπλο Σαράμπια στο 9', άνοιξαν το σκορ με πλασέ εντός περιοχής. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό στα επόμενα λεπτά, αφού η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μία κεφαλιά του Γάλλου πρώην στόπερ της Σεβίλλης, Κλεμάν Λενγκλέ, κι ένα σουτ του συμπατριώτη του Ουσμάν Ντεμπελέ θα ήταν οι καλύτερες στιγμές των Καταλανών, αν δεν υπήρχε ο Λουίς Σουάρες, που αρχίζει τη σεζόν όπως τελείωσε την προηγούμενη, με χαμένο τετ α τετ.
Στο 42', πάντως, οι "μπλαουγκράνα" βρήκαν το πολυπόθητο γκολ. Ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε δύο φορές το δοκάρι και μία το σώμα του Τόμας Βάτσλικ και στο ριμπάουντ, ο Ζεράρ Πικέ ισοφάρισε σε 1-1. Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ανήκει στον Λουίς Μουριέλ, που από κοντά είδε τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν να του λέει "όχι".
Ο Ερνέστο Βαλβέρδε άρχισε τη σεζόν με αλλαγή (Ίβαν Ράκιτιτς αντί του Ραφίνια), ενώ λίγο αργότερα έβγαλε και τον Αρτούρ που έκανε θετικό ντεμπούτο κι έβαλε τον Φιλίπε Κοουτίνιο. Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή, πάντως, με τον Φράνκο Βάσκες να έχει κεφαλιά στο δοκάρι στο 60'. Ο Ντεμπελέ έχασε μία μεγάλη στιγμή λίγο αργότερα και στο τελευταίο 20λεπτο η Μπαρτσελόνα άρχισε να πιέζει ασφυκτικά.
Το γκολ ήρθε από ένα διαγώνιο σουτ του Γάλλου εξτρέμ στο 80', όμως καθησύχασε επικίνδυνα τους Καταλανούς. Στις καθυστερήσεις, ένα λάθος στην άμυνα βρήκε τους δύο... πρώην, τον Αλέις Βιδάλ και τον Λενγκλέ να μονομαχούν στην περιοχή μετά από λάθος, με τον Ισπανό νικητή και τον Τερ Στέγκεν να τον ανατρέπει στη συνέχεια. Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ που ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Γερμανό τερματοφύλακα, που κράτησε το 2-1 για την ομάδα του.
Ο Μέσι σήκωσε το πρώτο τρόπαιό του ως αρχηγός και έφτασε τα 32 στην καριέρα του στην Μπαρτσελόνα, ξεπερνώντας τον Αντρές Ινιέστα στην κορυφή της λίστας του συλλόγου.
ΣΕΒΙΛΛΗ (3-4-3): Βάτσλικ, Μερκάντο (85' Μπέν Γεντέρ), Κιερ, Γκόμεθ, Νάβας, Μέσα, Μπανέγα, Εσκουδέρο, Βάσκες, Μουριέλ (60' Σίλβα), Σαράμπια (71' Βιδάλ)
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (4-4-2): Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντεμπελέ (86' Βιδάλ), Μπουσκέτς, Αρτούρ (53' Κοουτίνιο), Ραφίνια (46' Ράκιτιτς), Σουάρες, Μέσι