27/12/19

16η Aγωνιστική Euroleague: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 90-80

Πάλεψε όσο μπορούσε χωρίς τον κορυφαίο του παίκτη (Μιλουτίνοβ), όμως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διεκδικήσει και τη νίκη στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα και έπεσε στο 6-10 η ομάδα του Πειραιά.
Δεν ήταν το ματς που είχε κυκλώσει στο πρόγραμμά του, πήγε με ακόμα λιγότερο άγχος στη Βαρκελώνη από τη στιγμή που έμαθε ότι δεν θα έχει τον Νίκολα Μιλουτίνοβ στη δωδεκαδα του, πάλεψε, έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, στο τέλος της βραδιάς όμως ο Ολυμπιακός γνώρισε μια φυσιολογική ήττα (90-80) από τη Μπαρτσελόνα που έμεινε στην κορυφή της κατάταξης της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 με ρεκόρ 13-3.
Στο 6-10 πλέον η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, που είχε καλές περιόδους, έπαιξε με ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση, κέρδισε παίκτες, αλλά δεν είχε ούτε την ποιότητα, ούτε το βάθος των γηπεδούχων και κοιτάζει το εντός έδρας ματς της επόμενης Πέμπτης (2/1) με τη Φενέρμπαχτσε. Εκεί θα προσπαθήσει ο Βασίλης Σπανούλης να... ξεμπερδεύει με την πρώτη θέση στη λίστα των σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης. Ο Kill-Bill χρειαζόταν 12 πόντους για να προσπεράσει τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στο σπίτι του, έμεινε στους δύο και συνεχίζει να ψάχνει ακόμη δέκα.
Σπουδαίος για ακόμα μία φορά ο μάλλον πολυτιμότερος παίκτης της φετινής διοργάνωσης, Νίκολα Μίροτιτς, πολύ αποτελεσματικός ο Κάιλ Κούριτς, αποβλήθηκε με δύο back-to-back τεχνικές ποινές στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σβέτισλαβ Πέσιτς. Παπανικολάου και Ρούμπιτ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό, πολλοί προσπάθησαν, χωρίς τον Μιλουτίνοβ όμως η δουλειά τους ήταν πολύ δύσκολη ακόμη και για να είναι για σαράντα λεπτά ανταγωνιστικοί.
Ο MVP
Νίκολα Μίροτιτς, ο MVP της EuroLeague 2019/20 στο πρώτο μισό της. Τρομερός και απέναντι στον Ολυμπιακό, είχε double-double από το ημίχρονο (11/10) και τελείωσε τον αγώνα με μια τρομερή στατιστική: 21 πόντους από 6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 15 ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ, πέντε κερδισμένα φάουλ και 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ίσως είναι ο κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης, ακόμη κι αν δεν είναι, μιλάμε για έναν φόργουορντ που άφησε το ΝΒΑ στην πιο παραγωγική του ηλικία και προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχει αντίπαλο.
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ:
Με εννέα πόντους και επτά ριμπάουντ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Νίκολα Μίροτιτς, την ώρα που τόσο η Μπάρτσα όσο και ο Ολυμπιακός είχαν από έξι λάθη! Ένα έκαναν οι Πειραιώτες στη δεύτερη περίοδο, στην οποία σκόραραν 27 πόντους, με 6/21 τρίποντα έκλεισαν τον αγώνα και αν αφαιρέσει κάποιος τον Παπανικολάου που είχε 4/7, οι υπόλοιποι είχαν 2/14. Την ίδια ώρα, οι Καταλανοί είχαν 15/15 βολές.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη, Ριντ ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός. Η Μπαρτσελόνα ήταν αρκετά έως υπερβολικά απρόσεκτη στα τελειώματά της, πολύ γρήγορα όμως βρήκε ισορροπία στην επίθεση για να χτίσει γρήγορα προβάδισμα δέκα πόντων (16-6 στο 7') και να το κρατήσει σχετικά εύκολα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (20-12) στην οποία κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ ο Νίκολα Μίροτιτς (9π./7ριμπ.).
Με τη δεύτερη πεντάδα, με τον Βεζένκοβ να κανει σπουδαία δουλειά στο σκοραρισμα, με την άμυνα να λειτουργεί άψογα στον Ντέιβις και με τον Παπανικολάου να βρίσκεται παντού, οι Πειραιώτες ξέσπασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σκόραραν 20 πόντους σε έξι λεπτά (!) για το 29-32 από το φαντασμαγορικό κάρφωμα του "Παπ" στον αιφνιδιασμό, είχαν τον Ρότσεστι στο ρόλο του κουμανταδόρου, πήραν σημαντικές βοήθειες από τον Ρούμπιτ και κερδισαν τις εντυπώσεις μέχρι το 40-39 του ημιχρόνου την ώρα που το κοινό τα είχε -αδίκως- με τους διαιτητές του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε τέσσερα λάθη σε τρία λεπτά, είδε τον Μίροτιτς να μην έχει αντίπαλο, βρέθηκε στο -11 από τρίποντο του Χάνγκα (54-43 στο 24') και στο -13 στην επόμενη φάση. Με τη Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί, ο Πέσιτς άνοιξε "βεντέτα" με τους διαιτητές, δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές, αποβλήθηκε και έδωσε ένα μικρό 0-4 στους Πειραιώτες, που πάντως δεν το εκμεταλλεύθηκαν παρά το γεγονός ότι η εικόνα τους ήταν αρκετά καλή στην επίθεση.
Το 69-58 του 30' έμοιαζε μικρό, ήταν όμως πολύ μεγάλο γι' αυτή τη βραδιά, απέναντι σε αυτή την ομάδα. Κι αυτό αποδείχθηκε πολύ γρήγορα, καθώς οι Καταλανοί πήγαν στο +20 (80-60) με άνεση στα μέσα της τέταρτης περιόδου και δεν κοίταξαν ποτέ ξανα προς τα πίσω. Πήραν την 13η φετινής τους νίκη, έμειναν στην κορυφή μαζί με την Αναντολού Εφές και τη Ρεάλ Μαδρίτης και θα συνεχίσουν να παλεύουν για την πρώτη θέση περιμένοντας τους τραυματίες τους να επιστρέψουν ο ένας μετά από τον άλλο. Ο Βίκτορ Κλαβέρ ήταν στη δωδεκάδα το βράδυ της Παρασκευής, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πατέρνικο, Τραβίτσκι.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6 (3 ριμπάουντ), Ρίμπας, Χάνγκα 14 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιτς, Οριόλα, Αμπρίνες 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χίγκινς 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κούριτς 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μίροτιτς 21 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τόμιτς 6 (4 ριμπάουντ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Πολ (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 2 (1/4 σουτ), Τσέρι 6 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 6 (3/4 δίποντα), Παπανικολάου 14 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ριντ 15 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ).
Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/42 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/15 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/45 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη.
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα πάει στη Βιτόρια για να παίξει με τη Μπασκόνια (2/1 στις 22:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ (2/1 στις 21:00).