9/12/19

10η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός - Ήφαιστος Λήμνου 87-74

Η έλλειψη ενέργειας ήταν εμφανής για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο παιχνίδι με τον Ήφαιστο, η νίκη όμως ήρθε έτσι κι αλλιώς.
Tο 10/10 στην ΕΚΟ Basket League έκανε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος πάντως μόνο εύκολα δεν πέρασε απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου. Οι πράσινοι πήραν τη νίκη (87-74), δείχνοντας όμως πως είχαν... άδειο ντεπόζιτο μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά και νευρικότητα, η οποία αποτυπώθηκε στα είκοσι (20) λάθη που έκαναν οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο. Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Γιώργος Παπαγιάννης (για προληπτικούς λόγους), ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.
Από την άλλη, οι νησιώτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν εξαιρετική παρουσία (παρά τα 9/33 τρίποντα), δεν άφησαν σε... ησυχία τους πράσινους και έδειξαν έτοιμοι εν όψει του κομβικού -για αυτούς- αγώνα που ακολουθεί απέναντι στον Κολοσσό.
Ο MVP:
Ο Γουέσλι Τζόνσον αντιμετώπισε τον αγώνα σαν να επρόκειτο για μονομαχία της EuroLeague. Με διάθεση στην άμυνα, αυτοπεποίθηση στην επίθεση και σιγουριά στο παιχνίδι του. Στα 37'36'' που βρέθηκε στο παρκέ (περισσότερα από κάθε άλλον), είχε 11 πόντους με 1/1 δίποντο και 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 5 κλεψίματα και 1 τάπα.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Προ τριών ημερών, στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, οι πράσινοι έκαναν μόλις πέντε (5) λάθη σε έναν αγώνα με αυξημένη πίεση, ένταση και συν πέντε λεπτά -αυτά της παράτασης. Απόψε, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν ήταν εξίσου προσεκτικοί, με αποτέλεσμα να κάνουν είκοσι (20) λάθη απέναντι στον Ήφαιστο. Όσον αφορά στους φιλοξενούμενους, η τριάδα των Μάρκους Γκίλμπερτ - Κλιφ Χάμοντς - Μάριο Λιτλ τελείωσε με 1/17 από την περιφέρεια.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει μικρό προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να πατήσει το γκάζι λόγω των πολλών λαθών και της αστοχίας στα δίποντα. Ο ΝτεΣον Τόμας με τον Γουέσλι Τζόνσον ήταν αυτή που έκαναν τη διαφορά μέχρι το +8 (31-23) του 12ου λεπτού, από εκεί και πέρα όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν.
Με συνεχόμενες καλές άμυνες και όπλο την ευστοχία από μακριά και την δράση του Σον Έβανς (19 πόντοι στο ημίχρονο με 6/7 δίποντα και 7/9 βολές), ο Ήφαιστος όχι μόνο περιόρισε την κυριαρχία του τριφυλλιού, αλλά έφτασε στο σημείο να απειλεί ευθέως. Χάρη σε έμμεσο τρίποντο του βασικού σέντερ του, βρέθηκε μάλιστα μπροστά (40-41) με 2'15'' για το τέλος του πρώτου μέρους. Αυτός που πάντως είχε το προβάδισμα στην ανάπαυλα ήταν ο Παναθηναϊκός (47-44), χάρη στα 7/14 τρίποντα.
Ένα μικρό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη βοήθεια του Γουέσλι Τζόνσον στην άμυνα και την δράση του ΝτεΣον Τόμας (στη ρακέτα) και του  Ταϊρίς Ράις (στην περιφέρεια), έφερε το τριφύλλι σε θέση να ξεφύγει. Το +9 του 30ου λεπτού έγινε +15 (72-57) μέσα σε 58'' για τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο, τους οποίους βέβαια δεν άφησαν σε (απόλυτη) ησυχία οι φιλοξενούμενοι. Κυρίως γιατί ο Βλαντ Μολντοβεάνου έκανε σπουδαία εμφάνιση, με τρία τρίποντα στο δεκάλεπτο, για να διατηρήσει τη διαφορά σε... φυσιολογικά επίπεδα μέχρι το φινάλε.
Εν τέλει, το τριφύλλι πήρε τη νίκη (87-74) σε ένα παιχνίδι όπου η... είδηση προκύπτει από το γεγονός πως δεν πέτυχε κατοστάρα. Για τρίτη μόλις φορά μετά από δέκα αγώνες στην ΕΚΟ Basket League, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων, κάτι που αν μη τι άλλο μπορεί να θεωρηθεί ως μια μικρή νίκη για τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος - Τσώνος - Ταρενίδης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 16 (4/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα), Φρεντέτ 9 (1), Καλάθης 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μήτογλου 6 (6 ριμπάουντ), Ράις 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 2, Παπαδάκης, Γουάιλι 4, Μπεντίλ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Έβανς 21 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σμιθ 11 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 4, Γκίλμπερτ 3 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάμοντς (0/6 σουτ), Μολντοβεάνου 16 (5/7 τρίποντα), Σταμάτης 3 (1), Πελεκάνος 3 (1), Διαμαντάκος 1, Χαριτόπουλος, Μούρτος 6, Λιτλ 6 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).
Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 19/41 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 16/24 βολές, 44 ριμπάουντ (32+12), 19 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες.
Ομαδικά στατιστικά - Ήφαιστος Λήμνου: 16/33 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 15/21 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 16 ασίστ, 20 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται εκτός έδρας από το Περιστέρι (15/12, 19:00), ενώ ο Ήφαιστος Λήμνου υποδέχεται τον Κολοσσό (14/12, 15:30) στο "Νίκος Σαμαράς".